| Competition | 1998 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Lahti
|
| Held | 10 November 1998 |
| Status | Medal |
| Competitors | 15 |
| Countries | 13 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Halil Mutlu bodyweight: 55.66 kg |
160.0 | |||
| 🥈 | Ivan Ivanov bodyweight: 55.86 kg |
160.0 | |||
| 🥉 | Lan Shizhang bodyweight: 55.85 kg |
157.5 | |||
| 4 | William Vargas bodyweight: 55.94 kg |
155.0 | |||
| 5 | Adrian Ioan Jigău bodyweight: 55.79 kg |
145.0 | |||
| 6 | Éric Bonnel bodyweight: 55.50 kg |
142.5 | |||
| 7 | Traian Cihărean bodyweight: 55.87 kg |
140.0 | |||
| 8 | Juan Carlos Fernández bodyweight: 55.90 kg |
140.0 | |||
| 9 | Toshiyuki Notomi bodyweight: 55.28 kg |
137.5 | |||
| 10 | László Tancsics bodyweight: 55.18 kg |
135.0 | |||
| 11 | Ali Hemid bodyweight: 55.81 kg |
135.0 | |||
| 12 | Michaël Ponchard bodyweight: 55.69 kg |
127.5 | |||
| 13 | Anatoli Shavalov bodyweight: 55.83 kg |
120.0 | |||
| 14 | Nafaa Benami bodyweight: 54.24 kg |
117.5 | |||
| 15 | François Lagacé bodyweight: 55.62 kg |
112.5 | |||
| DNS | Gennadi OleinikDNS bodyweight: 55.80 kg |
— |