2018 NACAC Championships in Athletics

Host City Toronto
Country CAN
Held 10 – 12 August 2018
Competitors 151
Countries 14

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 1
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 1
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 4 3
Pole Vault Men Medal 2 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 1
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 United States USA 25 19 17 61
2 Jamaica JAM 7 9 5 21
3 Canada CAN 3 8 10 21
4 Cuba CUB 2 1 2 5
5 Costa Rica CRC 1 1 1 3
= Trinidad and Tobago TTO 1 1 1 3
7 Grenada GRN 1 0 1 2
8 British Virgin Islands IVB 1 0 0 1
= Saint Lucia LCA 1 0 0 1
10 Bahamas BAH 0 1 1 2
= Barbados BAR 0 1 1 2
12 Guatemala GUA 0 1 0 1
13 Puerto Rico PUR 0 0 2 2
14 Dominica DMA 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Tyquendo Tracey JAM Kendal Williams USA Cameron Burrell USA
200 m, Men Kyle Greaux TTO Aaron Brown CAN Nigel Ellis JAM
400 m, Men Demish Gaye JAM Nery Brenes CRC Fitzroy Dunkley JAM
800 m, Men Brandon McBride CAN Marco Arop CAN Wesley Vázquez PUR
1,500 m, Men Izaic Yorks USA Patrick Casey USA Charles Philibert-Thiboutot CAN
5,000 m, Men Hassan Mead USA Riley Masters USA Justyn Knight CAN
10,000 m, Men Lopez Lomong USA Elkanah Kibet USA Reed Fischer USA
110 m Hurdles, Men Hansle Parchment JAM Aleec Harris USA Shane Brathwaite BAR
400 m Hurdles, Men Kyron McMaster IVB Annsert Whyte JAM Khallifah Rosser USA
3,000 m Steeplechase, Men Andrew Bayer USA Travis Mahoney USA Jordan Mann USA
4 x 100 m Relay, Men Canada CAN Barbados BAR Trinidad and Tobago TTO
4 x 400 m Relay, Men United States USA Bahamas BAH Cuba CUB
20 km Walk, Men Evan Dunfee CAN Nicholas Christie USA John Risch USA
High Jump, Men Jeron Robinson USA Mike Mason CAN Donald Thomas
Django Lovett
BAH
CAN
Pole Vault, Men Scott Houston USA Shawn Barber CAN
Long Jump, Men Marquis Dendy USA Tajay Gayle JAM Ramone Bailey JAM
Triple Jump, Men Jordan Díaz CUB Chris Benard USA KeAndre Bates USA
Shot Put, Men Darrell Hill USA Tim Nedow CAN O'Dayne Richards JAM
Discus Throw, Men Fedrick Dacres JAM Traves Smikle JAM Reginald Jagers USA
Hammer Throw, Men Roberto Sawyers CRC Alex Young USA Adam Keenan CAN
Javelin Throw, Men Anderson Peters GRN Curtis Thompson USA Markim Felix GRN
100 m, Women Jenna Prandini USA Jonielle Smith JAM Crystal Emmanuel CAN
200 m, Women Shericka Jackson JAM Crystal Emmanuel CAN Phyllis Francis USA
400 m, Women Stephenie McPherson JAM Aiyanna-Brigitte Stiverne CAN Brionna Thomas USA
800 m, Women Ajeé Wilson USA Natoya Goule JAM Rose Mary Almanza CUB
1,500 m, Women Kate Grace USA Shannon Osika USA Gabriela Stafford CAN
5,000 m, Women Rachel Schneider USA Lauren Paquette USA Kate Van Buskirk CAN
10,000 m, Women Marielle Hall USA Rochelle Kanuho USA Rachel Cliff CAN
100 m Hurdles, Women Kendra Harrison USA Danielle Williams JAM Andrea Vargas CRC
400 m Hurdles, Women Shamier Little USA Janieve Russell JAM Georganne Moline USA
3,000 m Steeplechase, Women Mel Lawrence USA Emily Oren USA Megan Rolland USA
4 x 100 m Relay, Women United States USA Jamaica JAM Canada CAN
4 x 400 m Relay, Women United States USA Jamaica JAM Canada CAN
20 km Walk, Women Maria Michta-Coffey USA Mirna Ortíz GUA Katie Burnett USA
High Jump, Women Levern Spencer LCA Elizabeth Patterson USA Loretta Blaut USA
Pole Vault, Women Kathryn Nageotte USA Yarisley Silva CUB Sandi Morris USA
Long Jump, Women Sha'Keela Saunders USA Quanesha Burks USA Tissanna Hickling JAM
Triple Jump, Women Shanieka Thomas JAM Tori Franklin USA Thea LaFond DMA
Shot Put, Women Maggie Ewen USA Cleopatra Borel-Brown TTO Jessica Ramsey USA
Discus Throw, Women Yaimé Pérez CUB Valarie Allman USA Maggie Ewen USA
Hammer Throw, Women DeAnna Price USA Jillian Weir CAN Brooke Andersen USA
Javelin Throw, Women Ariana Ince USA Bethany Drake USA Coralys Ortiz PUR