2007 South American Athletics Championships

Host City São Paulo
Country BRA
Held 7 – 9 June 2007
Competitors 132
Countries 11

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 4 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Brazil BRA 28 17 16 61
2 Colombia COL 7 10 9 26
3 Argentina ARG 4 5 4 13
4 Chile CHI 2 2 4 8
5 Ecuador ECU 1 5 2 8
6 Uruguay URU 1 1 1 3
7 Guyana GUY 1 1 0 2
8 Venezuela VEN 0 1 7 8
9 Paraguay PAR 0 1 1 2
10 Peru PER 0 1 0 1
11 Panama PAN 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Vicente de Lima BRA Franklin Nazareno ECU Álvaro Gómez COL
200 m, Men Sandro Viana BRA Heber Viera URU Daniel Grueso COL
400 m, Men Andrés Silva URU Rodrigo Bargas BRA Fernando de Almeida BRA
800 m, Men Kléberson Davide BRA Gustavo Aguirre ARG André Alberi de Santana BRA
1,500 m, Men Byron Piedra ECU Leandro Prates de Oliveira BRA Eduard Villanueva VEN
5,000 m, Men Javier Guarín COL Javier Carriqueo ARG William Naranjo COL
10,000 m, Men Sérgio Celestino da Silva BRA Ubiratán José Dos Santos BRA Didimo Sánchez VEN
110 m Hurdles, Men Anselmo da Silva BRA Éder Souza BRA Francisco Castro CHI
400 m Hurdles, Men Raphael Fernandes BRA Maurício Da Silva Teixeira BRA José Céspedes VEN
3,000 m Steeplechase, Men Sergio Lobos CHI Gladson Alberto Silva Barbosa BRA José Peña VEN
4 x 100 m Relay, Men Brazil BRA Colombia COL Argentina ARG
4 x 400 m Relay, Men Brazil BRA Venezuela VEN Panama PAN
20 km Walk, Men James Rendón COL Rolando Saquipay ECU Juan Manuel Cano ARG
High Jump, Men Jessé de Lima BRA Fábio Rezende Baptista BRA Gilmar Mayo COL
Pole Vault, Men Fábio Gomes BRA Germán Chiaraviglio ARG Javier Benítez
João Gabriel Santos Sousa
ARG
BRA
Long Jump, Men Rogério Da Silva Bispo BRA Hugo Chila ECU Rodrigo Rodrigues de Araújo BRA
Triple Jump, Men Jefférson Sabino BRA Hugo Chila ECU Leonardo Elisiário Dos Santos BRA
Shot Put, Men Germán Lauro ARG Marco Antonio Verni CHI Yojer Medina VEN
Discus Throw, Men Germán Lauro ARG Ronald Julião BRA Julián Angulo COL
Hammer Throw, Men Juan Ignacio Cerra ARG Patricio Palma CHI Wagner Domingos BRA
Javelin Throw, Men Pablo Pietrobelli ARG Víctor Fatecha PAR Júlio César Oliveira BRA
Decathlon, Men Gonzalo Barroilhet CHI Danilo Mendes Xavier BRA Sinval Souza de Oliveira BRA
100 m, Women Lucimar Moura BRA Felipa Palacios COL Thaissa Presti BRA
200 m, Women Lucimar Moura BRA Felipa Palacios COL Thaissa Presti BRA
400 m, Women Josiane Tito BRA Sheila Juvelina Ferreira BRA Lucy Jaramillo ECU
800 m, Women Marian Burnett GUY Muriel Coneo COL Marcela Britos URU
1,500 m, Women Rosibel García COL Marian Burnett GUY Zenaide Vieira BRA
5,000 m, Women Ednalva Laureano Da Silva BRA Lucélia De Oliveira Peres BRA Bertha Sánchez COL
10,000 m, Women Lucélia De Oliveira Peres BRA Inés Melchor PER Bertha Sánchez COL
100 m Hurdles, Women Brigith Merlano COL Gilvaneide Santos Oliveira Parrela BRA Lucimara Silva BRA
400 m Hurdles, Women Lucimar Teodoro BRA Luciana França BRA Lucy Jaramillo ECU
3,000 m Steeplechase, Women Zenaide Vieira BRA Ángela Figueroa COL Michele Barreto da Costa BRA
4 x 100 m Relay, Women Brazil BRA Colombia COL Chile CHI
4 x 400 m Relay, Women Brazil BRA Colombia COL Chile CHI
20 km Walk, Women Sandra Zapata COL Miriam Ramón ECU Tânia Spindler BRA
High Jump, Women Caterine Ibargüén COL Solange Witteveen ARG Marielys Rojas VEN
Pole Vault, Women Fabiana Murer BRA Alejandra García ARG Joana Costa BRA
Long Jump, Women Maurren Maggi BRA Keila Costa BRA Caterine Ibargüén COL
Triple Jump, Women Keila Costa BRA Fernanda Procópio Delfino BRA Jennifer Arveláez VEN
Shot Put, Women Elisângela Adriano BRA Luz Castro COL Natalia Ducó CHI
Discus Throw, Women Elisângela Adriano BRA Luz Castro COL Renata Rezende de Figueirêdo BRA
Hammer Throw, Women Eli Johana Moreno COL Katiuscia Maria Borges de Jesus Tristan BRA Johana Ramírez COL
Javelin Throw, Women Alessandra Resende BRA Zuleima Araméndiz COL Leryn Franco PAR
Heptathlon, Women Lucimara Silva BRA Elizete Gomes da Silva BRA Daniela Crespo ARG