1990 Central American and Caribbean Games

Host City Ciudad de México
Country MEX
Held 20 November – 3 December 1990
Competitors 399
Countries 20

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men Medal 3 2
Recurve individual FITA Men Medal 3 2
Recurve individual 30m Men Medal 3 2
Recurve individual 50m Men Medal 3 2
Recurve individual 70m Men Medal 3 2
Recurve individual 90m Men Medal 3 2
Recurve Team Men Medal 9 3
Recurve individual Women Medal 3 2
Recurve individual FITA Women Medal 3 2
Recurve individual 30m Women Medal 3 3
Recurve individual 50m Women Medal 3 2
Recurve individual 60m Women Medal 3 2
Recurve individual 70m Women Medal 3 2
Recurve Team Women Medal 9 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Solo Women Medal 3 3
Duet Women Medal 6 3
Team Women Medal 24 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 3 2
Doubles Men Medal 6 3
Singles Women Medal 3 3
Doubles Women Medal 6 3
Doubles Mixed Medal 6 2
Team Mixed Medal 19 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men Medal 3 2
3 m Springboard Men Medal 3 2
10 m Platform Men Medal 3 2
1 m Springboard Women Medal 3 3
3 m Springboard Women Medal 3 2
10 m Platform Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Doubles Men Medal 8 2
Team Men Medal 12 3
Singles Women Medal 4 3
Doubles Women Medal 8 3
Team Women Medal 10 3
Doubles Mixed Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Volleyball Men Medal 34 3
Volleyball Women Medal 22 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men Medal 37 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Mexico MEX 53 33 23 109
2 Cuba CUB 39 36 27 102
3 Puerto Rico PUR 13 17 13 43
4 Jamaica JAM 3 3 4 10
5 Colombia COL 2 5 14 21
6 Dominican Republic DOM 2 3 5 10
7 Venezuela VEN 1 3 16 20
8 Suriname SUR 1 1 0 2
9 Trinidad and Tobago TTO 0 4 4 8
10 Antigua and Barbuda ANT 0 2 1 3
= Honduras HON 0 2 1 3
12 Nicaragua NCA 0 2 0 2
13 Costa Rica CRC 0 1 3 4
14 Barbados BAR 0 1 0 1
15 Bermuda BER 0 0 2 2
16 Bahamas BAH 0 0 1 1
= El Salvador ESA 0 0 1 1
= Guatemala GUA 0 0 1 1
= Guyana GUY 0 0 1 1
= Panama PAN 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Recurve individual, Men Andrés Anchondo MEX José Véliz MEX Miguel Pedraza PUR
Recurve individual FITA, Men Andrés Anchondo MEX René Infante CUB José Véliz MEX
Recurve individual 30m, Men Andrés Anchondo MEX José Véliz MEX Juan Echevarría COL
Recurve individual 50m, Men Andrés Anchondo MEX Miguel Pedraza PUR José Véliz MEX
Recurve individual 70m, Men Andrés Anchondo MEX Waldo Suárez CUB René Infante CUB
Recurve individual 90m, Men Andrés Anchondo MEX Omar Bustani MEX Miguel Pedraza PUR
Recurve Team, Men Mexico MEX Cuba CUB Puerto Rico PUR
Recurve individual, Women Miriam Véliz MEX Aurora Bretón MEX Jackeline Fiffe CUB
Recurve individual FITA, Women Miriam Véliz MEX Jackeline Fiffe CUB Alejandra García MEX
Recurve individual 30m, Women Miriam Véliz MEX Gloria Rosa PUR Jackeline Fiffe CUB
Recurve individual 50m, Women Aurora Bretón MEX Miriam Véliz MEX Jackeline Fiffe CUB
Recurve individual 60m, Women Aurora Bretón MEX Miriam Véliz MEX Jackeline Fiffe CUB
Recurve individual 70m, Women Miriam Véliz MEX Eva Bueno CUB Jackeline Fiffe CUB
Recurve Team, Women Mexico MEX Cuba CUB Venezuela VEN
Solo, Women María Elena Giusti VEN Teresa Pérez CUB Janeth Hatiuzka COL
Duet, Women Teresa Pérez / Ivette Bacallão CUB Lourdes Olivera / Sonia Cárdenas MEX Janeth Hatiuzka / Sandra Camacho COL
Team, Women Mexico MEX Cuba CUB Colombia COL
100 m, Men Joel Isasi CUB Jorge Aguilera CUB Wayne Watson JAM
200 m, Men Roberto Hernández CUB Edgardo Guilbe PUR Junior Cornette GUY
400 m, Men Roberto Hernández CUB Alvin Daniel TTO Howard Burnett JAM
