2003 South American Athletics Championships

Host City Barquisimeto
Country VEN
Held 20 – 22 June 2003
Competitors 138
Countries 11

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Brazil BRA 27 18 9 54
2 Venezuela VEN 5 9 10 24
3 Colombia COL 5 7 8 20
4 Argentina ARG 3 3 4 10
5 Chile CHI 1 3 8 12
6 Ecuador ECU 1 2 1 4
7 Uruguay URU 1 1 1 3
8 Panama PAN 1 0 1 2
9 Bolivia BOL 0 1 0 1
10 Paraguay PAR 0 0 1 1
= Peru PER 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Édson Ribeiro BRA Heber Viera URU Jarbas Mascarenhas Júnior BRA
200 m, Men Heber Viera URU Claudinei da Silva BRA Jorge Célio da Rocha Sena BRA
400 m, Men William Hernández VEN Anderson dos Santos BRA Mauricio Mery CHI
800 m, Men Fabiano Peçanha BRA Osmar dos Santos BRA Simoncito Silvera VEN
1,500 m, Men Fabiano Peçanha BRA Miguel Ángel García VEN Javier Carriqueo ARG
5,000 m, Men Marílson dos Santos BRA William Naranjo COL Luis Fonseca VEN
10,000 m, Men William Naranjo COL Luís Fernando De Almeida Paula BRA José Alejandro Semprún VEN
110 m Hurdles, Men Redelén Melo dos Santos BRA Jackson Quiñónez ECU Matheus Inocêncio BRA
400 m Hurdles, Men Bayano Kamani PAN Cléverson da Silva BRA Eronilde de Araújo BRA
3,000 m Steeplechase, Men Néstor Nieves VEN Celso Ficagna BRA Richard Arias ECU
4 x 100 m Relay, Men Brazil BRA Venezuela VEN Chile CHI
4 x 400 m Relay, Men Brazil BRA Venezuela VEN Colombia COL
20 km Walk, Men Sérgio Galdino BRA Fredy Hernández COL Cristián Muñoz CHI
High Jump, Men Fabrício De Azevedo Romero BRA Jessé de Lima BRA Alfredo Deza PER
Pole Vault, Men Ricardo Diez VEN Javier Benítez ARG Gustavo Rehder Pamplona BRA
Long Jump, Men Víctor Castillo VEN Sérgio Muñiz dos Santos BRA Irving Saladino PAN
Triple Jump, Men Jadel Gregório BRA Anísio Silva BRA Jhonny Rodríguez VEN
Shot Put, Men Marco Antonio Verni CHI Yojer Medina VEN Jhonny Rodríguez COL
Discus Throw, Men Marcelo Pugliese ARG Jorge Balliengo ARG Héctor Hurtado VEN
Hammer Throw, Men Juan Ignacio Cerra ARG Adrián Marzo ARG Aldo Bello VEN
Javelin Throw, Men Luíz Fernando Da Silva BRA Noraldo Palacios COL Nery Kennedy PAR
Decathlon, Men Edson Bindilatti BRA Juan Carlos Jaramillo VEN Enrique Aguirre ARG
100 m, Women Digna Murillo COL Lucimar Moura BRA Wilmary Álvarez VEN
200 m, Women Digna Murillo COL Lucimar Moura BRA Wilmary Álvarez VEN
400 m, Women Geisa Coutinho BRA Eliana Pacheco VEN Josiane Tito BRA
800 m, Women Luciana Mendes BRA Christiane Ritz dos Santos Schieck BRA Rosibel García COL
1,500 m, Women Juliana Santos BRA Niusha Mancilla BOL Ana Cláudia Brito Coimbra BRA
5,000 m, Women Maria Cristina Bernardo Vaqueiro Rodrigues BRA Érika Olivera CHI Lucélia De Oliveira Peres BRA
10,000 m, Women Ednalva Laureano Da Silva BRA Érika Olivera CHI Luz Silva CHI
100 m Hurdles, Women Gilvaneide Santos Oliveira Parrela BRA Maíla Machado BRA Princesa Oliveros COL
400 m Hurdles, Women Lucimar Teodoro BRA Raquel Martins Camillio da Costa BRA Princesa Oliveros COL
3,000 m Steeplechase, Women Mónica Amboya ECU Silvia Paredes ECU Patricia Fernanda Lobo BRA
4 x 100 m Relay, Women Brazil BRA Colombia COL Chile CHI
4 x 400 m Relay, Women Brazil BRA Venezuela VEN Colombia COL
20 km Walk, Women Sandra Zapata COL Morelba Useche VEN Marcela Pacheco CHI
High Jump, Women Luciane Dambacher BRA Yetzálida Pérez VEN Claudia Casals ARG
Pole Vault, Women Alejandra García ARG Carolina Torres CHI Milena Agudelo COL
Long Jump, Women Keila Costa BRA Caterine Ibargüén COL Mónica Falcioni URU
Triple Jump, Women Keila Costa BRA Luciana dos Santos BRA Caterine Ibargüén COL
Shot Put, Women Elisângela Adriano BRA Luz Castro COL Marianne Berndt CHI
Discus Throw, Women Elisângela Adriano BRA Luz Castro COL María Cubillán VEN
Hammer Throw, Women Katiuscia Maria Borges de Jesus Tristan BRA Josiane Soares BRA Adriana Benaventa VEN
Javelin Throw, Women Sabina Moya COL Alessandra Resende BRA Romina Maggi ARG
Heptathlon, Women Thaimara Solsiree Rivas VEN Elizete Gomes da Silva BRA Valeria Steffens CHI