2010 Central American and Caribbean Games

Host City Mayagüez
Country PUR
Held 17 July – 1 August 2010
Competitors 960
Countries 27

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men Medal 3 2
Recurve individual FITA Men Medal 3 2
Recurve individual 30m Men Medal 3 2
Recurve individual 50m Men Medal 3 2
Recurve individual 70m Men Medal 3 2
Recurve individual 90m Men Medal 3 2
Recurve Team Men Medal 9 3
Compound individual Men Medal 3 3
Compound individual FITA Men Medal 3 3
Compound individual 30m Men Medal 3 2
Compound individual 50m Men Medal 3 2
Compound individual 70m Men Medal 3 3
Compound individual 90m Men Medal 3 2
Compound Team Men Medal 9 3
Recurve individual Women Medal 3 2
Recurve individual FITA Women Medal 3 2
Recurve individual 30m Women Medal 3 2
Recurve individual 50m Women Medal 3 2
Recurve individual 60m Women Medal 3 2
Recurve individual 70m Women Medal 3 2
Recurve Team Women Medal 9 3
Compound individual Women Medal 3 2
Compound individual FITA Women Medal 3 2
Compound individual 30m Women Medal 3 2
Compound individual 50m Women Medal 3 2
Compound individual 60m Women Medal 3 2
Compound individual 70m Women Medal 3 2
Compound Team Women Medal 9 3
Recurve Team Mixed Medal 6 3
Compound Team Mixed Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual All-Around Men Medal 3 2
Floor Exercise Men Medal 3 2
Vault Men Medal 3 2
Parallel Bars Men Medal 3 3
Horizontal Bar Men Medal 3 3
Rings Men Medal 3 3
Pommelled Horse Men Medal 3 2
Team All-Around Men Medal 18 3
Individual All-Around Women Medal 3 3
Floor Exercise Women Medal 4 3
Vault Women Medal 3 2
Uneven Bars Women Medal 3 3
Balance Beam Women Medal 3 3
Team All-Around Women Medal 17 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Solo Free Routine Women Medal 4 4
Solo Technical Routine Women Medal 4 4
Duet Free Routine Women Medal 8 4
Duet Technical Routine Women Medal 8 4
Team Women Medal 40 4
Team Free Routine Women Medal 32 4
Team Technical Routine Women Medal 27 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 15 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 4 3
10,000 m Women Medal 4 3
Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 4 4
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 16 4
4 x 400 m Relay Women Medal 16 4
20 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Doubles Men Medal 8 4
Team Men Medal 16 4
Singles Women Medal 4 1
Doubles Women Medal 8 2
Team Women Medal 15 4
Doubles Mixed Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Beach Volleyball Men Medal 6 3
Beach Volleyball Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men Medal 3 2
3 m Springboard Men Medal 3 2
10 m Platform Men Medal 3 2
3 m Springboard, Synchronized Men Medal 6 3
10 m Platform, Synchronized Men Medal 6 3
1 m Springboard Women Medal 3 2
3 m Springboard Women Medal 3 2
10 m Platform Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Hockey Men Medal 48 3
Hockey Women Medal 48 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Handball Men Medal 48 3
Handball Women Medal 47 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Men Medal 4 3
Relay Men Medal 8 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Women Medal 3 2
Rope Women Medal 3 2
Hoop Women Medal 3 2
Ball Women Medal 3 2
Ribbon Women Medal 3 2
