| Competition | 1986 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Sofia
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 22 |
| Countries | 18 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Asen Zlatev bodyweight: 82.30 kg |
405.0 | |||
| 🥈 | Israil Arsamakov bodyweight: 81.80 kg |
390.0 | |||
| 🥉 | László Barsi bodyweight: 81.60 kg |
385.0 | |||
| 4 | Zdravko Stoichkov bodyweight: 81.80 kg |
382.5 | |||
| 5 | Enrique Sabari bodyweight: 81.80 kg |
380.0 | |||
| 6 | Constantin Urdaș bodyweight: 81.30 kg |
370.0 | |||
| 7 | Petre Becheru bodyweight: 81.80 kg |
370.0 | |||
| 8 | Ryoji Isaoka bodyweight: 81.20 kg |
365.0 | |||
| 9 | László Király bodyweight: 81.90 kg |
362.5 | |||
| 10 | Hilary Cofalik bodyweight: 81.70 kg |
360.0 | |||
| 11 | Pedro Rodríguez bodyweight: 81.80 kg |
355.0 | |||
| 12 | Mario Schult bodyweight: 81.10 kg |
332.5 | |||
| 13 | Fausto Tosi bodyweight: 80.80 kg |
322.5 | |||
| 14 | Jaarli Pirkkiö bodyweight: 81.30 kg |
215.0 | |||
| 15 | Roland Feldhoffer bodyweight: 81.90 kg |
312.5 | |||
| 16 | Pavlos Lespouridis bodyweight: 81.70 kg |
310.0 | |||
| 17 | Kamal Mahgoub bodyweight: 82.20 kg |
302.5 | |||
| 18 | Hans Jørgensen bodyweight: 82.30 kg |
295.0 | |||
| 19 | Vítor Manuel Graça bodyweight: 79.50 kg |
270.0 | |||
| 20 | Samir Owayed bodyweight: 77.00 kg |
200.0 | |||
| DNF | Li Bingjun bodyweight: 81.70 kg |
— | |||
| DNF | Cheng Chia-Tso bodyweight: 81.10 kg |
— |