2019 Pan American Games

Host City Lima
Country PER
Held 26 July – 11 August 2019
Competitors 1487
Countries 34

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
3x3 Basketball Men Medal 12 3
3x3 Basketball Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men 7 – 11 August 2019 Medal 32 14
Recurve Team Men 7 – 11 August 2019 Medal 24 8
Compound individual Men 7 – 10 August 2019 Medal 10 10
Recurve individual Women 7 – 11 August 2019 Medal 32 14
Recurve Team Women 7 – 11 August 2019 Medal 24 8
Compound individual Women 7 – 10 August 2019 Medal 10 10
Recurve Team Mixed 7 – 11 August 2019 Medal 24 12
Compound Team Mixed 7 – 10 August 2019 Medal 16 8
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual All-Around Men Medal 3 2
Floor Exercise Men Medal 3 3
Vault Men Medal 3 3
Parallel Bars Men Medal 3 3
Horizontal Bar Men Medal 3 2
Rings Men Medal 3 3
Pommelled Horse Men Medal 3 3
Team All-Around Men Medal 15 3
Individual All-Around Women Medal 3 3
Floor Exercise Women Medal 3 3
Vault Women Medal 3 2
Uneven Bars Women Medal 3 2
Balance Beam Women Medal 3 2
Team All-Around Women Medal 15 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Duet Women 29 – 31 July 2019 Medal 24 12
Team Women 29 – 31 July 2019 Medal 66 8
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
50 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 3
50 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 4 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Doubles Men Medal 8 4
Singles Women Medal 4 3
Doubles Women Medal 8 3
Doubles Mixed Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Basketball Men Medal 36 3
Basketball Women Medal 36 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Beach Volleyball Men 24 – 30 July 2019 Medal 32 16
Beach Volleyball Women 24 – 30 July 2019 Medal 32 16
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men 1 August 2019 Medal 16 10
3 m Springboard Men 3 – 4 August 2019 Medal 19 11
10 m Platform Men 5 August 2019 Medal 16 9
3 m Springboard, Synchronized Men 3 August 2019 Medal 18 9
10 m Platform, Synchronized Men 2 August 2019 Medal 16 8
1 m Springboard Women 2 August 2019 Medal 14 8
3 m Springboard Women 4 – 5 August 2019 Medal 16 9
10 m Platform Women 3 August 2019 Medal 14 7
3 m Springboard, Synchronized Women 1 August 2019 Medal 14 7
10 m Platform, Synchronized Women 4 August 2019 Medal 8 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
Hockey Men Medal 48 3
Hockey Women Medal 48 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Handball Men Medal 42 3
Handball Women Medal 42 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Men Medal 3 3
Relay Men Medal 6 3
Individual Women Medal 3 3
Relay Women Medal 6 3
Relay Mixed Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
10 km Men 4 August 2019 Medal 20 12
10 km Women 4 August 2019 Medal 20 13
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Women Medal 3 2
Hoop Women Medal 3 2
Ball Women Medal 3 2
Clubs Women Medal 3 2
Ribbon Women Medal 3 3
Group Women Medal 15 3
Group Single Apparatus Ball Women Medal 15 3
Group Multiple Apparatus Hoop, Clubs Women Medal 15 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 4
Doubles Men Medal 8 4
Team Men Medal 12 4
Singles Women Medal 4 2
Doubles Women Medal 8 4
Team Women Medal 12 4
Doubles Mixed Medal 8 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
800 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 21 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 3