Team Women Medal 11 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Doubles Men Medal 8 4
Team Men Medal 16 4
Singles Women Medal 4 4
Doubles Women Medal 8 4
Team Women Medal 15 4
Doubles Mixed Medal 8 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
800 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
50 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 3
50 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
50 m Butterfly Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 3
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 3
1,500 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 15 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
50 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 2
50 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
50 m Butterfly Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 15 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 4
Doubles Men Medal 8 2
Team Men Medal 16 4
Singles Women Medal 4 4
Doubles Women Medal 8 4
Team Women Medal 14 4
Doubles Mixed Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Trampoline Individual Men Medal 3 3
Trampoline Individual Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Short Men Medal 3 2
Short Team Men Medal 6 3
Short Women Medal 3 3
Short Team Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Volleyball Men Medal 36 3
Volleyball Women Medal 36 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men Medal 37 3
Water Polo Women Medal 39 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
-56 kg Snatch Men Medal 3 3
-56 kg Clean & Jerk Men Medal 3 2
-56 kg Total Men Medal 3 2
-62 kg Snatch Men Medal 3 3
-62 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-62 kg Total Men Medal 3 3
-69 kg Snatch Men Medal 3 2
-69 kg Clean & Jerk Men Medal 3 2
-69 kg Total Men Medal 3 2
-77 kg Snatch Men Medal 3 3
-77 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-77 kg Total Men Medal 3 3
-85 kg Snatch Men Medal 3 3
-85 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-85 kg Total Men Medal 4 4
-94 kg Snatch Men Medal 3 3
-94 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-94 kg Total Men Medal 3 3
-105 kg Snatch Men Medal 3 2
-105 kg Clean & Jerk Men Medal 3 2
-105 kg Total Men Medal 3 2
+105 kg Snatch Men Medal 3 3
+105 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
+105 kg Total Men Medal 3 3
-48 kg Snatch Women Medal 3 3
-48 kg Clean & Jerk Women Medal 3 2
-48 kg Total Women Medal 3 2
-53 kg Snatch Women Medal 3 2
-53 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
-53 kg Total Women Medal 3 3
-58 kg Snatch Women Medal 3 3
-58 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
-58 kg Total Women Medal 3 3
-63 kg Snatch Women Medal 3 2
-63 kg Clean & Jerk Women Medal 3 2
-63 kg Total Women Medal 3 2
-69 kg Snatch Women Medal 3 3
-69 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
-69 kg Total Women Medal 3 3
-75 kg Snatch Women Medal 3 3
-75 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
-75 kg Total Women Medal 3 3
+75 kg Snatch Women Medal 3 2
+75 kg Clean & Jerk Women Medal 3 2
+75 kg Total Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Mexico MEX 69 64 63 196
2 Colombia COL 50 32 38 120
3 Venezuela VEN 45 51 37 133
4 Jamaica JAM 15 10 12 37
5 Puerto Rico PUR 13 26 31 70
