1951 International Universities Championships

Host City Ost-Berlin
Country GDR
Held 7 – 15 August 1951
Competitors 97
Countries 8

World Festival of Youth and Students

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 1
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 1
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 1
800 m Women Medal 3 1
80 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 1
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 1
Discus Throw Women Medal 3 1
Javelin Throw Women Medal 3 1
Pentathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Soviet Union URS 26 19 16 61
2 Hungary HUN 3 7 4 14
3 East Germany GDR 2 2 3 7
4 Czechoslovakia TCH 2 0 5 7
5 Poland POL 1 3 6 10
6 Bulgaria BUL 0 1 0 1
= Finland FIN 0 1 0 1
= Romania ROU 0 1 0 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Vladimir Sukharev URS Levan Sanadze URS Emil Kiszka POL
200 m, Men Vladimir Sukharev URS Angel Kolev BUL Zdobysław Stawczyk POL
400 m, Men Zoltán Adamik HUN Ferenc Bánhalmi HUN Sergey Komarov URS
800 m, Men Gennady Modoy URS Roman Korban POL Petro Chevhun URS
1,500 m, Men Václav Čevona TCH Ernő Béres HUN Vilmos Tölgyesi HUN
5,000 m, Men Vladimir Kazantsev URS Ivan Semyonov URS Gyula Pénzes HUN
10,000 m, Men Ivan Semyonov URS Nikolay Alekseyev URS Nikolay Yevseyev URS
110 m Hurdles, Men Yevhen Bulanchyk URS Timofey Lunyov URS Milan Tosnár TCH
400 m Hurdles, Men Yury Lituyev URS Timofey Lunyov URS Igor Ilyin URS
3,000 m Steeplechase, Men Vladimir Kazantsev URS Mikhail Saltykov URS Jaroslav Slavícek TCH
4 x 100 m Relay, Men Soviet Union URS Poland POL Czechoslovakia TCH
4 x 400 m Relay, Men Soviet Union URS Hungary HUN Poland POL
High Jump, Men Jiří Lanský TCH Ion Söter ROU Yevhen Vansovych URS
Pole Vault, Men Volodymyr Brazhnyk URS Edward Adamczyk POL Zenon Ważny POL
Long Jump, Men Vladimir Kotenkov URS Ödön Földessy HUN Leonid Grigoryev URS
Triple Jump, Men Leonid Shcherbakov URS Georg Frister GDR Zygfryd Weinberg POL
Shot Put, Men Georgy Fyodorov URS Oto Grigalka URS Čestmír Kalina TCH
Discus Throw, Men Ferenc Klics HUN Olli Partanen FIN Boris Butenko URS
Hammer Throw, Men Nikolay Shorin URS Ádám Bonyhádi HUN Heorhiy Dybenko URS
Javelin Throw, Men Janusz Sidło POL Ivan Kaptyukh URS Zbigniew Garncarczyk POL
Decathlon, Men Vladimir Volkov URS Petro Denysenko URS Ernst Schmidt GDR
100 m, Women Elfriede Preibisch GDR Sofiya Malshina URS Alice Köckritz-Karger GDR
200 m, Women Olga Gyarmati HUN Alice Köckritz-Karger GDR Sofiya Malshina URS
400 m, Women Zoya Petrova URS Valentina Bogatiryova URS Vera Bystrova URS
800 m, Women Polina Solopova URS Valentina Pomogayeva URS Klavdiya Dmitryuk URS
80 m Hurdles, Women Aleksandra Chudina URS Galina Yerukhina URS Olga Gyarmati HUN
4 x 100 m Relay, Women Soviet Union URS Hungary HUN East Germany GDR
4 x 200 m Relay, Women East Germany GDR Soviet Union URS Hungary HUN
High Jump, Women Aleksandra Chudina URS Lidiya Chaurskaya URS Mariya Pisareva URS
Long Jump, Women Aleksandra Chudina URS Olga Gyarmati HUN Nadezhda Khnik'ina-Dvalishvili URS
Shot Put, Women Klavdiya Tochonova URS Galina Zybina URS Vera Guchkova URS
Discus Throw, Women Nina Romashkova-Ponomaryova URS Yelizaveta Bagryantseva URS Rimma Shumskaya URS
Javelin Throw, Women Vera Nobokova URS Galina Zybina URS Nataliya Smirnitskaya URS
Pentathlon, Women Aleksandra Chudina URS Nina Tyurkina URS Olga Modrachová TCH