1,500 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 24 3
4 x 100 m Freestyle Relay Mixed Medal 23 3
4 x 100 m Medley Relay Mixed Medal 22 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 4
Doubles Men Medal 8 4
Team Men Medal 12 4
Singles Women Medal 4 3
Doubles Women Medal 8 4
Team Women Medal 12 4
Doubles Mixed Medal 8 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
Trampoline Individual Men Medal 3 2
Trampoline Individual Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Short Men 27 July 2019 Medal 32 17
Short Women 27 July 2019 Medal 29 15
Relay Mixed 29 July 2019 Medal 40 10
Event Gender Held Status Competitors Countries
Volleyball Men Medal 36 3
Volleyball Women Medal 36 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men 4 – 10 August 2019 Medal 89 8
Water Polo Women 4 – 10 August 2019 Medal 89 8
Event Gender Held Status Competitors Countries
-61 kg Total Men 27 July 2019 Medal 8 7
-67 kg Total Men 27 July 2019 Medal 5 5
-73 kg Total Men 28 July 2019 Medal 11 10
-81 kg Total Men 28 July 2019 Medal 6 5
-96 kg Total Men 29 July 2019 Medal 16 14
-109 kg Total Men 29 July 2019 Medal 9 7
+109 kg Total Men 30 July 2019 Medal 5 5
-49 kg Total Women 27 July 2019 Medal 11 10
-55 kg Total Women 28 July 2019 Medal 9 8
-59 kg Total Women 28 July 2019 Medal 10 7
-64 kg Total Women 29 July 2019 Medal 11 10
-76 kg Total Women 29 July 2019 Medal 8 7
-87 kg Total Women 30 July 2019 Medal 9 9
+87 kg Total Women 30 July 2019 Medal 5 5

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 United States USA 54 54 46 154
2 Brazil BRA 30 25 36 91
3 Canada CAN 24 34 25 83
4 Mexico MEX 16 16 24 56
5 Colombia COL 11 9 11 31
6 Argentina ARG 10 8 11 29
7 Jamaica JAM 6 6 6 18
8 Ecuador ECU 6 1 5 12
9 Cuba CUB 5 7 10 22
10 Chile CHI 4 5 2 11
11 Dominican Republic DOM 3 4 6 13
12 Puerto Rico PUR 3 3 5 11
13 Peru PER 3 1 3 7
= Venezuela VEN 3 1 3 7
15 Guatemala GUA 1 5 4 10
16 Grenada GRN 1 1 0 2
17 Saint Lucia LCA 1 0 1 2
18 Barbados BAR 1 0 0 1
= British Virgin Islands IVB 1 0 0 1
= Costa Rica CRC 1 0 0 1
= El Salvador ESA 1 0 0 1
22 Trinidad and Tobago TTO 0 4 2 6
23 Antigua and Barbuda ANT 0 1 1 2
24 Uruguay URU 0 0 2 2
25 Bahamas BAH 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
3x3 Basketball, Men United States USA Puerto Rico PUR Dominican Republic DOM
3x3 Basketball, Women United States USA Argentina ARG Dominican Republic DOM
Recurve individual, Men Crispin Duenas CAN Marcus D’Almeida BRA Eric Peters CAN
Recurve Team, Men Canada CAN Chile CHI United States USA
Compound individual, Men Roberto Hernández ESA Braden Gellenthien USA Daniel Muñoz COL
Recurve Team, Mixed United States USA Colombia COL Mexico MEX
Compound Team, Mixed Argentina ARG Guatemala GUA Colombia COL
Recurve individual, Women Alejandra Valencia MEX Khatuna Lorig USA Casey Kaufhold USA
Recurve Team, Women United States USA Mexico MEX Colombia COL
Compound individual, Women Sara López COL Andrea Becerra MEX Paige Pearce USA
Individual All-Around, Men Caio Souza BRA Arthur Nory Mariano BRA Cory Paterson CAN
Floor Exercise, Men Tomás González CHI Robert Neff USA Andrés Martínez COL
Vault, Men Audrys Nin DOM Jorge Vega GUA Alejandro de la Cruz CUB
Parallel Bars, Men Isaac Núñez MEX Caio Souza BRA Cameron Bock USA
Horizontal Bar, Men Francisco Barretto Júnior BRA Arthur Nory Mariano BRA Huber Godoy CUB
