2013 Summer Universiade

Host City Kazan
Country RUS
Held 6 – 17 July 2013
Competitors 753
Countries 55

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Solo Women Medal 3 3
Duet Women Medal 6 3
Team Women Medal 24 3
Team Free Routine Combination Women Medal 28 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 2
Half Marathon Men Medal 3 2
Half Marathon Team Men Medal 13 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 13 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
20 km Walk Team Men Medal 12 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
Half Marathon Women Medal 3 2
Half Marathon Team Women Medal 14 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 4 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 4 2
20 km Walk Team Women Medal 8 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 4 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men 6 – 8 July 2013 Medal 25 15
3 m Springboard Men 5 – 7 July 2013 Medal 25 15
10 m Platform Men 9 – 10 July 2013 Medal 16 9
3 m Springboard, Synchronized Men 12 July 2013 Medal 16 8
10 m Platform, Synchronized Men 11 July 2013 Medal 12 6
Team Men Medal 18 3
1 m Springboard Women 5 – 7 July 2013 Medal 23 15
3 m Springboard Women 9 – 10 July 2013 Medal 24 15
10 m Platform Women 8 July 2013 Medal 13 8
3 m Springboard, Synchronized Women 11 July 2013 Medal 16 8
10 m Platform, Synchronized Women 12 July 2013 Medal 12 6
Team Women Medal 16 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
10 km Men 17 July 2013 Medal 29 20
10 km Women 17 July 2013 Medal 17 12
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
800 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 18 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 20 3
50 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 2
50 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
50 m Butterfly Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 20 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 2
1,500 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 13 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 15 3
50 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 2
50 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
50 m Butterfly Women Medal 4 3
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 21 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men 5 – 17 July 2013 Medal 154 12
Water Polo Women 6 – 16 July 2013 Medal 102 8

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Russia RUS 46 28 13 87
2 United States USA 11 11 11 33
3 China CHN 9 9 5 23
4 Japan JPN 7 18 10 35
5 South Africa RSA 6 2 4 12
6 Ukraine UKR 5 7 2 14
7 Australia AUS 5 3 5 13
8 Belarus BLR 4 3 1 8
9 Italy ITA 3 4 14 21
10 Poland POL 3 1 3 7
11 Canada CAN 2 4 5 11
12 Hungary HUN 2 2 1 5
13 Slovakia SVK 1 2 0 3
14 Brazil BRA 1 1 0 2
15 Mexico MEX 1 0 6 7
16 Kazakhstan KAZ 1 0 2 3
17 Belgium BEL 1 0 1 2
18 Azerbaijan AZE 1 0 0 1
= Botswana BOT 1 0 0 1
= Latvia LAT 1 0 0 1
21 France FRA 0 2 0 2
22 Germany GER 0 1 3 4
= Jamaica JAM 0 1 3 4