6 Dominican Republic DOM 10 9 16 35
7 Guatemala GUA 8 3 8 19
8 Trinidad and Tobago TTO 6 8 6 20
9 Bahamas BAH 5 5 4 14
10 El Salvador ESA 4 10 13 27
11 Barbados BAR 3 2 3 8
12 Panama PAN 2 2 5 9
13 Cayman Islands CAY 2 2 3 7
14 Netherlands Antilles AHO 2 1 1 4
15 Costa Rica CRC 1 4 3 8
16 Bermuda BER 1 1 1 3
17 British Virgin Islands IVB 1 0 0 1
= Saint Lucia LCA 1 0 0 1
19 Guyana GUY 0 2 4 6
20 United States Virgin Islands ISV 0 2 0 2
21 Haiti HAI 0 1 1 2
22 Antigua and Barbuda ANT 0 1 0 1
= Grenada GRN 0 1 0 1
24 Aruba ARU 0 0 2 2
= Saint Kitts and Nevis SKN 0 0 2 2
26 Honduras HON 0 0 1 1
= Suriname SUR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Recurve individual, Men Juanjo Serrano MEX Pedro Vivas MEX Óscar Guillén ESA
Recurve individual FITA, Men Juanjo Serrano MEX Pedro Vivas MEX Óscar Guillén ESA
Recurve individual 30m, Men Juanjo Serrano MEX Luis Eduardo Vélez MEX Óscar Guillén ESA
Recurve individual 50m, Men Juanjo Serrano MEX Óscar Guillén ESA Pedro Vivas MEX
Recurve individual 70m, Men Juanjo Serrano MEX Pedro Vivas MEX Óscar Guillén ESA
Recurve individual 90m, Men Juanjo Serrano MEX Óscar Guillén ESA Pedro Vivas MEX
Recurve Team, Men Mexico MEX El Salvador ESA Colombia COL
Compound individual, Men Eduardo González VEN Jorge Jiménez ESA Paris Goico DOM
Compound individual FITA, Men Jorge Jiménez ESA Daniel Castro
Leandro Rojas
PUR
VEN
Compound individual 30m, Men Jorge Jiménez ESA Roberto Hernández ESA Daniel Castro PUR
Compound individual 50m, Men Julio Fierro MEX Roberto Hernández ESA Rubén Ochoa MEX
Compound individual 70m, Men Daniel Castro PUR Jorge Jiménez ESA Eduardo González VEN
Compound individual 90m, Men Jorge Jiménez ESA Leandro Rojas VEN Nelson Torres VEN
Compound Team, Men El Salvador ESA Puerto Rico PUR Dominican Republic DOM
Recurve Team, Mixed Mexico MEX Venezuela VEN Colombia COL
Compound Team, Mixed Venezuela VEN El Salvador ESA Mexico MEX
Recurve individual, Women Aída Román MEX Natalia Sánchez COL Mariana Avitia MEX
Recurve individual FITA, Women Aída Román MEX Mariana Avitia MEX Natalia Sánchez COL
Recurve individual 30m, Women Aída Román MEX Itzel Orta MEX Natalia Sánchez COL
Recurve individual 50m, Women Aída Román MEX Ana María Rendón COL Mariana Avitia MEX
Recurve individual 60m, Women Aída Román MEX Natalia Sánchez COL Mariana Avitia MEX
Recurve individual 70m, Women Aída Román MEX Natalia Sánchez COL Mariana Avitia MEX
Recurve Team, Women Colombia COL Mexico MEX Venezuela VEN
Compound individual, Women Linda Ochoa MEX Ana Crisanto MEX Olga Bosch VEN
Compound individual FITA, Women Olga Bosch VEN Linda Ochoa MEX Ana Crisanto MEX
Compound individual 30m, Women Ana Crisanto MEX Linda Ochoa MEX Olga Bosch VEN
Compound individual 50m, Women Linda Ochoa MEX Ana Crisanto MEX Luzmary Guédez VEN
Compound individual 60m, Women Olga Bosch VEN Linda Ochoa MEX Ana Crisanto MEX
Compound individual 70m, Women Olga Bosch VEN Linda Ochoa MEX Ana Crisanto MEX
Compound Team, Women Venezuela VEN Mexico MEX Puerto Rico PUR
Individual All-Around, Men Jorge Giraldo COL Luis Rivera PUR Tingui Vargas PUR
Floor Exercise, Men Luis Rivera PUR Santiago López MEX Alexander Rodríguez PUR
Vault, Men Luis Rivera PUR Alexander Rodríguez PUR Daniel Corral MEX
Parallel Bars, Men Jorge Giraldo COL Tingui Vargas PUR José Luis Fuentes VEN