Rings, Men Fabián de Luna MEX Arthur Zanetti BRA Federico Molinari ARG
Pommelled Horse, Men Francisco Barretto Júnior BRA Robert Neff USA Carlos Calvo COL
Team All-Around, Men Brazil BRA United States USA Canada CAN
Individual All-Around, Women Ellie Black CAN Riley McCusker USA Flávia Saraiva BRA
Floor Exercise, Women Brooklyn Moors CAN Kara Eaker USA Flávia Saraiva BRA
Vault, Women Ellie Black CAN Yesenia Ferrera CUB Shallon Olsen CAN
Uneven Bars, Women Riley McCusker USA Leanne Wong USA Ellie Black CAN
Balance Beam, Women Kara Eaker USA Ellie Black CAN Riley McCusker USA
Team All-Around, Women United States USA Canada CAN Brazil BRA
Duet, Women Claudia Holzner / Jacqueline Simoneau CAN Nuria Diosdado / Joana Jiménez MEX Anita Alvarez / Ruby Remati USA
Team, Women Canada CAN Mexico MEX United States USA
100 m, Men Mike Rodgers USA Paulo André BRA Cejhae Greene ANT
200 m, Men Álex Quiñónez ECU Jereem Richards TTO Yancarlos Martínez DOM
400 m, Men Anthony Zambrano COL Demish Gaye JAM Justin Robinson USA
800 m, Men Marco Arop CAN Wesley Vázquez PUR Ryan Sánchez PUR
1,500 m, Men José Carlos Villarreal MEX John Gregorek USA William Paulson CAN
5,000 m, Men Fernando Martínez MEX Altobeli da Silva BRA Carlos Díaz CHI
10,000 m, Men Éderson Pereira BRA Reid Buchanan USA Lawi Lalang USA
Marathon, Men Cristhian Pacheco PER José Luis Santana MEX Juan Pacheco MEX
110 m Hurdles, Men Shane Brathwaite BAR Freddie Crittenden USA Eduardo de Deus BRA
400 m Hurdles, Men Alison dos Santos BRA Amere Lattin USA Kemar Mowatt JAM
3,000 m Steeplechase, Men Altobeli da Silva BRA Carlos San Martín COL Mario Bazán PER
4 x 100 m Relay, Men Brazil BRA Trinidad and Tobago TTO United States USA
4 x 400 m Relay, Men Colombia COL United States USA Trinidad and Tobago TTO
20 km Walk, Men Brian Pintado ECU Caio Bonfim BRA José Alejandro Barrondo GUA
50 km Walk, Men Claudio Villanueva ECU Horacio Nava MEX Diego Pinzón COL
High Jump, Men Luis Enrique Zayas CUB Mike Mason CAN Roberto Vilches MEX
Pole Vault, Men Chris Nilsen USA Augusto Dutra BRA Clayton Fritsch USA
Long Jump, Men Juan Miguel Echevarría CUB Tajay Gayle JAM Emiliano Lasa URU
Triple Jump, Men Omar Craddock USA Jordan Díaz CUB Andy Díaz CUB
Shot Put, Men Darlan Romani BRA Jordan Geist USA Uziel Muñoz MEX
Discus Throw, Men Fedrick Dacres JAM Traves Smikle JAM Reggie Jagers USA
Hammer Throw, Men Gabriel Kehr CHI Humberto Mansilla CHI Sean Donnelly USA
Javelin Throw, Men Anderson Peters GRN Keshorn Walcott TTO Albert Reynolds LCA
Decathlon, Men Damian Warner CAN Lindon Toussaint-Victor GRN Pierce LePage CAN
100 m, Women Elaine Thompson JAM Michelle-Lee Ahye TTO Vitória Rosa BRA
200 m, Women Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM Vitória Rosa BRA Tynia Gaither BAH
400 m, Women Shericka Jackson JAM Paola Morán MEX Courtney Okolo USA
800 m, Women Natoya Goule-Topping JAM Rose Almanza CUB Déborah Rodríguez URU
1,500 m, Women Nikki Hiltz USA Aisha Praught JAM Alexa Efraimson USA
5,000 m, Women Laura Galván MEX Jessica O'Connell CAN Kim Conley USA
10,000 m, Women Natasha Wodak CAN Risper Gesabwa MEX Rachel Cliff CAN
Marathon, Women Gladys Tejeda PER Bethany Sachtleben USA Angie Orjuela COL
100 m Hurdles, Women Andrea Vargas CRC Chanel Brissett USA Megan Simmonds-Tapper JAM
400 m Hurdles, Women Sage Watson CAN Anna Cockrell USA Rushell Clayton JAM
3,000 m Steeplechase, Women Geneviève Lalonde CAN Marisa Howard USA Belén Casetta ARG