800 m, Men Luis Toledo MEX Dale Jones ANT Armando Rodríguez MEX
1,500 m, Men Arturo Barrios MEX Mauricio Hernández MEX José López VEN
5,000 m, Men Arturo Barrios MEX Marcos Barreto MEX Herder Vázquez COL
10,000 m, Men Dionicio Cerón MEX Isaac García MEX Herder Vázquez COL
Marathon, Men Jorge González PUR César Mercado PUR Óscar Mejías VEN
110 m Hurdles, Men Emilio Valle CUB Alexis Sánchez CUB Elvis Cedeño VEN
400 m Hurdles, Men Domingo Cordero PUR Antonio Smith VEN Llimy Rivas COL
3,000 m Steeplechase, Men Germán Silva MEX Adalberto Vélez MEX Ángel Rodríguez CUB
4 x 400 m Relay, Men Jamaica JAM Barbados BAR Cuba CUB
20 km Walk, Men Ernesto Canto MEX Carlos Mercenario MEX Héctor Moreno COL
50 km Walk, Men Héctor Moreno COL Edel Oliva CUB Orlando Díaz COL
High Jump, Men Javier Sotomayor CUB Marino Drake CUB Carlos Arzuaga PUR
Pole Vault, Men Ángel Luís García CUB Miguel Berrío CUB Konstantín Zagustín VEN
Long Jump, Men Juan Felipe Ortiz CUB Jaime Jeffersón CUB Darío Ruiz MEX
Triple Jump, Men Lázaro Betancourt CUB Juan Miguel López CUB Sergio Saavedra VEN
Shot Put, Men Paul Ruiz CUB Narciso Boué CUB Samuel Crespo PUR
Discus Throw, Men Roberto Moya CUB Gabriel Pedroso CUB James Dedier TTO
Hammer Throw, Men Eladio Hernández CUB Guillermo Guzmán MEX René Díaz CUB
Javelin Throw, Men Ramón González CUB Juan de la Garza MEX Kirt Thompson TTO
Decathlon, Men Miguel Valle CUB Ernesto Betancourt CUB Antonio Greene BAH
100 m, Women Liliana Allen CUB Heather Samuel ANT María Quiñones COL
200 m, Women Liliana Allen CUB Norfalia Carabalí COL Heather Samuel ANT
400 m, Women Ana Fidelia Quirot CUB Norfalia Carabalí COL Nancy McLeón CUB
800 m, Women Ana Fidelia Quirot CUB Letitia Vriesde SUR Jennifer Fisher BER
1,500 m, Women Letitia Vriesde SUR María Luisa Servín MEX Jennifer Fisher BER
3,000 m, Women María del Carmen Díaz MEX María Luisa Servín MEX Vilma Peña CRC
10,000 m, Women María del Carmen Díaz MEX Santa Velázquez MEX Vilma Peña CRC
Marathon, Women María Flora Moreno MEX Marisol Vargas MEX Maribel Durruty CUB
100 m Hurdles, Women Aliuska López CUB Odalys Adams CUB Sandra Taváres MEX
400 m Hurdles, Women Elsa Jiménez CUB Maribelcy Peña COL Tania Fernández CUB
4 x 100 m Relay, Women Cuba CUB Puerto Rico PUR Venezuela VEN
4 x 100 m Relay, Women Cuba CUB Colombia COL Mexico MEX
4 x 400 m Relay, Women Cuba CUB Mexico MEX Puerto Rico PUR
10 km Walk, Women María Graciela Mendoza MEX Maricela Chávez MEX Liliana Bermeo COL
High Jump, Women María del Carmen García CUB Silvia Costa CUB Cristina Fink-Sisniega MEX
Long Jump, Women Niurka Montalvo CUB Eloína Echevarría CUB Euphemia Huggins TTO
Shot Put, Women Belsy Laza CUB Herminia Fernández CUB María Isabel Urrutia COL
Discus Throw, Women Bárbara Hechevarría CUB Olga Gómez CUB María Isabel Urrutia COL
Javelin Throw, Women Herminia Bouza CUB María Colón CUB Marieta Riera VEN
Heptathlon, Women Zorobabelia Córdoba COL Magalys García CUB Laiza Carrillo CUB
Singles, Men Fernando De la Torre MEX Ernesto De la Torre MEX Robert Richards JAM
Doubles, Men Fernando De la Torre / Ernesto De la Torre MEX George Hugh / Paul Leyow JAM Kenneth Erichsen / Renato Rosales GUA
Doubles, Mixed Maria Leyow / Robert Richards JAM Terry Leyow-Walker / George Hugh JAM Debra O'Connor / Ronald Clarke TTO
Team, Mixed Mexico MEX Jamaica JAM
Singles, Women María De la Paz MEX Debra O'Connor TTO Maria Leyow JAM
Doubles, Women Maria Leyow / Terry Leyow-Walker JAM Debra O'Connor / Virginia Chariandy TTO Margarita Bravo / Gabriela Melgoza MEX
1 m Springboard, Men Fernando Platas MEX Abel Ramírez Oñate CUB Jorge Mondragón MEX
3 m Springboard, Men Fernando Platas MEX Jorge Mondragón MEX Edgar Ospina CUB
10 m Platform, Men Fernando Platas MEX Luis Delgado CUB Jorge Mondragón MEX