Horizontal Bar, Men Jorge Giraldo COL Tingui Vargas PUR José Luis Fuentes VEN
Rings, Men Jorge Giraldo
Tommy Ramos
Régulo Carmona
COL
PUR
VEN
Pommelled Horse, Men Luis Rivera PUR Rafael Morales PUR Jorge Peña COL
Team All-Around, Men Puerto Rico PUR Mexico MEX Colombia COL
Individual All-Around, Women Jessica López VEN Elsa García MEX Nathalia Sánchez COL
Floor Exercise, Women Elsa García MEX Ana Lago MEX Nicolle Vázquez
Jessica López
PUR
VEN
Vault, Women Elsa García MEX Alexa Moreno MEX Jessica López VEN
Uneven Bars, Women Jessica López VEN Nathalia Sánchez COL Mónica Yool GUA
Balance Beam, Women Nathalia Sánchez COL Elsa García MEX Jessica López VEN
Team All-Around, Women Mexico MEX Venezuela VEN Puerto Rico PUR
Solo Free Routine, Women Greisy Gómez VEN Asly Alegría COL Katherine Martínez DOM
Solo Technical Routine, Women Asly Alegría COL Greisy Gómez VEN Violeta Mitinian CRC
Duet Free Routine, Women Anna Soto / Mary Soto VEN Mónica Arango / Jennifer Cerquera COL Claudia Cueli / Katherine Martínez DOM
Duet Technical Routine, Women Mónica Arango / Jennifer Cerquera COL Anna Soto / Mary Soto VEN Anouk Eman / Amanda Maduro ARU
Team, Women Colombia COL Venezuela VEN Puerto Rico PUR
Team Free Routine, Women Colombia COL Venezuela VEN Aruba ARU
Team Technical Routine, Women Mexico MEX Colombia COL Venezuela VEN
100 m, Men Churandy Martina AHO Daniel Bailey ANT Lerone Clarke JAM
200 m, Men Churandy Martina AHO Rasheed Dwyer JAM Rondel Sorrillo TTO
400 m, Men Nery Brenes CRC Tabarie Henry ISV Allodin Fothergill JAM
800 m, Men Eduard Villanueva VEN Moise Joseph HAI Aldwyn Sappleton JAM
1,500 m, Men Juan Luis Barrios MEX Eduard Villanueva VEN Pablo Solares MEX
5,000 m, Men Juan Luis Barrios MEX Juan Carlos Romero MEX Cleveland Forde GUY
10,000 m, Men Juan Carlos Romero MEX Tomás Luna MEX Luis Collazo PUR
Marathon, Men José Amado García GUA Carlos Cordero MEX Juan Carlos Cardona COL
110 m Hurdles, Men Ryan Brathwaite BAR Eric Keddo JAM Héctor Cotto PUR
400 m Hurdles, Men Leford Green JAM Javier Culson PUR Roxroy Cato JAM
3,000 m Steeplechase, Men Alex Greaux PUR Josafath González MEX Marvin Blanco VEN
4 x 100 m Relay, Men Trinidad and Tobago TTO Jamaica JAM Netherlands Antilles AHO
4 x 400 m Relay, Men Jamaica JAM Bahamas BAH Trinidad and Tobago TTO
20 km Walk, Men Eder Sánchez MEX Luis Fernando López COL Gustavo Restrepo COL
50 km Walk, Men Horacio Nava MEX Rodrigo Moreno COL Cristián Berdeja MEX
High Jump, Men Donald Thomas BAH Trevor Barry BAH Wanner Miller COL
Pole Vault, Men Giovanni Lanaro MEX Brandon Estrada PUR Cristian Sánchez MEX
Long Jump, Men Tyrone Smith BER Muhammad Halim ISV Carlos Morgan CAY
Triple Jump, Men Leevan Sands BAH Randy Lewis GRN Samyr Lainé HAI
Shot Put, Men Dorian Scott JAM O'Dayne Richards JAM Éder Moreno COL
Discus Throw, Men Jason Morgan JAM Jesús Parejo VEN Mario Cota MEX
Hammer Throw, Men Aldo Bello VEN Juan Neris PUR Pedro Luis Muñoz VEN
Javelin Throw, Men Arley Ibargüen COL Dayron Márquez COL Juan José Méndez MEX
Decathlon, Men Maurice Smith JAM Steven Marrero PUR Marcos Sánchez PUR
100 m, Women Tahesia Harrigan-Scott IVB Ayanna Hutchinson TTO Yomara Hinestroza COL
200 m, Women Cydonie Mothersill CAY Carol Rodríguez PUR Darlenis Obregón COL
