2009 ALBA Games

Host City La Habana
Country CUB
Held 15 – 18 April 2009
Competitors 135
Countries 8

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 1
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 2
4 x 400 m Relay Men Medal 12 2
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 1
Long Jump Men Medal 3 1
Triple Jump Men Medal 3 1
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 1
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 1
800 m Women Medal 3 1
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 1
400 m Hurdles Women Medal 3 1
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 1
4 x 100 m Relay Women Medal 12 2
4 x 400 m Relay Women Medal 12 2
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Pole Vault Women Medal 3 1
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 1
Shot Put Women Medal 3 1
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 1
Heptathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Cuba CUB 41 30 26 97
2 Ecuador ECU 2 5 5 12
3 Venezuela VEN 1 7 8 16
4 Chile CHI 0 1 2 3
5 Colombia COL 0 1 0 1
6 Antigua and Barbuda ANT 0 0 1 1
= Bolivia BOL 0 0 1 1
= France FRA 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Michael Herrera CUB Franklin Nazareno ECU Víctor González CUB
200 m, Men Roberto Skyers CUB Franklin Nazareno ECU Jorge Valcárcel CUB
400 m, Men Williams Collazo CUB Noel Ruiz CUB Said Boni VEN
800 m, Men Yeimer López CUB Raidel Acea CUB Eduard Villanueva VEN
1,500 m, Men Maury Castillo CUB Byron Piedra ECU Eduard Villanueva VEN
5,000 m, Men Byron Piedra ECU Maury Castillo CUB Liván Luque CUB
10,000 m, Men Liván Luque CUB Miguel Almachi ECU Henry Jaen CUB
110 m Hurdles, Men Dayron Capetillo CUB Yuniel Hernández CUB Ignacio Morales CUB
400 m Hurdles, Men Omar Cisneros CUB Yasmani Copello CUB Víctor Solarte VEN
3,000 m Steeplechase, Men José Alberto Sánchez CUB José Peña VEN Osmany Calzado CUB
4 x 100 m Relay, Men Cuba CUB Ecuador ECU Cuba CUB
4 x 400 m Relay, Men Cuba CUB Venezuela VEN Cuba CUB
20 km Walk, Men Ricardo Loján ECU Yubraile Hernández CUB Wilman Vera VEN
High Jump, Men Alberth Bravo VEN Raudelis Rodríguez CUB James Grayman ANT
Pole Vault, Men Lázaro Borges CUB Gilberto Cabrera CUB Yanquier Lara CUB
Long Jump, Men Ibrahim Camejo CUB Wilfredo Martínez CUB Oslay Vilches CUB
Triple Jump, Men Alexis Copello CUB Yoandri Betanzos CUB Arnie Giralt CUB
Shot Put, Men Reinaldo Proenza CUB Carlos Véliz CUB Aldo González BOL
Discus Throw, Men Jorge Fernández CUB Yunior Lastre CUB Jesús Parejo VEN
Hammer Throw, Men Noleisis Bicet CUB Roberto Janet CUB Roberto Sáez CHI
Javelin Throw, Men Guillermo Martínez CUB Jesús García VEN Yudel Moreno CUB
Decathlon, Men Yosley Azcuy CUB William Valor VEN Juan Gilberto Alcázar CUB
100 m, Women Virgen Benavides CUB Dayneris Bience CUB Anisleidis Luis CUB
200 m, Women Roxana Díaz CUB Nelkis Casabona CUB Nancy Garcés VEN
400 m, Women Indira Terrero CUB Daisurami Bonne CUB Yaneisi Borlot CUB
800 m, Women Zulia Calatayud CUB Diosmely Peña CUB Yanelis Videaux CUB
1,500 m, Women Yadira Bataille CUB María Osorio VEN Viviana Acosta ECU
5,000 m, Women Yudisleyvis Castillo CUB Yudisleidis Fuente CUB Viviana Acosta ECU
10,000 m, Women Yudisleyvis Castillo CUB Yudisleidis Fuente CUB Rosa Chacha ECU
100 m Hurdles, Women Anay Tejeda CUB Yenima Arencibia CUB Belkis Milanés CUB
400 m Hurdles, Women Yadisleidy Pedroso CUB Dayani Lara CUB Yisel Velazco CUB
3,000 m Steeplechase, Women Milena Pérez CUB Yoslín Ocampo CUB Rose Mary Almanza CUB
4 x 100 m Relay, Women Cuba CUB Venezuela VEN Cuba CUB
4 x 400 m Relay, Women Cuba CUB Cuba CUB Ecuador ECU
10 km Walk, Women Yanelis Conte CUB Leisy Rodríguez CUB Milángela Rosales VEN
High Jump, Women Lesyaní Mayor CUB Nulfa Palacios COL Kirenia Pedro CUB
Pole Vault, Women Dailis Caballero CUB Maryoris Sánchez CUB Irusneidis Cobas CUB
Long Jump, Women Dailenys Alcántara CUB Verónica Davis VEN Lorena Mina ECU
Triple Jump, Women Yargelis Savigne CUB Mabel Gay CUB Yarianna Martínez CUB
Shot Put, Women Mailín Vargas CUB Yaniuvis López CUB Misleydis González CUB
Discus Throw, Women Yarisley Collado CUB Yarelis Barrios CUB Karen Gallardo CHI
Hammer Throw, Women Yunaika Crawford CUB Arasay Thondike CUB Amélie Perrin FRA
Javelin Throw, Women Yanet Cruz CUB Osleidys Menéndez CUB Yainelis Ribeaux CUB
Heptathlon, Women Yuleidis Limonta CUB Macarena Reyes CHI Lisandra Carrión CUB