| Competition | 1998 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Lahti
|
| Held | 14 November 1998 |
| Status | Medal |
| Competitors | 34 |
| Countries | 27 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Akakios Kakiasvili bodyweight: 93.62 kg |
400.0 | |||
| 🥈 | Oliver Caruso bodyweight: 93.63 kg |
395.0 | |||
| 🥉 | Leonidas Kokas bodyweight: 92.38 kg |
392.5 | |||
| 4 | Tadeusz Drzazga bodyweight: 93.06 kg |
390.0 | |||
| 5 | Szymon Kołecki bodyweight: 93.95 kg |
385.0 | |||
| 6 | Bünyamin Sudaş bodyweight: 92.95 kg |
380.0 | |||
| 7 | Julio César Luna bodyweight: 92.78 kg |
375.0 | |||
| 8 | Hakob Pilosyan bodyweight: 93.37 kg |
372.5 | |||
| 9 | Mikhail Khomyakov bodyweight: 93.50 kg |
372.5 | |||
| 10 | Stanislav Rybalchenko bodyweight: 93.83 kg |
372.5 | |||
| 11 | Paval Bazuk bodyweight: 90.55 kg |
367.5 | |||
| 12 | Lars Betker bodyweight: 92.98 kg |
362.5 | |||
| 13 | Sergejs Lazovskis bodyweight: 93.61 kg |
347.5 | |||
| 14 | Rafig Aliyev bodyweight: 91.78 kg |
342.5 | |||
| 15 | Jacob Asp bodyweight: 93.70 kg |
342.5 | |||
| 16 | Markku Nykänen bodyweight: 93.90 kg |
335.0 | |||
| 17 | Sami Järvinen bodyweight: 93.67 kg |
330.0 | |||
| 18 | Chiu Yen-Chun bodyweight: 88.54 kg |
327.5 | |||
| 19 | Simon Heffernan bodyweight: 91.57 kg |
320.0 | |||
| 20 | Andrew Callard bodyweight: 93.49 kg |
320.0 | |||
| 21 | Phillip Christou bodyweight: 89.33 kg |
315.0 | |||
| 22 | Rodin Thoma bodyweight: 93.14 kg |
315.0 | |||
| 23 | Sacha Amédé bodyweight: 93.02 kg |
307.5 | |||
| 24 | Waso Fodouor bodyweight: 92.58 kg |
295.0 | |||
| 25 | Božo Krišto bodyweight: 92.67 kg |
295.0 | |||
| 26 | Norvell Busby bodyweight: 85.82 kg |
270.0 | |||
| 27 | David Daly bodyweight: 93.23 kg |
267.5 | |||
| DNF | Zoltán Kovács bodyweight: 92.96 kg |
— | |||
| DNF | Adrian MateaÈ™ bodyweight: 93.53 kg |
— | |||
| DNF | Oleksiy Sukhov bodyweight: 93.76 kg |
— | |||
| DNF | Peter May bodyweight: 92.91 kg |
— | |||
| DNF | Odd Gunnar Røyseth bodyweight: 93.01 kg |
— | |||
| DNF | Sergio Britva bodyweight: 92.27 kg |
— | |||
| DNF | Boris Burov bodyweight: 93.99 kg |
— |