400 m, Women Christine Amertil BAH Aliann Pompey GUY Tiandra Ponteen SKN
800 m, Women Rosibel García COL Andrea Ferris PAN Marian Burnett GUY
1,500 m, Women Rosibel García COL Pilar McShine TTO Beverly Ramos PUR
5,000 m, Women Beverly Ramos PUR Yolanda Caballero COL Adriana Fernández MEX
10,000 m, Women Yolanda Caballero COL María Elena Valencia MEX Madaí Pérez MEX
Marathon, Women Marisol Romero MEX Gabriela Traña CRC Paula Juárez MEX
100 m Hurdles, Women Aleesha Barber TTO Eliecith Palacios COL Andrea Bliss JAM
400 m Hurdles, Women Nickiesha Wilson JAM Janeil Bellille TTO Yolanda Osana DOM
3,000 m Steeplechase, Women Beverly Ramos PUR Ángela Figueroa COL Sandra López MEX
4 x 100 m Relay, Women Colombia COL Jamaica JAM Saint Kitts and Nevis SKN
4 x 400 m Relay, Women Jamaica JAM Colombia COL Trinidad and Tobago TTO
20 km Walk, Women Sandra Galvis COL Milángela Rosales VEN María del Rosario Sánchez MEX
High Jump, Women Levern Spencer LCA Sheree Francis JAM María Romary Rifka MEX
Pole Vault, Women Keisa Monterola VEN Andrea Zambrana PUR Milena Agudelo COL
Long Jump, Women Rhonda Watkins TTO Jovanee Jarrett JAM Bianca Stuart BAH
Triple Jump, Women Kimmie Williams JAM Caterine Ibargüén COL Ayanna Alexander TTO
Shot Put, Women Cleopatra Borel-Brown TTO Zara Northover JAM Annie Alexander TTO
Discus Throw, Women María Cubillán VEN Annie Alexander TTO Paulina Flores MEX
Hammer Throw, Women Eli Johana Moreno COL Rosa Rodríguez VEN Natalie Grant JAM
Javelin Throw, Women Kateema Riettie JAM Fresa Núñez DOM María Lucelly Murillo COL
Heptathlon, Women Peaches Roach JAM Francisca Manzanillo DOM Tammilee Kerr JAM
Singles, Men Kevin Cordón GUA Pedro Yang GUA Lino Muñoz
Gareth Henry
MEX
JAM
Doubles, Men Kevin Cordón / Rodolfo Ramírez GUA Andrés López / Lino Muñoz MEX Gareth Henry / Garron Palmer
Virgil Soeroredjo / Mitchel Wongsodikromo
JAM
SUR
Team, Men Guatemala GUA Jamaica JAM Mexico
Trinidad and Tobago
MEX
TTO
Doubles, Mixed Alya Lewis / Garron Palmer JAM Kristal Karjohn / Gareth Henry JAM Victoria Montero / Andrés López
Rodolfo Ramírez / Nikté Sotomayor
MEX
GUA
Singles, Women Victoria Montero MEX Cynthia González MEX Haramara Gaitán
Mariana Ugalde
MEX
MEX
Doubles, Women Victoria Montero / Cynthia González MEX Jaylene Forrester / Keara González PUR Haramara Gaitán / Mariana Ugalde
Irytsha González / Daneysha Santana
MEX
PUR
Team, Women Mexico MEX Puerto Rico PUR Guatemala
Dominican Republic
GUA
DOM
Beach Volleyball, Men Igor Hernández / Jesús Villafañe VEN Aldo Miramontes / Juan Virgen MEX Orlando Irizarry / Roberto Rodríguez PUR
Beach Volleyball, Women Bibiana Candelas / Mayra Aide García MEX Dariam Acevedo / Yarleen Santiago PUR Andrea Galindo / Claudia Galindo COL
1 m Springboard, Men Daniel Islas MEX Yahel Castillo MEX Emilio Colmenárez VEN
3 m Springboard, Men Yahel Castillo MEX Sebastián Villa COL Daniel Islas MEX
10 m Platform, Men Germán Sánchez MEX Rommel Pacheco MEX Sebastián Villa COL
3 m Springboard, Synchronized, Men Alberto Argote / Yahel Castillo MEX Emilio Colmenárez / Jorge Sánchez VEN Andrés Guerra / Sebastián Villa COL
10 m Platform, Synchronized, Men Iván García / Germán Sánchez MEX Edickson Contreras / Walter Rojas VEN Andrés Guerra / Sebastián Villa COL
1 m Springboard, Women Paola Espinosa MEX Arantxa Chávez MEX Luisa Jiménez PUR
