1990 African Athletics Championships

Host City Al-Qahira
Country EGY
Held 3 – 6 October 1990
Competitors 129
Countries 14

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
Marathon Men Medal 3 1
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 1
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 1
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
5,000 m Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Nigeria NGR 10 10 9 29
2 Kenya KEN 9 9 6 24
3 Morocco MAR 6 5 2 13
4 Ethiopia ETH 4 2 6 12
5 Egypt EGY 3 5 4 12
6 Ivory Coast CIV 2 0 1 3
7 Madagascar MAD 2 0 0 2
= Mozambique MOZ 2 0 0 2
9 Senegal SEN 1 2 2 5
10 Algeria ALG 1 1 3 5
11 Ghana GHA 1 1 1 3
12 Tanzania TAN 0 3 0 3
13 Uganda UGA 0 2 2 4
14 Mauritius MRI 0 1 5 6

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Joseph Gikonyo KEN Abdullahi Tetengi NGR Charles-Louis Seck SEN
200 m, Men Joseph Gikonyo KEN Abdullahi Tetengi NGR Sunday Bada NGR
400 m, Men Samson Kitur KEN David Kitur KEN Sunday Bada NGR
800 m, Men William Tanui KEN Robert Langat Kibet KEN Desta Asgedom ETH
1,500 m, Men Moses Kiptanui KEN Abdel Aziz Sahère MAR David Kibet KEN
5,000 m, Men Ezequiel Bitok KEN Andrew Sambu TAN Mohamed Issangar MAR
10,000 m, Men Khalid Skah MAR Andrew Sambu TAN Addis Abebe ETH
Marathon, Men Tesfaye Tafa ETH Belaye Wolashe ETH Negash Dube ETH
110 m Hurdles, Men Moses Oyiki NGR Gideon Yego KEN Judex Lefou MRI
400 m Hurdles, Men Hamidou M'Baye SEN Ahmed Ghanem EGY Judex Lefou MRI
3,000 m Steeplechase, Men Abdel Aziz Sahère MAR William Mutwol KEN Bizuneh Yai Tura ETH
4 x 100 m Relay, Men Nigeria NGR Senegal SEN Ivory Coast CIV
4 x 400 m Relay, Men Nigeria NGR Morocco MAR Uganda UGA
20 km Walk, Men Shemisu Hassan ETH Abdel Wahab Ferguene ALG Andrew Eyapan KEN
High Jump, Men Othmane Belfaa ALG Samson Kebenei KEN Khemraj Naïko MRI
Pole Vault, Men Ali Ziouani MAR Kersley Gardenne MRI Sid Ali Sabour ALG
Long Jump, Men Ayodele Aladefa NGR Badara Mbengué SEN Amos Rutere KEN
Triple Jump, Men Toussaint Rabenala MAD James Sabulei KEN Papa Ladji Konaté SEN
Shot Put, Men Robert Welikhe KEN Ahmed Kamel Shatta EGY Mohamed Ismail Muslem EGY
Discus Throw, Men Hassan Ahmed Hamad EGY Dhia Kamel Ahmed EGY Ikechukwu Chika NGR
Hammer Throw, Men Sherif Farouk El-Hennawi EGY Hassan Chahine MAR Hakim Toumi ALG
Javelin Throw, Men Fidèle Rakotonirina MAD Pius Bazighe NGR Justin Arop UGA
Decathlon, Men Abdennacer Moumen MAR Tommy Ozono NGR Mourad Mahour Ahmed Bacha ALG
100 m, Women Onyinye Chikezie NGR Chioma Ajunwa NGR Mary Tombiri-Shirey NGR
200 m, Women Fatimat Yusuf-Olukoju NGR Emily Odoemenam NGR Helena Amoako GHA
400 m, Women Fatimat Yusuf-Olukoju NGR Charity Opara NGR Emily Odoemenam NGR
800 m, Women Maria Mutola MOZ Edith Nakiyingi UGA Zewde Hailemariam ETH
1,500 m, Women Maria Mutola MOZ Edith Nakiyingi UGA Margaret Ngotho KEN
3,000 m, Women Derartu Tulu ETH Luchia Yishak ETH Margaret Ngotho KEN
10,000 m, Women Derartu Tulu ETH Jane Ngotho KEN Tigist Moreda ETH
100 m Hurdles, Women Dinah Yankey GHA Nezha Bidouane MAR Mosun Adesina NGR
400 m Hurdles, Women Nezha Bidouane MAR Lade Akinremi NGR Omotayo Akinremi NGR
4 x 100 m Relay, Women Nigeria NGR Ghana GHA Egypt EGY
4 x 400 m Relay, Women Nigeria NGR Kenya KEN Mauritius MRI
5,000 m Walk, Women Agnetha Chelimo KEN Meryem Kouch MAR Amani Mohamed Adel EGY
High Jump, Women Lucienne N'Da CIV Stella Agbaegbu NGR Ifeanyi Aduba NGR
Long Jump, Women Chioma Ajunwa NGR Stella Emefesi NGR Nagwa Abd El-Hay Riad EGY
Shot Put, Women Hanan Ahmed Khaled EGY Elizabeth Olaba KEN Fouzia Fatihi MAR
Discus Throw, Women Zoubida Laayouni MAR Hanan Ahmed Khaled EGY Elizabeth Olaba KEN
Javelin Throw, Women Seraphina Nyauma KEN Matilda Kisava TAN Kate Nwani NGR
Heptathlon, Women Albertine Koutouan CIV Huda Hashem Ismail EGY Marie-Lourdes Ally Samba-Appadoo MRI