2019 South American Athletics Championships

Host City Lima
Country PER
Held 24 – 26 May 2019
Competitors 139
Countries 12

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 4 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Brazil BRA 15 19 10 44
2 Colombia COL 12 9 11 32
3 Venezuela VEN 8 4 1 13
4 Uruguay URU 3 0 0 3
5 Argentina ARG 2 3 11 16
6 Ecuador ECU 2 3 2 7
7 Chile CHI 1 3 3 7
8 Panama PAN 1 1 0 2
9 Peru PER 0 1 4 5
10 Bolivia BOL 0 1 1 2
11 Paraguay PAR 0 0 1 1
= Suriname SUR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Rodrigo Do Nascimento BRA Felipe Bardi dos Santos BRA Diego Palomeque COL
200 m, Men Bernardo Baloyes COL Rodrigo Do Nascimento BRA Christopher Ortiz PAR
400 m, Men Anthony Zambrano COL Lucas Carvalho BRA Anderson Henriques BRA
800 m, Men Lucirio Antonio Garrido VEN Jelssin Robledo COL Marco Antonio Vilca PER
1,500 m, Men Lucirio Antonio Garrido VEN Diego Javier Lacamoire ARG Carlos De Oliveira Santos BRA
5,000 m, Men Altobeli Silva BRA José Rojas PER Gerard Giraldo COL
10,000 m, Men Byron Piedra ECU José Mauricio González COL Vidal Basco BOL
110 m Hurdles, Men Gabriel Constantino BRA Yohan Chaverra COL Eduardo De Deus BRA
400 m Hurdles, Men Alison Dos Santos BRA Alfredo Sepúlveda CHI Guillermo Ruggeri ARG
3,000 m Steeplechase, Men Carlos Sanmartín COL Altobeli Silva BRA Gerard Giraldo COL
4 x 100 m Relay, Men Venezuela VEN Brazil BRA Colombia COL
4 x 400 m Relay, Men Colombia COL Brazil BRA Chile CHI
20 km Walk, Men Jhon Alexander Castañeda COL David Hurtado ECU Luis Campos PER
High Jump, Men Alexander Bowen PAN Fernando Ferreira BRA Eure Yáñez VEN
Pole Vault, Men Augusto Dutra BRA Thiago Braz BRA Germán Chiaraviglio ARG
Long Jump, Men Emiliano Lasa URU Paulo Sérgio Oliveira BRA Raúl Mena COL
Triple Jump, Men Maximiliano Díaz ARG Kauam Bento BRA Miguel van Assen SUR
Shot Put, Men Darlan Romani BRA Willian Dourado BRA Germán Lauro ARG
Discus Throw, Men Mauricio Ortega COL Douglas Dos Reis BRA Claudio Romero CHI
Hammer Throw, Men Gabriel Kehr CHI Humberto Mansilla CHI Allan Da Silva Wolski BRA
Javelin Throw, Men Dayron Márquez COL Francisco Muse CHI Arley Ibargüen COL
Decathlon, Men Georni Jaramillo VEN Gerson Izaguirre VEN Sergio Pandiani ARG
100 m, Women Vitória Rosa BRA Andrea Purica VEN Gabriela Suárez ECU
200 m, Women Vitória Rosa BRA Andrea Purica VEN Gabriela Suárez ECU
400 m, Women Tiffani Marinho BRA Lina Esther Licona Torres COL Noelia Martínez ARG
800 m, Women Déborah Rodríguez URU Andrea Calderón ECU Johana Arrieta COL
1,500 m, Women María Pía Fernández URU Mariana Borelli ARG July da Silva BRA
5,000 m, Women Florencia Borelli ARG Carolina Tabares COL Luz Rojas PER
10,000 m, Women Carolina Tabares COL Tatiele de Carvalho BRA Muriel Coneo COL
100 m Hurdles, Women Génesis Romero VEN Eliecith Palacios COL Adelly Oliveira Santos BRA
400 m Hurdles, Women Melissa González COL Gianna Woodruff PAN Fiorella Chiappe Madsen ARG
3,000 m Steeplechase, Women Tatiane Da Silva BRA Belén Casetta ARG Simone Ferraz BRA
4 x 100 m Relay, Women Brazil BRA Colombia COL Argentina ARG
4 x 400 m Relay, Women Colombia COL Brazil BRA Argentina ARG
20 km Walk, Women Karla Johana Jaramillo Navarrete ECU Ángela Castro BOL Leyde Guerra Mucha PER
High Jump, Women María Fernanda Murillo COL Valdileia Martins BRA Eloisa Páez Betsabe
Monique Varmeling
ARG
BRA
Pole Vault, Women Robeilys Peinado VEN Katherine Castillo COL Juliana De Menis Campos BRA
Long Jump, Women Eliane Martins BRA Keila Costa BRA Macarena Reyes CHI
Triple Jump, Women Yosiry Urrutia COL Liuba Zaldívar ECU Gabriele dos Santos BRA
Shot Put, Women Ahymará Espinoza VEN Geisa Arcanjo BRA Ángela Rívas COL
Discus Throw, Women Andressa Morais BRA Fernanda Martins BRA Ailén Armada ARG
Hammer Throw, Women Mariana Marcelino BRA Rosa Rodríguez VEN Jenny Dahlgren ARG
Javelin Throw, Women Laila Ferrer BRA María Lucelly Murillo COL Flor Ruiz COL
Heptathlon, Women Luisarys Toledo VEN Vanessa Chefer BRA Martha Araújo COL