1997 South American Athletics Championships

Host City Mar del Plata
Country ARG
Held 4 – 6 April 1997
Competitors 122
Countries 9

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Brazil BRA 18 19 9 46
2 Colombia COL 9 4 7 20
3 Argentina ARG 8 9 17 34
4 Chile CHI 3 7 3 13
5 Paraguay PAR 2 0 0 2
6 Ecuador ECU 1 3 2 6
7 Uruguay URU 1 1 3 5
8 Bolivia BOL 1 1 0 2
9 Peru PER 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Sebastián Keitel CHI André da Silva BRA Carlos Gats ARG
200 m, Men Claudinei da Silva BRA Sebastián Keitel CHI Sidney de Souza BRA
400 m, Men Sanderlei Parrela BRA Carlos Zbinden CHI Gustavo Aguirre ARG
800 m, Men Valdinei da Silva BRA Flávio Godoy BRA Manuel Balmaceda CHI
1,500 m, Men Edgar de Oliveira BRA José Mauro Valente BRA Pablo Ramírez ECU
5,000 m, Men Eduardo Carrasco CHI Néstor García URU Pedro Rojas COL
10,000 m, Men Eduardo Carrasco CHI Emerson Iser Bem BRA Pedro Rojas COL
110 m Hurdles, Men Emerson Perín BRA José Rivas COL Oscar Ratto ARG
400 m Hurdles, Men Eronilde de Araújo BRA Cléverson da Silva BRA Carlos Zbinden CHI
3,000 m Steeplechase, Men Wander Do Prado Moura BRA Pablo Ramírez ECU Julián Peralta ARG
4 x 100 m Relay, Men Brazil BRA Chile CHI Argentina ARG
4 x 400 m Relay, Men Brazil BRA Chile CHI Colombia COL
20 km Walk, Men Héctor Moreno COL Sérgio Galdino BRA Cláudio Bertolino BRA
High Jump, Men Gilmar Mayo COL Fabrício De Azevedo Romero BRA Wagner Príncipe BRA
Pole Vault, Men Oscar Veit ARG Fernando Pastoriza ARG Sebastián Ortiz URU
Long Jump, Men Nélson Ferreira Júnior BRA Márcio da Cruz BRA Yesid Cossio COL
Triple Jump, Men Anísio Silva BRA Márcio José Cardoso BRA Alejandro Gats ARG
Shot Put, Men Edson Miguel BRA Marco Antonio Verni CHI Andrés Solo CHI
Discus Throw, Men Ramón Jiménez-Gaona PAR Marcelo Pugliese ARG Julio César Piñero ARG
Hammer Throw, Men Juan Ignacio Cerra ARG Adrián Marzo ARG Eduardo Acuña PER
Javelin Throw, Men Nery Kennedy PAR Luíz Fernando Da Silva BRA Luis Carlos Lucumí COL
Decathlon, Men Alejandro Acosta ARG Santiago Lorenzo ARG Alexis Recioy URU
100 m, Women Lucimar Moura BRA Felipa Palacios COL Zandra Borrero COL
200 m, Women Felipa Palacios COL Lucimar Moura BRA Olga Conte ARG
400 m, Women Olga Conte ARG Maria Magnólia Figueiredo BRA Norfalia Carabalí COL
800 m, Women Luciana Mendes BRA Mercy Colorado ECU Fátima Dos Santos BRA
1,500 m, Women Janeth Caizalitín ECU Niusha Mancilla BOL Célia Regina Ferreira dos Santos BRA
5,000 m, Women María Castro COL Érika Olivera CHI Elisa Cobañea ARG
10,000 m, Women María Castro COL Érika Olivera CHI Mónica Adriana Cervera ARG
100 m Hurdles, Women Verónica de Paoli ARG Maurren Maggi BRA Vânia Maria Ferreira Valentino da Silva BRA
400 m Hurdles, Women Verónica de Paoli ARG Maria José Ferreira dos Santos BRA Marise Da Silva BRA
4 x 100 m Relay, Women Colombia COL Brazil BRA Argentina ARG
4 x 400 m Relay, Women Colombia COL Brazil BRA Argentina ARG
10 km Walk, Women Geovana Irusta BOL Miriam Ramón ECU Bertha Vera ECU
High Jump, Women Solange Witteveen ARG Delfina Blaquier
Orlane Maria Lima dos Santos
ARG
BRA
Pole Vault, Women Déborah Gyurcsek URU Alejandra García ARG Mariela Laurora ARG
Long Jump, Women Maurren Maggi BRA Andrea Ávila ARG Mónica Falcioni URU
Triple Jump, Women Andrea Ávila ARG Maria de Souza BRA Luciana dos Santos BRA
Shot Put, Women Elisângela Adriano BRA Alexandra Rodrígues Borges Amaro BRA Silvana Filippi ARG
Discus Throw, Women Elisângela Adriano BRA Liliana Martinelli ARG María Eugenia Giggi ARG
Hammer Throw, Women María Villamizar COL Karina Moya ARG Zulma Lambert ARG
Javelin Throw, Women Zuleima Araméndiz COL Sabina Moya COL Mariela Arch ARG
Heptathlon, Women Euzinete Maria Dos Reis BRA Zorobabelia Córdoba COL Joelma Sousa BRA