1989 African Athletics Championships

Host City Lagos
Country NGR
Held 4 – 8 August 1989
Competitors 95
Countries 14

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 1
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 1
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 0 3
4 x 400 m Relay Men Medal 0 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 1
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 1
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 0 3
4 x 400 m Relay Women Medal 4 3
5,000 m Walk Women Medal 2 1
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 1
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Nigeria NGR 14 12 9 35
2 Algeria ALG 9 4 4 17
3 Kenya KEN 8 11 4 23
4 Ethiopia ETH 2 4 7 13
5 Ghana GHA 2 2 2 6
6 Ivory Coast CIV 2 1 3 6
7 Egypt EGY 2 1 0 3
8 Senegal SEN 1 1 5 7
9 Morocco MAR 1 1 1 3
10 Tunisia TUN 0 3 1 4
11 Madagascar MAD 0 1 1 2
12 Rwanda RWA 0 0 1 1
= Seychelles SEY 0 0 1 1
= Zimbabwe ZIM 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Amadou M'Baye SEN Salaam Gariba GHA Patrick Nwankwo NGR
200 m, Men Olapade Adeniken NGR Davidson Ezinwa NGR Nelson Boateng GHA
400 m, Men Gabriel Tiacoh CIV Simeon Kipkemboi KEN Hachim N'Diaye SEN
800 m, Men Nixon Kiprotich KEN Joseph Chesire KEN Babacar Niang SEN
1,500 m, Men Joseph Chesire KEN Robert Langat Kibet KEN Nixon Kiprotich KEN
5,000 m, Men John Ngugi KEN Addis Abebe ETH Moses Tanui KEN
10,000 m, Men Addis Abebe ETH Moses Tanui KEN Bidelu Kibret ETH
Marathon, Men Tsegaye Segbe ETH Kebede Balcha ETH Tekla Gebrselassie ETH
110 m Hurdles, Men Ikechukwu Mbadugha NGR Noureddine Tadjine ALG Akwasi Abrefa GHA
400 m Hurdles, Men Henry Amike NGR Hamidou M'Baye SEN Saïd Aberkan MAR
3,000 m Steeplechase, Men Azzedine Brahmi ALG Micah Boinett KEN Boniface Merande KEN
4 x 100 m Relay, Men Nigeria NGR Kenya KEN Ivory Coast CIV
4 x 400 m Relay, Men Kenya KEN Nigeria NGR Senegal SEN
20 km Walk, Men Mohamed Bouhalla ALG Abdel Wahab Ferguene ALG Bekele Lema ETH
High Jump, Men Othmane Belfaa ALG Abdenour Krim ALG Boubacar Guèye SEN
Pole Vault, Men Sami Si Mohamed ALG Issam Ben Mohamed TUN Samir Agsous ALG
Long Jump, Men Yusuf Alli NGR Ayodele Aladefa NGR Badara Mbengué SEN
Triple Jump, Men Eugene Koranteng GHA Toussaint Rabenala MAD Paul Nioze SEY
Shot Put, Men Robert Welikhe KEN Chima Ugwu NGR Vincent Oghene NGR
Discus Throw, Men Hassan Ahmed Hamad EGY Vincent Oghene NGR Ikechukwu Chika NGR
Hammer Throw, Men Hakim Toumi ALG Hassan Chahine MAR Djamel Zouiche ALG
Javelin Throw, Men Pius Bazighe NGR Mongi Alimi TUN William Sang KEN
Decathlon, Men Mourad Mahour Ahmed Bacha ALG Hatem Bachar TUN Stanley Flowers ZIM
100 m, Women Mary Onyali-Omagbemi NGR Tina Iheagwam NGR Rufina Uba NGR
200 m, Women Mary Onyali-Omagbemi NGR Falilat Ogunkoya NGR Lalao Robine Ravaoniriana MAD
400 m, Women Falilat Ogunkoya NGR Fatimat Yusuf-Olukoju NGR Airat Bakare NGR
800 m, Women Hassiba Boulmerka ALG Zewde Hailemariam ETH Emebet Shiferaw ETH
1,500 m, Women Hassiba Boulmerka ALG Hellen Kimaiyo KEN Emebet Shiferaw ETH
3,000 m, Women Hellen Kimaiyo KEN Jane Ngotho KEN Luchia Yishak ETH
10,000 m, Women Jane Ngotho KEN Tigist Moreda ETH Marcianne Mukamurenzi RWA
100 m Hurdles, Women Dinah Yankey GHA Hope Obika NGR Mosun Adesina NGR
400 m Hurdles, Women Maria Usifo NGR Marie Womplou CIV Zewde Hailemariam ETH
4 x 100 m Relay, Women Nigeria NGR Ghana GHA Ivory Coast CIV
4 x 400 m Relay, Women Nigeria NGR Kenya KEN Ivory Coast CIV
5,000 m Walk, Women Agnetha Chelimo KEN Mercy Nyambura KEN
High Jump, Women Lucienne N'Da CIV Nkechinyere Madubuko NGR Yasmina Azzizi ALG
Long Jump, Women Chioma Ajunwa NGR Beatrice Utondu NGR Christy Opara-Thompson NGR
Shot Put, Women Hanan Ahmed Khaled EGY Mariam Nnodu-Ibekwe NGR Anne Otutu NGR
Discus Throw, Women Zoubida Laayouni MAR Hanan Ahmed Khaled EGY Nabila Mouelhi TUN
Javelin Throw, Women Chinweoke Chikwelu NGR Milka Johnson KEN Yasmina Azzizi ALG
Heptathlon, Women Yasmina Azzizi ALG Nacèra Achir-Zaaboub ALG Chinweoke Chikwelu NGR