| Competition | 2013 Summer Universiade |
|---|---|
| Venue |
Kazan
|
| Held | 8 July 2013 |
| Status | Medal |
| Competitors | 12 |
| Countries | 11 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Cha Kum-Chol bodyweight: 61.80 kg |
306 | 140 (1) |
166 (1) |
|||
| 🥈 | Yoichi Itokazu bodyweight: 61.57 kg |
294 | 131 (2) |
163 (2) |
|||
| 🥉 | Ahmed Saad bodyweight: 61.67 kg |
282 | 126 (3) |
156 (3) |
|||
| 4 | Ion Terna bodyweight: 61.84 kg |
276 | 121 (5) |
155 (5) |
|||
| 5 | Noh Guggi bodyweight: 61.74 kg |
273 | 120 (6) |
153 (6) |
|||
| 6 | Thawatchai Phonchiangsa bodyweight: 61.42 kg |
271 | 116 (7) |
155 (4) |
|||
| 7 | Majid Askari bodyweight: 61.56 kg |
266 | 121 (4) |
145 (7) |
|||
| 8 | Tomohiro Tamayose bodyweight: 61.46 kg |
255 | 114 (9) |
141 (8) |
|||
| 9 | Enkhjargal Munkhdul bodyweight: 61.67 kg |
250 | 115 (8) |
135 (10) |
|||
| 10 | Dovran Korganov bodyweight: 61.55 kg |
243 | 105 (10) |
138 (9) |
|||
| 11 | Asanka Sandaruwan Kuru Gamage bodyweight: 57.01 kg |
165 | 65 (11) |
100 (11) |
|||
| DQ | Farkhad Kharki bodyweight: 61.60 kg |
[306] | [135] (DQ) |
[171] (DQ) |
* |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Cha Kum-Chol bodyweight: 61.80 kg |
140 | ||
| 2 | Yoichi Itokazu bodyweight: 61.57 kg |
131 | ||
| 3 | Ahmed Saad bodyweight: 61.67 kg |
126 | ||
| 4 | Majid Askari bodyweight: 61.56 kg |
121 | ||
| 5 | Ion Terna bodyweight: 61.84 kg |
121 | ||
| 6 | Noh Guggi bodyweight: 61.74 kg |
120 | ||
| 7 | Thawatchai Phonchiangsa bodyweight: 61.42 kg |
116 | ||
| 8 | Enkhjargal Munkhdul bodyweight: 61.67 kg |
115 | ||
| 9 | Tomohiro Tamayose bodyweight: 61.46 kg |
114 | ||
| 10 | Dovran Korganov bodyweight: 61.55 kg |
105 | ||
| 11 | Asanka Sandaruwan Kuru Gamage bodyweight: 57.01 kg |
65 | ||
| DQ | Farkhad Kharki bodyweight: 61.60 kg |
[135] |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Cha Kum-Chol bodyweight: 61.80 kg |
166 | ||
| 2 | Yoichi Itokazu bodyweight: 61.57 kg |
163 | ||
| 3 | Ahmed Saad bodyweight: 61.67 kg |
156 | ||
| 4 | Thawatchai Phonchiangsa bodyweight: 61.42 kg |
155 | ||
| 5 | Ion Terna bodyweight: 61.84 kg |
155 | ||
| 6 | Noh Guggi bodyweight: 61.74 kg |
153 | ||
| 7 | Majid Askari bodyweight: 61.56 kg |
145 | ||
| 8 | Tomohiro Tamayose bodyweight: 61.46 kg |
141 | ||
| 9 | Dovran Korganov bodyweight: 61.55 kg |
138 | ||
| 10 | Enkhjargal Munkhdul bodyweight: 61.67 kg |
135 | ||
| 11 | Asanka Sandaruwan Kuru Gamage bodyweight: 57.01 kg |
100 | ||
| DQ | Farkhad Kharki bodyweight: 61.60 kg |
[171] |