1 m Springboard, Women Ana Ayala MEX Vivián Alberty PUR Omara Lapera CUB
3 m Springboard, Women María José Alcalá MEX Vivián Alberty PUR Cristina Millán MEX
10 m Platform, Women María José Alcalá MEX Macarena Alexanderson MEX Rosa Reyes CUB
50 m Freestyle, Men Abel Hernández CUB Ricardo Busquets PUR Rodrigo González MEX
100 m Freestyle, Men Rodrigo González MEX José Gutiérrez MEX Ricardo Busquets PUR
200 m Freestyle, Men Pedro Carrío CUB David Monasterio PUR Jorge Herrera PUR
400 m Freestyle, Men Jorge Herrera PUR Pedro Carrío CUB Óscar García MEX
1,500 m Freestyle, Men Jorge Herrera PUR Pedro Carrío CUB Mauricio Ortiz MEX
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Mexico MEX Puerto Rico PUR Cuba CUB
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Mexico MEX Puerto Rico PUR Cuba CUB
100 m Backstroke, Men Manuel Guzmán PUR Rodolfo Falcón CUB Ricardo Busquets PUR
200 m Backstroke, Men Rodolfo Falcón CUB Manuel Guzmán PUR Tomás Bisoño DOM
100 m Breaststroke, Men Todd Torres PUR Mario González CUB Pedro Hernández CUB
200 m Breaststroke, Men Rodrigo González MEX Mario González CUB Ricardo Torres PAN
100 m Butterfly, Men David Monasterio PUR Mark Dieffenthaller TTO Juan Cabrera DOM
200 m Butterfly, Men Antonio Conde MEX Diego Perdomo COL Jorge Anaya MEX
200 m Individual Medley, Men Rodrigo González MEX Manuel Guzmán PUR Dieter Holtz MEX
400 m Individual Medley, Men David Monasterio PUR Gonzalo Pérez VEN Omar Vargas MEX
4 x 100 m Medley Relay, Men Puerto Rico PUR Cuba CUB Mexico MEX
50 m Freestyle, Women María Rivera MEX Laura Sánchez MEX Deborah Figueroa CUB
100 m Freestyle, Women Laura Sánchez MEX María Rivera MEX Deborah Figueroa CUB
200 m Freestyle, Women Laura Sánchez MEX Rita Garay PUR Lorenza Muñoz MEX
400 m Freestyle, Women Laura Sánchez MEX Arely Sánchez MEX Sonia Álvarez PUR
800 m Freestyle, Women Laura Sánchez MEX Arely Sánchez MEX Daniela Nayarena VEN
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Puerto Rico PUR Venezuela VEN Costa Rica CRC
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Mexico MEX Puerto Rico PUR Cuba CUB
100 m Backstroke, Women Rita Garay PUR Ana Fortín HON Verónica Meinhard VEN
200 m Backstroke, Women Rita Garay PUR Ana Fortín HON Heike Koerner MEX
100 m Breaststroke, Women Lorenza Muñoz MEX Dazalony Quintero PUR Sor Osorio PUR
200 m Breaststroke, Women Dazalony Quintero PUR Lorenza Muñoz MEX Sor Osorio PUR
100 m Butterfly, Women Gabriela Gaja MEX Niuvys Rosales CUB María Urbina MEX
200 m Butterfly, Women María Urbina MEX Mariana Soto CRC Niuvys Rosales CUB
200 m Individual Medley, Women Laura Sánchez MEX Lorenza Muñoz MEX Verónica Meinhard VEN
400 m Individual Medley, Women Lorenza Muñoz MEX Laura Sánchez MEX Claudia Fortín HON
4 x 100 m Medley Relay, Women Mexico MEX Puerto Rico PUR Cuba CUB
Singles, Men Juan Ajr Vila DOM Óscar Molina NCA Guillermo Muñoz
Raymundo Fermín
MEX
DOM
Doubles, Men Santiago Roque / Francisco Arado CUB Ernesto González / Rubén Arado CUB Raymundo Fermín / Juan Ajr Vila
Alexis Pérez / Roberto Brito
DOM
DOM
Team, Men Dominican Republic DOM Nicaragua NCA Cuba CUB
Doubles, Mixed Madeleine Armas / Ernesto González CUB Brígida Pérez / Juan Ajr Vila DOM Nelsy Aparicio / Rafael Lizardo
Marisel Ramírez / Santiago Roque
VEN
CUB
Singles, Women Madeleine Armas CUB Marisel Ramírez CUB Mayra Fonseca
Aura Prieto
ESA
VEN
Doubles, Women Madeleine Armas / Yolanda Rodríguez CUB Blanca Alejo / Brígida Pérez DOM Aura Prieto / María Prieto
Carmen Miranda / Marisel Ramírez
VEN
CUB
Team, Women Cuba CUB Dominican Republic DOM Colombia COL
Volleyball, Men Cuba CUB Mexico MEX Venezuela VEN
Volleyball, Women Cuba CUB Venezuela VEN
Water Polo, Men Cuba CUB Mexico MEX Puerto Rico PUR