2006 South American Athletics Championships

Host City Tunja
Country COL
Held 29 September – 1 October 2006
Competitors 129
Countries 10

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 4 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Brazil BRA 26 11 18 55
2 Colombia COL 9 18 9 36
3 Argentina ARG 5 3 5 13
4 Ecuador ECU 2 2 7 11
5 Chile CHI 1 6 1 8
6 Peru PER 1 3 0 4
7 Paraguay PAR 0 1 0 1
8 Bolivia BOL 0 0 3 3
9 Uruguay URU 0 0 1 1
= Venezuela VEN 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Daniel Grueso COL Kael Becerra CHI João Carlos Moreira BRA
200 m, Men Basílio de Moraes Júnior BRA Daniel Grueso COL Heber Viera URU
400 m, Men Sanderlei Parrela BRA Eduardo De Oliveira Vasconcelos BRA Javier Mosquera COL
800 m, Men Fabiano Peçanha BRA Hudson de Souza BRA John Chávez COL
1,500 m, Men Hudson de Souza BRA Freddy Espinosa COL Byron Piedra ECU
5,000 m, Men Juan Contreras PER Byron Piedra ECU Jorge Arequipa BOL
10,000 m, Men Jacinto López COL Juan Contreras PER Jason Gutiérrez COL
110 m Hurdles, Men Paulo Villar COL Anselmo da Silva BRA Matheus Inocêncio BRA
400 m Hurdles, Men Tiago Florêncio Bueno BRA Luis Alejandro Montenegro CHI Raphael Fernandes BRA
3,000 m Steeplechase, Men Sergio Lobos CHI Diego Moreno PER Gladson Alberto Silva Barbosa BRA
4 x 100 m Relay, Men Brazil BRA Colombia COL Argentina ARG
4 x 400 m Relay, Men Brazil BRA Colombia COL Venezuela VEN
20 km Walk, Men Gustavo Restrepo COL Xavier Moreno ECU Patricio Ortega ECU
High Jump, Men Jessé de Lima BRA Gilmar Mayo COL Santiago Guerci
Fábio Rezende Baptista
ARG
BRA
Pole Vault, Men Germán Chiaraviglio ARG Javier Benítez ARG Fábio Gomes BRA
Long Jump, Men Rogério Da Silva Bispo BRA Luis Tristán PER Rodrigo Rodrigues de Araújo BRA
Triple Jump, Men Hugo Chila ECU Thiago Jacinto Carahyba Dias BRA Jhon Murillo COL
Shot Put, Men Germán Lauro ARG Marco Antonio Verni CHI Marcelo Moreira BRA
Discus Throw, Men Jorge Balliengo ARG Ronald Julião BRA Gustavo Gomes de Mendonça BRA
Hammer Throw, Men Juan Ignacio Cerra ARG Patricio Palma CHI Wagner Domingos BRA
Javelin Throw, Men Noraldo Palacios COL Víctor Fatecha PAR João Carlos Martins BRA
Decathlon, Men Carlos Chinin BRA Eric Kerwitz ARG Enrique Aguirre ARG
100 m, Women Rosemar Coelho BRA Yomara Hinestroza COL Darlenis Obregón COL
200 m, Women Rosemar Coelho BRA Darlenis Obregón COL Vanda Ferreira Gomes BRA
400 m, Women Lucimar Teodoro BRA Perla Regina Dos Santos BRA María Idrobo COL
800 m, Women Christiane Ritz dos Santos Schieck BRA Muriel Coneo COL Diana Armas ECU
1,500 m, Women Juliana Santos BRA Ana Joaquina Rondón COL Muriel Coneo COL
5,000 m, Women Bertha Sánchez COL Ana Joaquina Rondón COL Rosa Apaza Ramírez BOL
10,000 m, Women Bertha Sánchez COL Ednalva Laureano Da Silva BRA Rosa Apaza Ramírez BOL
100 m Hurdles, Women Maíla Machado BRA Francisca Guzmán CHI Gilvaneide Santos Oliveira Parrela BRA
400 m Hurdles, Women Lucimar Teodoro BRA Perla Regina Dos Santos BRA Lucy Jaramillo ECU
3,000 m Steeplechase, Women Bertha Sánchez COL Zenaide Vieira BRA Michele Barreto da Costa BRA
4 x 100 m Relay, Women Brazil BRA Colombia COL Ecuador ECU
4 x 400 m Relay, Women Brazil BRA Colombia COL Ecuador ECU
20 km Walk, Women Yadira Guamán ECU Luz Villamarín COL Aida Andrade ECU
High Jump, Women Caterine Ibargüén COL Solange Witteveen ARG Eliana Renata Da Silva BRA
Pole Vault, Women Fabiana Murer BRA Carolina Torres CHI Alejandra García ARG
Long Jump, Women Maurren Maggi BRA Caterine Ibargüén COL Fernanda Gonçalves BRA
Triple Jump, Women Tânia Ferreira da Silva BRA Caterine Ibargüén COL Fabrícia Da Silva BRA
Shot Put, Women Elisângela Adriano BRA Andréa Maria Pereira Britto BRA Luz Castro COL
Discus Throw, Women Elisângela Adriano BRA Luz Castro COL Karen Gallardo CHI
Hammer Throw, Women Jenny Dahlgren ARG Eli Johana Moreno COL Katiuscia Maria Borges de Jesus Tristan BRA
Javelin Throw, Women Alessandra Resende BRA Zuleima Araméndiz COL Sabina Moya COL
Heptathlon, Women Elizete Gomes da Silva BRA Jailma Lima BRA Andrea Bordalejo ARG