| Competition | 2013 Summer Universiade |
|---|---|
| Venue |
Kazan
|
| Held | 12 July 2013 |
| Status | Medal |
| Competitors | 16 |
| Countries | 14 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Ruslan Albegov bodyweight: 155.80 kg |
459 | 205 (1) |
254 (2) |
|||
| 🥈 | Bahador Molaei bodyweight: 137.78 kg |
450 | 196 (3) |
254 (1) |
|||
| 🥉 | Magomed Abuyev bodyweight: 142.60 kg |
427 | 197 (2) |
230 (3) |
|||
| 4 | Péter Nagy bodyweight: 156.75 kg |
409 | 183 (5) |
226 (4) |
|||
| 5 | Hojamuhammet Toýçyýew bodyweight: 133.50 kg |
407 | 182 (6) |
225 (5) |
|||
| 6 | Ibragim Bersanov bodyweight: 114.66 kg |
403 | 185 (4) |
218 (7) |
|||
| 7 | Ahmed Mohamed bodyweight: 130.85 kg |
399 | 176 (9) |
223 (6) |
|||
| 8 | Denys Smorodinov bodyweight: 122.40 kg |
387 | 182 (7) |
205 (10) |
|||
| 9 | Ihor Shymechko bodyweight: 124.55 kg |
385 | 178 (8) |
207 (9) |
|||
| 10 | Ham Sang-Il bodyweight: 121.50 kg |
376 | 165 (10) |
211 (8) |
|||
| 11 | Chao Shih-Chieh bodyweight: 137.60 kg |
365 | 160 (12) |
205 (11) |
|||
| 12 | Radoslav Tatarčík bodyweight: 107.68 kg |
344 | 164 (11) |
180 (13) |
|||
| 13 | Rendy Ari bodyweight: 142.20 kg |
325 | 140 (13) |
185 (12) |
|||
| 14 | Mustaqeem Mahmood Butt bodyweight: 128.90 kg |
305 | 135 (14) |
170 (14) |
|||
| 15 | Jaminton Mosquera bodyweight: 110.00 kg |
265 | 110 (15) |
155 (15) |
|||
| DNF | Kamil Kulpa bodyweight: 123.05 kg |
— (NVL) |
— |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Ruslan Albegov bodyweight: 155.80 kg |
205 | ||
| 2 | Magomed Abuyev bodyweight: 142.60 kg |
197 | ||
| 3 | Bahador Molaei bodyweight: 137.78 kg |
196 | ||
| 4 | Ibragim Bersanov bodyweight: 114.66 kg |
185 | ||
| 5 | Péter Nagy bodyweight: 156.75 kg |
183 | ||
| 6 | Hojamuhammet Toýçyýew bodyweight: 133.50 kg |
182 | ||
| 7 | Denys Smorodinov bodyweight: 122.40 kg |
182 | ||
| 8 | Ihor Shymechko bodyweight: 124.55 kg |
178 | ||
| 9 | Ahmed Mohamed bodyweight: 130.85 kg |
176 | ||
| 10 | Ham Sang-Il bodyweight: 121.50 kg |
165 | ||
| 11 | Radoslav Tatarčík bodyweight: 107.68 kg |
164 | ||
| 12 | Chao Shih-Chieh bodyweight: 137.60 kg |
160 | ||
| 13 | Rendy Ari bodyweight: 142.20 kg |
140 | ||
| 14 | Mustaqeem Mahmood Butt bodyweight: 128.90 kg |
135 | ||
| 15 | Jaminton Mosquera bodyweight: 110.00 kg |
110 | ||
| NVL | Kamil Kulpa bodyweight: 123.05 kg |
— |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Bahador Molaei bodyweight: 137.78 kg |
254 | ||
| 2 | Ruslan Albegov bodyweight: 155.80 kg |
254 | ||
| 3 | Magomed Abuyev bodyweight: 142.60 kg |
230 | ||
| 4 | Péter Nagy bodyweight: 156.75 kg |
226 | ||
| 5 | Hojamuhammet Toýçyýew bodyweight: 133.50 kg |
225 | ||
| 6 | Ahmed Mohamed bodyweight: 130.85 kg |
223 | ||
| 7 | Ibragim Bersanov bodyweight: 114.66 kg |
218 | ||
| 8 | Ham Sang-Il bodyweight: 121.50 kg |
211 | ||
| 9 | Ihor Shymechko bodyweight: 124.55 kg |
207 | ||
| 10 | Denys Smorodinov bodyweight: 122.40 kg |
205 | ||
| 11 | Chao Shih-Chieh bodyweight: 137.60 kg |
205 | ||
| 12 | Rendy Ari bodyweight: 142.20 kg |
185 | ||
| 13 | Radoslav Tatarčík bodyweight: 107.68 kg |
180 | ||
| 14 | Mustaqeem Mahmood Butt bodyweight: 128.90 kg |
170 | ||
| 15 | Jaminton Mosquera bodyweight: 110.00 kg |
155 |