4 x 100 m Relay, Women Brazil BRA Canada CAN United States USA
4 x 400 m Relay, Women United States USA Canada CAN Jamaica JAM
20 km Walk, Women Sandra Arenas COL Kimberly García PER Érica Sena BRA
50 km Walk, Women Johana Ordóñez ECU Mirna Ortiz GUA Paola Pérez ECU
High Jump, Women Levern Spencer LCA Priscilla Frederick ANT Kimmie Williams JAM
Pole Vault, Women Yarisley Silva CUB Katie Nageotte USA Alysha Newman CAN
Long Jump, Women Chantel Malone IVB Keturah Orji USA Tissanna Hickling JAM
Triple Jump, Women Yulimar Rojas VEN Shanieka Thomas JAM Liadagmis Povea CUB
Shot Put, Women Danniel Thomas-Dodd JAM Brittany Crew CAN Jessica Ramsey USA
Discus Throw, Women Yaimé Pérez CUB Fernanda Martins BRA Denia Caballero CUB
Hammer Throw, Women Gwen Berry USA Brooke Andersen USA Rosa Rodríguez VEN
Javelin Throw, Women Kara Patterson-Winger USA Liz Gleadle CAN Ariana Ince USA
Heptathlon, Women Adriana Rodríguez CUB Annie Kunz USA Martha Araújo COL
Singles, Men Ygor Oliveira BRA Brian Yang CAN Jason Ho-Shue
Kevin Cordón
CAN
GUA
Doubles, Men Jason Ho-Shue / Nyl Yakura CAN Phillip Chew / Ryan Chew USA Osleni Guerrero / Leodannis Martínez
Fabricio Farias / Francielton Farias
CUB
BRA
Doubles, Mixed Joshua Hurlburt-Yu / Josephine Wu CAN Nyl Yakura / Kristen Tsai CAN Fabricio Farias / Jaqueline Lima
Howard Shu / Paula Lynn Obanana
BRA
USA
Singles, Women Michelle Li CAN Rachel Honderich CAN Iris Wang
Nikté Sotomayor
USA
GUA
Doubles, Women Rachel Honderich / Kristen Tsai CAN Kuei-Ya Chen / Jamie Hsu USA Tamires Santos / Fabiana da Silva
Jaqueline Lima / Sâmia Lima
BRA
BRA
Basketball, Men Argentina ARG Puerto Rico PUR United States USA
Basketball, Women Brazil BRA United States USA Puerto Rico PUR
Beach Volleyball, Men Marco Grimalt / Esteban Grimalt CHI Juan Virgen / Lombardo Ontiveros MEX Nicolás Capogrosso / Julián Azaad ARG
Beach Volleyball, Women Karissa Cook / Jace Pardon USA Ana Gallay / Fernanda Pereyra ARG Carolina Horta / Ângela Lavalle BRA
1 m Springboard, Men Juan Manuel Celaya MEX Yona Knight-Wisdom JAM Andrew Capobianco USA
3 m Springboard, Men Daniel Restrepo COL Juan Manuel Celaya MEX Philippe Gagné CAN
10 m Platform, Men Kevin Berlín MEX Iván García MEX Vincent Riendeau CAN
3 m Springboard, Synchronized, Men Yahel Castillo / Juan Manuel Celaya MEX Philippe Gagné / François Imbeau-Dulac CAN Mike Hixon / Andrew Capobianco USA
10 m Platform, Synchronized, Men Iván García / Kevin Berlín MEX Vincent Riendeau / Nathan Zsombor-Murray CAN Isaac Souza / Kawan Pereira BRA
1 m Springboard, Women Sarah Bacon USA Brooke Schultz USA Paola Espinosa MEX
3 m Springboard, Women Jennifer Abel CAN Dolores Hernández MEX Brooke Schultz USA
10 m Platform, Women Meaghan Benfeito CAN Caeli McKay CAN Alejandra Orozco MEX
3 m Springboard, Synchronized, Women Jennifer Abel / Pamela Ware CAN Brooke Schultz / Sarah Bacon USA Paola Espinosa / Dolores Hernández MEX
10 m Platform, Synchronized, Women Meaghan Benfeito / Caeli McKay CAN Alejandra Orozco / Gabriela Agúndez MEX Amy Cozad / Delaney Schnell USA
Hockey, Men Argentina ARG Canada CAN United States USA
Hockey, Women Argentina ARG Canada CAN United States USA
Handball, Men Argentina ARG Chile CHI Brazil BRA
Handball, Women Brazil BRA Argentina ARG Cuba CUB
Individual, Men Charles Fernández GUA Esteban Bustos CHI Alí Villamayor ARG
Relay, Men Mexico MEX United States USA Argentina ARG
Relay, Mixed United States USA Cuba CUB Guatemala GUA