3 m Springboard, Women Paola Espinosa MEX Arantxa Chávez MEX Jocelyn Castillo VEN
10 m Platform, Women Paola Espinosa MEX Karla Rivas MEX Lisette Ramírez VEN
Hockey, Men Mexico MEX Trinidad and Tobago TTO Barbados BAR
Hockey, Women Trinidad and Tobago TTO Mexico MEX Barbados BAR
Handball, Men Dominican Republic DOM Venezuela VEN Mexico MEX
Handball, Women Dominican Republic DOM Puerto Rico PUR Mexico MEX
Individual, Men Óscar Soto MEX Nikkos Papadopolo GUA Julio Benjamín DOM
Relay, Men Guatemala GUA Dominican Republic DOM Panama PAN
Individual, Women Rut Castillo MEX Andreína Acevedo VEN Verónica Navarro MEX
Rope, Women Andreína Acevedo VEN Rut Castillo MEX Catherine Árias VEN
Hoop, Women Verónica Navarro MEX Catherine Árias
Rut Castillo
VEN
MEX
Ball, Women Andreína Acevedo VEN Rut Castillo MEX Verónica Navarro MEX
Ribbon, Women Rut Castillo MEX Catherine Árias VEN Andreína Acevedo VEN
Team, Women Mexico MEX Venezuela VEN Colombia COL
Singles, Men Miguel Rodríguez COL César Salazar MEX Christopher Binnie
Eric Gálvez
JAM
MEX
Doubles, Men Mexico MEX Colombia COL Cayman Islands
El Salvador
CAY
ESA
Team, Men Mexico MEX Colombia COL Guatemala
Jamaica
GUA
JAM
Doubles, Mixed Mexico MEX Trinidad and Tobago TTO Colombia
Jamaica
COL
JAM
Singles, Women Samantha Terán MEX Karen Meakins BAR Nicolette Fernandes
Catalina Peláez
GUY
COL
Doubles, Women Colombia COL Guyana GUY Guatemala
El Salvador
GUA
ESA
Team, Women Mexico MEX Colombia COL Barbados
Guyana
BAR
GUY
50 m Freestyle, Men George Bovell TTO Albert Subirats VEN Roberto Gómez VEN
100 m Freestyle, Men Albert Subirats VEN Crox Acuña VEN Shaune Fraser CAY
200 m Freestyle, Men Shaune Fraser CAY Brett Fraser CAY Daniele Tirabassi VEN
400 m Freestyle, Men Cristian Quintero VEN Daniele Tirabassi VEN Julio César Galofre COL
800 m Freestyle, Men Alejandro Gómez VEN Ricardo Monasterio VEN Luis Escobar MEX
1,500 m Freestyle, Men Alejandro Gómez VEN Luis Escobar MEX Arturo Pérez Vertti MEX
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Venezuela VEN Trinidad and Tobago TTO Mexico MEX
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Colombia COL Mexico MEX Puerto Rico PUR
50 m Backstroke, Men Omar Pinzón COL George Bovell TTO Albert Subirats VEN
100 m Backstroke, Men Albert Subirats VEN Nicky Neckles BAR Miguel Robles MEX
200 m Backstroke, Men Omar Pinzón COL Brett Fraser CAY Miguel Robles MEX
50 m Breaststroke, Men Édgar Crespo PAN Rodion Davelaar AHO Daniel Vélez PUR
100 m Breaststroke, Men Édgar Crespo PAN David Oliver MEX Daniel Vélez PUR
200 m Breaststroke, Men David Oliver MEX Édgar Crespo PAN Juan Guerra ESA
50 m Butterfly, Men Octavio Alesi VEN Albert Subirats VEN Elvis Burrows BAH
100 m Butterfly, Men Albert Subirats VEN Octavio Alesi VEN Pablo Marmolejo MEX
200 m Butterfly, Men Omar Pinzón COL Ramiro Ramírez MEX Julio César Galofre COL
200 m Individual Medley, Men Bradley Ally BAR Omar Enríquez MEX Omar Pinzón COL
400 m Individual Medley, Men Bradley Ally BAR Ezequiel Trujillo MEX Omar Enríquez MEX
4 x 100 m Medley Relay, Men Venezuela VEN Mexico MEX Colombia COL
50 m Freestyle, Women Vanessa García PUR Arianna Vanderpool-Wallace BAH Arlene Semeco VEN
100 m Freestyle, Women Vanessa García PUR Arianna Vanderpool-Wallace BAH Arlene Semeco VEN
200 m Freestyle, Women Andreína Pinto VEN Liliana Ibáñez MEX Pamela Benítez ESA
