2009 South American Athletics Championships

Host City Lima
Country PER
Held 19 – 21 June 2009
Competitors 130
Countries 9

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Brazil BRA 15 16 14 45
2 Colombia COL 14 8 5 27
3 Argentina ARG 3 6 10 19
4 Ecuador ECU 3 3 6 12
5 Peru PER 3 1 2 6
6 Panama PAN 2 0 0 2
= Uruguay URU 2 0 0 2
8 Chile CHI 1 6 1 8
9 Venezuela VEN 1 4 6 11

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Alonso Edward PAN Daniel Grueso COL José Carlos Moreira BRA
200 m, Men Alonso Edward PAN Hugo Balduíno BRA Kael Becerra CHI
400 m, Men Andrés Silva URU Geiner Mosquera COL Freddy Mezones VEN
800 m, Men Fabiano Peçanha BRA Kléberson Davide BRA Nico Herrera VEN
1,500 m, Men Byron Piedra ECU Hudson de Souza BRA Eduard Villanueva VEN
5,000 m, Men Byron Piedra ECU Mario Bazán PER Damião Anselmo De Souza BRA
10,000 m, Men Damião Anselmo De Souza BRA Miguel Ángel Bárzola ARG Jhon Cusi PER
110 m Hurdles, Men Paulo Villar COL Éder Souza BRA Anselmo da Silva BRA
400 m Hurdles, Men Andrés Silva URU Raphael Fernandes BRA Yeison Rivas COL
3,000 m Steeplechase, Men Mario Bazán PER José Peña VEN Mariano Mastromarino ARG
4 x 100 m Relay, Men Colombia COL Venezuela VEN Argentina ARG
4 x 400 m Relay, Men Colombia COL Brazil BRA Argentina ARG
20 km Walk, Men Luis Fernando López COL Yerko Araya CHI Oswaldo Ortega ECU
High Jump, Men Jessé de Lima BRA Alberth Bravo VEN Diego Ferrín ECU
Pole Vault, Men Fábio Gomes BRA Marcelo Terra ARG César González VEN
Long Jump, Men Rogério Da Silva Bispo BRA Erivaldo Da Cruz Vieira BRA Hugo Chila ECU
Triple Jump, Men Jefférson Sabino BRA Hugo Chila ECU Maximiliano Díaz ARG
Shot Put, Men Germán Lauro ARG Ronald Julião BRA Gustavo Gomes de Mendonça BRA
Discus Throw, Men Germán Lauro ARG Jorge Balliengo ARG Ronald Julião BRA
Hammer Throw, Men Juan Ignacio Cerra ARG Patricio Palma CHI Eduardo Acuña PER
Javelin Throw, Men Arley Ibargüen COL Noraldo Palacios COL Júlio César Oliveira BRA
Decathlon, Men Carlos Chinin BRA Oscar Mina ECU Fernando Korniejczuk ARG
100 m, Women Lucimar Moura BRA Felipa Palacios COL Thaissa Presti BRA
200 m, Women Norma González COL Thaissa Presti BRA Yenifer Padilla COL
400 m, Women Norma González COL Emmily Pinheiro BRA Jailma Lima BRA
800 m, Women Rosibel García COL Christiane Ritz dos Santos Schieck BRA Muriel Coneo COL
1,500 m, Women Rosibel García COL Muriel Coneo COL Rosa Godoy ARG
5,000 m, Women Inés Melchor PER Sueli Pereira Silva BRA Rosa Chacha ECU
10,000 m, Women Inés Melchor PER Cruz Nonata Da Silva BRA Sueli Pereira Silva BRA
100 m Hurdles, Women Brigith Merlano COL Soledad Donzino ARG Fabiana Morães BRA
400 m Hurdles, Women Madelene Rondón VEN Lucy Jaramillo ECU Princesa Oliveros COL
3,000 m Steeplechase, Women Sabine Leticia Heitling BRA Ángela Figueroa COL Rosa Godoy ARG
4 x 100 m Relay, Women Colombia COL Brazil BRA Ecuador ECU
4 x 400 m Relay, Women Brazil BRA Colombia COL Ecuador ECU
20 km Walk, Women Johana Ordóñez ECU Sandra Zapata COL Tânia Spindler BRA
High Jump, Women Caterine Ibargüén COL Solange Witteveen ARG Mónica Araújo de Freitas BRA
Pole Vault, Women Fabiana Murer BRA Carolina Torres CHI Alejandra García ARG
Long Jump, Women Keila Costa BRA Andrea Morales ARG Verónica Davis VEN
Triple Jump, Women Caterine Ibargüén COL Verónica Davis VEN Tânia Ferreira da Silva BRA
Shot Put, Women Natalia Ducó CHI Elisângela Adriano BRA Andréa Maria Pereira Britto BRA
Discus Throw, Women Elisângela Adriano BRA Karen Gallardo CHI María Cubillán VEN
Hammer Throw, Women Eli Johana Moreno COL Odette Palma CHI Jenny Dahlgren ARG
Javelin Throw, Women Alessandra Resende BRA Jucilene de Lima BRA Diana Rivas COL
Heptathlon, Women Vanessa Chefer BRA Macarena Reyes CHI Soledad Donzino ARG