Individual, Women Mariana Arceo MEX Samantha Achterberg USA Leydi Moya CUB
Relay, Women United States USA Cuba CUB Brazil BRA
10 km, Men Esteban Enderica ECU Taylor Abbott USA Víctor Colonese BRA
10 km, Women Ana Marcela Cunha BRA Cecilia Biagioli ARG Viviane Jungblut BRA
Individual, Women Evita Griskenas USA Camilla Feeley USA Natalia Gaudio BRA
Hoop, Women Evita Griskenas USA Katherine Uchida CAN Camilla Feeley USA
Ball, Women Evita Griskenas USA Katherine Uchida CAN Camilla Feeley USA
Clubs, Women Camilla Feeley USA Natalie Garcia CAN Evita Griskenas USA
Ribbon, Women Evita Griskenas USA Bárbara Domingos BRA Karla Díaz MEX
Group, Women Mexico MEX United States USA Brazil BRA
Group Single Apparatus Ball, Women Mexico MEX United States USA Brazil BRA
Group Multiple Apparatus Hoop, Clubs, Women Brazil BRA Mexico MEX Cuba CUB
Singles, Men Diego Elías PER Miguel Rodríguez COL Roberto Pezzota
César Salazar
ARG
MEX
Doubles, Men Todd Harrity / Christopher Hanson USA Shawn Delierre / Nicholas Sachvie CAN Arturo Salazar / César Salazar
Diego Elías / Alonso Escudero
MEX
PER
Team, Men United States USA Colombia COL Canada
Mexico
CAN
MEX
Doubles, Mixed Catalina Peláez / Miguel Rodríguez COL Alfredo Ávila / Diana García MEX Andrew Schnell / Hollie Naughton
Andrew Douglas / Olivia Blatchford
CAN
USA
Singles, Women Amanda Sobhy USA Olivia Blatchford USA Hollie Naughton
Samantha Cornett
CAN
CAN
Doubles, Women Amanda Sobhy / Sabrina Sobhy USA Samantha Cornett / Danielle Letourneau CAN Giselle Delgado / Ana Pinto
Laura Tovar / María Tovar
CHI
COL
Team, Women United States USA Canada CAN Mexico
Colombia
MEX
COL
50 m Freestyle, Men Bruno Fratus BRA Nathan Adrian USA Michael Chadwick USA
100 m Freestyle, Men Marcelo Chierighini BRA Nathan Adrian USA Michael Chadwick USA
200 m Freestyle, Men Fernando Scheffer BRA Breno Correia BRA Drew Kibler USA
400 m Freestyle, Men Andrew Abruzzo USA Fernando Scheffer BRA Luiz Altamir BRA
800 m Freestyle, Men Andrew Abruzzo USA Miguel Valente BRA Ricardo Vargas MEX
1,500 m Freestyle, Men Guilherme Costa BRA Nick Alexander USA Ricardo Vargas MEX
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Brazil BRA United States USA Mexico MEX
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Brazil BRA United States USA Mexico MEX
100 m Backstroke, Men Daniel Carr USA Guilherme Guido BRA Dylan Carter TTO
200 m Backstroke, Men Daniel Carr USA Nick Alexander USA Leonardo de Deus BRA
100 m Breaststroke, Men João Gomes Júnior BRA Cody Miller USA Kevin Cordes USA
200 m Breaststroke, Men Will Licon USA Nic Fink USA Miguel de Lara MEX
100 m Butterfly, Men Tom Shields USA Luis Martínez GUA Vinícius Lanza BRA
200 m Butterfly, Men Leonardo de Deus BRA Samuel Pomajevich USA Jonathan Gómez COL
200 m Individual Medley, Men Will Licon USA Caio Pumputis BRA Leonardo Coelho Santos BRA
400 m Individual Medley, Men Charlie Swanson USA Leonardo Coelho Santos BRA Brandonn Almeida BRA
4 x 100 m Medley Relay, Men United States USA Brazil BRA Argentina ARG
4 x 100 m Freestyle Relay, Mixed United States USA Brazil BRA Mexico MEX
4 x 100 m Medley Relay, Mixed Brazil BRA Canada CAN Argentina ARG
50 m Freestyle, Women Etiene Medeiros BRA Margo Geer USA Madison Kennedy USA
100 m Freestyle, Women Margo Geer USA Alexia Zevnik CAN Larissa Oliveira BRA
200 m Freestyle, Women Claire Rasmus USA Meaghan Raab USA Larissa Oliveira BRA
400 m Freestyle, Women Delfina Pignatiello ARG Danica Ludlow CAN Aly Ackman CAN