24 Czech Republic CZE 0 1 1 2
= Lithuania LTU 0 1 1 2
26 Albania ALB 0 1 0 1
= Finland FIN 0 1 0 1
= India IND 0 1 0 1
= Ireland IRL 0 1 0 1
= Kenya KEN 0 1 0 1
= Senegal SEN 0 1 0 1
= Spain ESP 0 1 0 1
33 Great Britain GBR 0 0 3 3
= Romania ROU 0 0 3 3
35 Austria AUT 0 0 2 2
= Turkey TUR 0 0 2 2
37 Chile CHI 0 0 1 1
= Croatia CRO 0 0 1 1
= Estonia EST 0 0 1 1
= Greece GRE 0 0 1 1
= Ivory Coast CIV 0 0 1 1
= New Zealand NZL 0 0 1 1
= Portugal POR 0 0 1 1
= Republic of Moldova MDA 0 0 1 1
= Serbia SRB 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Solo, Women Svetlana Romashina RUS Yukiko Inui JPN Linda Cerruti ITA
Duet, Women Svetlana Kolesnichenko / Svetlana Romashina RUS Yukiko Inui / Risako Mitsui JPN Linda Cerruti / Costanza Ferro ITA
Team, Women Russia RUS Japan JPN United States USA
Team Free Routine Combination, Women Russia RUS Japan JPN Hungary HUN
100 m, Men Anaso Jobodwana RSA Ryota Yamagata JPN Wilfried Koffi CIV
200 m, Men Anaso Jobodwana RSA Rasheed Dwyer JAM Shota Iizuka JPN
400 m, Men Vladimir Krasnov RUS Anderson Henriques BRA Nicholas Maitland JAM
800 m, Men Nijel Amos BOT Jozef Repčík SVK Andreas Vojta AUT
1,500 m, Men Valentin Smirnov RUS Jeremy Rae CAN Jeremiah Motsau RSA
5,000 m, Men Hayle İbrahimov AZE Paul Chelimo KEN Richard Ringer GER
10,000 m, Men Stephen Mokoka RSA Anatoly Rybakov RUS Yevgeny Rybakov RUS
Half Marathon, Men Sibabalwe Mzazi RSA Stephen Mokoka RSA Shogo Nakamura JPN
Half Marathon Team, Men South Africa RSA Japan JPN Russia RUS
110 m Hurdles, Men Eddie Lovett USA Konstantin Shabanov RUS Sergey Shubenkov RUS
400 m Hurdles, Men Martin Kučera SVK Amadou Ndiaye SEN Ian Dewhurst AUS
3,000 m Steeplechase, Men Ilgizar Safiullin RUS Sebastián Martos ESP Patrick Nasti ITA
4 x 100 m Relay, Men Ukraine UKR Japan JPN Poland POL
4 x 400 m Relay, Men Russia RUS Canada CAN South Africa RSA
20 km Walk, Men Andrey Krivov RUS Ruslan Dmytrenko UKR Denis Strelkov RUS
20 km Walk Team, Men Russia RUS Ukraine UKR Canada CAN
High Jump, Men Sergey Mudrov RUS Andriy Protsenko UKR Wang Yu CHN
Pole Vault, Men Sam Kendricks USA Seito Yamamoto JPN Nikita Filippov KAZ
Long Jump, Men Luis Rivera MEX Aleksandr Menkov RUS Marcos Chuva POR
Triple Jump, Men Viktor Kuznietsov UKR Aleksey Fyodorov RUS Yevgeny Ektov KAZ
Shot Put, Men Aleksandr Lesnoy RUS Inderjeet Singh IND Valery Kokoyev RUS
Discus Throw, Men Ronald Julião BRA Giovanni Faloci ITA Gleb Sidorchenko RUS
Hammer Throw, Men Paweł Fajdek POL Marcel Lomnický SVK Sergey Litvinov RUS
Javelin Throw, Men Dmitry Tarabin RUS John Robert Oosthuizen RSA Fatih Avan TUR
Decathlon, Men Thomas Van der Plaetsen BEL Sergey Sviridov RUS Brent Newdick NZL
100 m, Women Aurieyall Scott USA Lina Grinčikaitė LTU Andreea Ogrăzeanu ROU
200 m, Women Kimberly Hyacinthe CAN Hanna-Maari Latvala FIN Andreea Ogrăzeanu ROU
400 m, Women Kseniya Ustalova RUS Alyona Tamkova RUS Anastasia Le-Roy JAM
800 m, Women Margarita Mukashova KAZ Yekaterina Kupina RUS Eglė Balčiūnaitė LTU
1,500 m, Women Yelena Korobkina RUS Luiza Gega ALB Margherita Magnani ITA