400 m Freestyle, Women Andreína Pinto VEN Patricia Castañeda MEX Pamela Benítez ESA
800 m Freestyle, Women Andreína Pinto VEN Patricia Castañeda MEX Pamela Benítez ESA
1,500 m Freestyle, Women Susana Escobar MEX Andreína Pinto VEN Patricia Castañeda MEX
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Venezuela VEN Puerto Rico PUR Mexico MEX
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Venezuela VEN Colombia COL Bahamas BAH
50 m Backstroke, Women Gisela Morales GUA Fernanda González MEX Carolina Colorado COL
100 m Backstroke, Women Fernanda González MEX Gisela Morales GUA Carolina Colorado COL
200 m Backstroke, Women Gisela Morales GUA Fernanda González MEX Lourdes Villaseñor MEX
50 m Breaststroke, Women Janelle Atkinson JAM Arantxa Medina MEX Patricia Casellas PUR
100 m Breaststroke, Women Janelle Atkinson JAM Arantxa Medina MEX Melissa Rodríguez MEX
200 m Breaststroke, Women Janelle Atkinson JAM Melissa Rodríguez MEX Arantxa Medina MEX
50 m Butterfly, Women Arianna Vanderpool-Wallace BAH Alana Dillette BAH Jeserik Pinto VEN
100 m Butterfly, Women Arianna Vanderpool-Wallace BAH Rita Medrano MEX Elimar Barrios VEN
200 m Butterfly, Women Rita Medrano MEX Prisciliana Escobar MEX Andreína Pinto VEN
200 m Individual Medley, Women Janelle Atkinson JAM Rita Medrano MEX Fernanda González MEX
400 m Individual Medley, Women Susana Escobar MEX Rita Medrano MEX Bárbara Caraballo PUR
4 x 100 m Medley Relay, Women Mexico MEX Puerto Rico PUR Bahamas BAH
Singles, Men Marcos Madrid MEX Luis Lin DOM Alexander Echavarría
Jonathan Pino
COL
VEN
Doubles, Men Luis Lin / Juan Vila DOM Samuel Gálvez / Emil Santos DOM Marcos Madrid / Salvador Uribe
Guillermo Muñoz / Jude Okoh
MEX
MEX
Team, Men Dominican Republic DOM Venezuela VEN Guatemala
Puerto Rico
GUA
PUR
Doubles, Mixed Nieves Wu / Luis Lin DOM Sarah Rosas / Marcos Madrid MEX Luisana Pérez / Luis Díaz
Fabiola Ramos / Henry Mujica
VEN
VEN
Singles, Women Nieves Wu DOM Yadira Silva MEX Fabiola Ramos
Iizzwa Medina
VEN
HON
Doubles, Women Ruaida Ezzeddine / Fabiola Ramos VEN Nieves Wu / Joenny Valdez DOM Morayle Álvarez / Estefanía Ramirios
Natalia Bedoya / Paula Medina
ESA
COL
Team, Women Colombia COL Venezuela VEN El Salvador
Dominican Republic
ESA
DOM
Trampoline Individual, Men Jorge García MEX Natanael Cámara PUR Santiago Marcano VEN
Trampoline Individual, Women María Reynaud MEX Nini Bulla COL Massiel Lebrón DOM
Short, Men Francisco Serrano MEX Crisanto Grajales MEX Tyler Butterfield BER
Short Team, Men Mexico MEX Costa Rica CRC Guatemala GUA
Short, Women Claudia Rivas MEX Flora Duffy BER Fiorella D'Croz COL
Short Team, Women Mexico MEX Colombia COL Puerto Rico PUR
Volleyball, Men Puerto Rico PUR Venezuela VEN Mexico MEX
Volleyball, Women Dominican Republic DOM Puerto Rico PUR Costa Rica CRC
Water Polo, Men Colombia COL Venezuela VEN Mexico MEX
Water Polo, Women Puerto Rico PUR Venezuela VEN Mexico MEX
-56 kg Snatch, Men Habib de las Salas COL Ronald Peña DOM Julio César Salamanca ESA
-56 kg Clean & Jerk, Men Habib de las Salas COL Julio César Salamanca ESA Carlos Berna COL
-56 kg Total, Men Habib de las Salas COL Julio César Salamanca ESA Carlos Berna COL
-62 kg Snatch, Men Diego Fernando Salazar COL Jesús López VEN José Alberto Peguero DOM