800 m Freestyle, Women Delfina Pignatiello ARG Mariah Denigan USA Viviane Jungblut BRA
1,500 m Freestyle, Women Delfina Pignatiello ARG Kristel Köbrich CHI Becca Mann USA
4 x 100 m Freestyle Relay, Women United States USA Brazil BRA Canada CAN
4 x 200 m Freestyle Relay, Women United States USA Canada CAN Brazil BRA
100 m Backstroke, Women Phoebe Bacon USA Danielle Hanus CAN Etiene Medeiros BRA
200 m Backstroke, Women Alex Walsh USA Isabelle Stadden USA Mackenzie Glover CAN
100 m Breaststroke, Women Annie Lazor USA Julia Sebastián ARG Faith Knelson CAN
200 m Breaststroke, Women Annie Lazor USA Bethany Galat USA Julia Sebastián ARG
100 m Butterfly, Women Kendyl Stewart USA Danielle Hanus CAN Sarah Gibson USA
200 m Butterfly, Women Virginia Bardach ARG Mary-Sophie Harvey CAN Meghan Small USA
200 m Individual Medley, Women Alex Walsh USA Meghan Small USA Bailey Andison CAN
400 m Individual Medley, Women Tess Cieplucha CAN Virginia Bardach ARG Mary-Sophie Harvey CAN
4 x 100 m Medley Relay, Women United States USA Canada CAN Brazil BRA
Singles, Men Hugo Calderano BRA Jiaji Wu DOM Eugene Wang
Kanak Jha
CAN
USA
Doubles, Men Hugo Calderano / Gustavo Tsuboi BRA Gastón Alto / Horacio Cifuentes ARG Brian Afanador / Daniel González
Emil Santos / Jiaji Wu
PUR
DOM
Team, Men United States USA Argentina ARG Brazil
Cuba
BRA
CUB
Doubles, Mixed Eugene Wang / Mo Zhang CAN Gustavo Tsuboi / Bruna Takahashi BRA Kanak Jha / Jennifer Wu
Brian Afanador / Adriana Díaz
USA
PUR
Singles, Women Adriana Díaz PUR Jennifer Wu USA Bruna Takahashi
Melanie Díaz
BRA
PUR
Doubles, Women Adriana Díaz / Melanie Díaz PUR Jennifer Wu / Lily Zhang USA Alicia Côté / Mo Zhang
Bruna Takahashi / Jessica Yamada
CAN
BRA
Team, Women Puerto Rico PUR Brazil BRA Canada
United States
CAN
USA
Trampoline Individual, Men Jérémy Chartier CAN Jeffrey Gluckstein USA Ruben Padilla USA
Trampoline Individual, Women Samantha Smith CAN Nicole Ahsinger USA Dafne Navarro MEX
Short, Men Crisanto Grajales MEX Manoel Messias BRA Luciano Taccone ARG
Relay, Mixed Brazil BRA Canada CAN Mexico MEX
Short, Women Luísa Baptista BRA Vittória Lopes BRA Cecilia Pérez MEX
Volleyball, Men Argentina ARG Cuba CUB Brazil BRA
Volleyball, Women Dominican Republic DOM Colombia COL Argentina ARG
Water Polo, Men United States USA Canada CAN Brazil BRA
Water Polo, Women United States USA Canada CAN Brazil BRA
-61 kg Total, Men Francisco Mosquera COL Jhon Serna COL Antonio Vázquez MEX
-67 kg Total, Men Jonathan Muñoz MEX Edgar Pineda GUA Luis Bardalez PER
-73 kg Total, Men Julio Mayora VEN Luis Mosquera COL Julio Cedeño DOM
-81 kg Total, Men Brayan Rodallegas COL Zacarías Bonnat DOM Harrison Maurus USA
-96 kg Total, Men Jhonatan Rivas COL Boady Santavy CAN Keydomar Vallenilla VEN
-109 kg Total, Men Wesley Kitts USA Jesús González VEN Jorge Arroyo ECU
+109 kg Total, Men Fernando Reis BRA Luis Lauret CUB Raúl Manríquez MEX
-49 kg Total, Women Beatriz Pirón DOM Ana Segura COL Santa Cotes DOM
-55 kg Total, Women Génesis Rodríguez VEN Yenny Sinisterra COL Ana López MEX
-59 kg Total, Women María Lobón COL Alexandra Escobar ECU Yusleidy Figueroa VEN
-64 kg Total, Women Mercedes Pérez COL Mattie Sasser USA Angie Palacios ECU
-76 kg Total, Women Neisi Dajomes ECU Aremi Fuentes MEX Kate Nye USA
-87 kg Total, Women María Valdés CHI Crismery Santana DOM Tamara Salazar ECU
+87 kg Total, Women Sarah Robles USA Verónica Saladín DOM Lisseth Ayoví ECU