5,000 m, Women Olga Golovkina RUS Ayuko Suzuki JPN Mai Shoji JPN
10,000 m, Women Ayuko Suzuki JPN Alina Alekseyeva-Prokopyeva RUS Mai Tsuda JPN
Half Marathon, Women Mai Tsuda JPN Alina Alekseyeva-Prokopyeva RUS Yukiko Okuno JPN
Half Marathon Team, Women Japan JPN Russia RUS China CHN
100 m Hurdles, Women Vashti Thomas USA Alina Talay BLR Danielle Williams JAM
400 m Hurdles, Women Hanna Titimets UKR Hanna Yaroshchuk UKR Sarah Wells CAN
3,000 m Steeplechase, Women Yuliya Zaripova RUS Svitlana Shmidt UKR Gülcan Mıngır TUR
4 x 100 m Relay, Women Ukraine UKR United States USA Poland POL
4 x 400 m Relay, Women Russia RUS Canada CAN South Africa RSA
20 km Walk, Women Irina Yumanova RUS Lina Bikulova RUS Anna Drabenya BLR
20 km Walk Team, Women China CHN
High Jump, Women Kamila Lićwinko POL Mariya Kuchina RUS Anna Iljuštšenko EST
Pole Vault, Women Anastasiya Savchenko RUS Martina Schultze GER Fanny Smets BEL
Long Jump, Women Darya Klishina RUS Yelena Sokolova RUS Michelle Weitzel GER
Triple Jump, Women Yekaterina Koneva RUS Anna Jagaciak POL Carmen Toma ROU
Shot Put, Women Irina Tarasova RUS Liu Xiangrong CHN Natalia Ducó CHI
Discus Throw, Women Vera Ganeyeva RUS Yelena Panova RUS Maryke Oberholzer RSA
Hammer Throw, Women Jeneva McCall-Stevens USA Oksana Kondratyeva RUS Zalina Marghiev MDA
Javelin Throw, Women Mariya Abakumova RUS Viktoriya Sudarushkina RUS Elisabeth Eberl AUT
Heptathlon, Women Laura Ikauniece-Admidiņa LAT Győrgyi Zsivóczky-Farkas HUN Eliška Klučinová CZE
1 m Springboard, Men Lin Jin CHN Qin Tian CHN Yevgeny Novoselov RUS
3 m Springboard, Men Yevgeny Kuznetsov RUS Lin Jin CHN Qin Tian CHN
10 m Platform, Men Huo Liang CHN Wu Jun CHN Viktor Minibayev RUS
3 m Springboard, Synchronized, Men Yevgeny Kuznetsov / Ilya Zakharov RUS Lin Jin / Luo Yutong CHN Yahel Castillo / Daniel Islas MEX
10 m Platform, Synchronized, Men Huo Liang / Ying Hong CHN Artyom Chesakov / Viktor Minibayev RUS Iván García / Germán Sánchez MEX
Team, Men China CHN Russia RUS Mexico MEX
1 m Springboard, Women Samantha Mills AUS Jia Dongjin CHN Wang Liting CHN
3 m Springboard, Women Zheng Shuangxue CHN Jia Dongjin CHN Arantxa Chávez MEX
10 m Platform, Women Yuliya Koltunova RUS Xia Yuhua CHN Chen Ni CHN
3 m Springboard, Synchronized, Women Chen Ye / Zheng Shuangxue CHN Samantha Mills / Esther Qin AUS Meghan Houston / Laura Ryan USA
10 m Platform, Synchronized, Women Chen Ni / Xia Yuhua CHN Nataliya Goncharova / Yuliya Koltunova RUS Marisa Díaz / Paola Espinosa MEX
Team, Women China CHN United States USA Mexico MEX
10 km, Men Matteo Furlan ITA Romain Béraud FRA Andreas Waschburger GER
10 km, Women Ashley Twichell USA Aurora Ponselè ITA Karla Šitić CRO
50 m Freestyle, Men Vladimir Morozov RUS Andrey Grechin RUS Andriy Hovorov UKR
100 m Freestyle, Men Vladimir Morozov RUS Nikita Lobintsev RUS Michele Santucci ITA
200 m Freestyle, Men Dan Izotov RUS Nikita Lobintsev RUS Paweł Korzeniowski POL
400 m Freestyle, Men Ryan Napoleon AUS Kohei Yamamoto JPN Fumiya Hidaka JPN
800 m Freestyle, Men Kohei Yamamoto JPN Serhiy Frolov UKR Eric Hedlin CAN