-62 kg Clean & Jerk, Men Diego Fernando Salazar COL Jesús López VEN José Alberto Peguero DOM
-62 kg Total, Men Diego Fernando Salazar COL Jesús López VEN José Alberto Peguero DOM
-69 kg Snatch, Men Junior Sánchez VEN Edwin Mosquera COL Hugo Montes COL
-69 kg Clean & Jerk, Men Hugo Montes COL Junior Sánchez VEN Edwin Mosquera COL
-69 kg Total, Men Junior Sánchez VEN Hugo Montes COL Edwin Mosquera COL
-77 kg Snatch, Men Yony Andica COL Carlos Saurí PUR José Ocando VEN
-77 kg Clean & Jerk, Men José Ocando VEN Yony Andica COL Víctor Víquez PAN
-77 kg Total, Men Yony Andica COL José Ocando VEN Carlos Saurí PUR
-85 kg Snatch, Men Carlos Andica COL Herbys Márquez VEN Eustaciano Arias PAN
-85 kg Clean & Jerk, Men Herbys Márquez VEN Carlos Andica COL Eustaciano Arias PAN
-85 kg Total, Men Carlos Andica COL Herbys Márquez VEN Eustaciano Arias PAN
-94 kg Snatch, Men Wilmer Torres COL Octavio Mejías VEN Moisés Cartagena PUR
-94 kg Clean & Jerk, Men Wilmer Torres COL Octavio Mejías VEN Roberto Rosado PUR
-94 kg Total, Men Wilmer Torres COL Octavio Mejías VEN Moisés Cartagena PUR
-105 kg Snatch, Men Julio César Luna VEN Carlos Holguín DOM Leomar Albarrán VEN
-105 kg Clean & Jerk, Men Julio César Luna VEN Leomar Albarrán VEN José Andrés Familia DOM
-105 kg Total, Men Julio César Luna VEN Leomar Albarrán VEN José Andrés Familia DOM
+105 kg Snatch, Men Christian López GUA Yoel Morales VEN Manuel Campos CRC
+105 kg Clean & Jerk, Men Yoel Morales VEN Manuel Campos CRC Francisco Durán DOM
+105 kg Total, Men Yoel Morales VEN Manuel Campos CRC Christian López GUA
-48 kg Snatch, Women Carolina Valencia MEX Guillermina Candelario DOM Lely Burgos PUR
-48 kg Clean & Jerk, Women Carolina Valencia MEX Lely Burgos PUR Carmen Echevarría PUR
-48 kg Total, Women Carolina Valencia MEX Lely Burgos PUR Carmen Echevarría PUR
-53 kg Snatch, Women Yuderqui Contreras DOM Rusmeris Villar COL Yineisy Reyes DOM
-53 kg Clean & Jerk, Women Yuderqui Contreras DOM Inmara Henrríquez VEN Rusmeris Villar COL
-53 kg Total, Women Yuderqui Contreras DOM Rusmeris Villar COL Inmara Henrríquez VEN
-58 kg Snatch, Women Mónica Domínguez MEX Jackelina Heredia COL Geralee Vega PUR
-58 kg Clean & Jerk, Women Jackelina Heredia COL Geralee Vega PUR Mónica Domínguez MEX
-58 kg Total, Women Jackelina Heredia COL Geralee Vega PUR Mónica Domínguez MEX
-63 kg Snatch, Women Nísida Palomeque COL Luz Acosta MEX Mercedes Pérez COL
-63 kg Clean & Jerk, Women Mercedes Pérez COL Nísida Palomeque COL Luz Acosta MEX
-63 kg Total, Women Mercedes Pérez COL Nísida Palomeque COL Luz Acosta MEX
-69 kg Snatch, Women Leidy Solís COL Cinthya Domínguez MEX Solenny Villasmil VEN
-69 kg Clean & Jerk, Women Leidy Solís COL Solenny Villasmil VEN Norma Figueroa PUR
-69 kg Total, Women Leidy Solís COL Cinthya Domínguez MEX Solenny Villasmil VEN
-75 kg Snatch, Women Ubaldina Valoyes COL Yarvanis Herrera VEN Damaris Aguirre MEX
-75 kg Clean & Jerk, Women Ubaldina Valoyes COL Damaris Aguirre MEX Patricia Figueroa PUR
-75 kg Total, Women Ubaldina Valoyes COL Yarvanis Herrera VEN Damaris Aguirre MEX
+75 kg Snatch, Women Yaniuska Espinosa VEN Wilma Cotto VEN Tania Mascorro MEX
+75 kg Clean & Jerk, Women Yaniuska Espinosa VEN Wilma Cotto VEN Tania Mascorro MEX
+75 kg Total, Women Yaniuska Espinosa VEN Wilma Cotto VEN Tania Mascorro MEX