| Competition | 1998 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Lahti
|
| Held | 13 November 1998 |
| Status | Medal |
| Competitors | 30 |
| Countries | 21 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Pyrros Dimas bodyweight: 84.28 kg |
387.5 | |||
| 🥈 | Marc Huster bodyweight: 84.23 kg |
385.0 | |||
| 🥉 | Yury Myshkovets bodyweight: 84.12 kg |
382.5 | |||
| 4 | Iurie Cojuhari bodyweight: 84.27 kg |
380.0 | |||
| 5 | Georgi Gardev bodyweight: 82.66 kg |
377.5 | |||
| 6 | Dursun Sevinç bodyweight: 84.92 kg |
377.5 | |||
| 7 | Krzysztof Siemion bodyweight: 84.48 kg |
375.0 | |||
| 8 | Kiril Kounev bodyweight: 84.67 kg |
375.0 | |||
| 9 | Nasser Helal bodyweight: 84.70 kg |
347.5 | |||
| 10 | Leon Griffin bodyweight: 84.71 kg |
345.0 | |||
| 11 | Said-Magomed Gortikov bodyweight: 84.78 kg |
345.0 | |||
| 12 | Ondrej Kutlík bodyweight: 83.89 kg |
342.5 | |||
| 13 | Francesco De Tommaso bodyweight: 84.62 kg |
342.5 | |||
| 14 | Álvaro Velasco bodyweight: 83.37 kg |
340.0 | |||
| 15 | Tofiq Heydərov bodyweight: 84.95 kg |
340.0 | |||
| 16 | Mohamed Moussa El-Dib bodyweight: 83.95 kg |
335.0 | |||
| 17 | Santiago Martínez bodyweight: 84.43 kg |
335.0 | |||
| 18 | Sergio Mannironi bodyweight: 81.78 kg |
332.5 | |||
| 19 | Stephen Ward bodyweight: 84.90 kg |
320.0 | |||
| 20 | Damian Brown bodyweight: 81.19 kg |
315.0 | |||
| 21 | Éric Chevrier bodyweight: 84.02 kg |
307.5 | |||
| 22 | Robert Doucet bodyweight: 84.31 kg |
307.5 | |||
| 23 | Jaarli Pirkkiö bodyweight: 84.36 kg |
305.0 | |||
| 24 | Atila Šebešćen bodyweight: 84.44 kg |
300.0 | |||
| 25 | Ivica Brešković bodyweight: 84.89 kg |
265.0 | |||
| DNF | Aleksandrs Žerebkovs bodyweight: 84.78 kg |
— | |||
| DNF | Zhang Yong bodyweight: 82.63 kg |
— | |||
| DNF | José Llerena bodyweight: 82.14 kg |
— | |||
| DNF | Dainis Zīlītis bodyweight: 84.74 kg |
— | |||
| DNF | Toni Puurunen bodyweight: 84.58 kg |
— |