1,500 m Freestyle, Men Sean Ryan USA Kohei Yamamoto JPN Serhiy Frolov UKR
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Russia RUS Australia AUS Italy ITA
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Russia RUS United States USA Australia AUS
50 m Backstroke, Men Ben Treffers AUS Vladimir Morozov RUS Stefano Pizzamiglio ITA
100 m Backstroke, Men Yuki Shirai JPN Ben Treffers AUS Jacob Pebley USA
200 m Backstroke, Men Jack Conger USA Yuki Shirai JPN Jacob Pebley USA
50 m Breaststroke, Men Giulio Zorzi RSA Andrea Toniato ITA Vladimir Morozov RUS
100 m Breaststroke, Men Yasuhiro Koseki JPN Mikhail Aleksandrov USA Edoardo Giorgetti ITA
200 m Breaststroke, Men Vyacheslav Sinkevich RUS Yukihiro Takahashi JPN Luca Pizzini ITA
50 m Butterfly, Men Yevgeny Tsurkin
Andriy Hovorov
BLR
UKR
Piero Codia ITA
100 m Butterfly, Men Paweł Korzeniowski POL Yevgeny Tsurkin BLR Yevgeny Koptelov RUS
200 m Butterfly, Men Bence Biczó HUN Kenta Hirai JPN Stefanos Dimitriadis GRE
200 m Individual Medley, Men Justin James AUS Hiromasa Fujimori JPN Takahiro Tsutsumi JPN
400 m Individual Medley, Men Michael Weiss USA Takeharu Fujimori JPN Lewis Smith GBR
4 x 100 m Medley Relay, Men Russia RUS Japan JPN United States USA
50 m Freestyle, Women Aleksandra Gerasimenya BLR Anna Santamans FRA Megan Romano USA
100 m Freestyle, Women Aleksandra Gerasimenya BLR Veronika Andrusenko-Popova RUS Megan Romano USA
200 m Freestyle, Women Viktoriya Andreyeva RUS Veronika Andrusenko-Popova RUS Caitlin McClatchey GBR
400 m Freestyle, Women Martina De Memme ITA Yelena Sokolova RUS Caitlin McClatchey GBR
800 m Freestyle, Women Martina De Memme ITA Stephanie Peacock USA Ashley Steenvoorden USA
1,500 m Freestyle, Women Stephanie Peacock USA Ashley Steenvoorden USA Martina Caramignoli ITA
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Russia RUS United States USA Canada CAN
4 x 200 m Freestyle Relay, Women United States USA Russia RUS Canada CAN
50 m Backstroke, Women Anastasiya Zuyeva RUS Aleksandra Gerasimenya BLR Madi Wilson AUS
100 m Backstroke, Women Anastasiya Zuyeva RUS Megan Romano USA Madi Wilson AUS
200 m Backstroke, Women Madi Wilson AUS Daryna Zevina UKR Hayle White AUS
50 m Breaststroke, Women Yuliya Yefimova RUS Petra Chocová CZE Valentina Artemyeva RUS
100 m Breaststroke, Women Yuliya Yefimova RUS Fiona Doyle IRL Laura Sogar USA
200 m Breaststroke, Women Yuliya Yefimova RUS Laura Sogar USA Mio Motegi JPN
50 m Butterfly, Women Aleksandra Gerasimenya BLR Katerine Savard CAN Elena Gemo
Silvia Di Pietro
ITA
ITA
100 m Butterfly, Women Katerine Savard CAN Guo Fan CHN Nao Kobayashi JPN
200 m Butterfly, Women Kona Fujita JPN Nao Kobayashi JPN Yana Martynova RUS
200 m Individual Medley, Women Viktoriya Andreyeva RUS Sarah Henry USA Melanie Margalis USA
400 m Individual Medley, Women Yana Martynova RUS Meghan Hawthorne USA Sakiko Shimizu JPN
4 x 100 m Medley Relay, Women Russia RUS Italy ITA United States USA
Water Polo, Men Hungary HUN Russia RUS Serbia SRB
Water Polo, Women Russia RUS Hungary HUN Italy ITA