| Competition | 1998 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Lahti
|
| Held | 14 November 1998 |
| Status | Medal |
| Competitors | 33 |
| Countries | 26 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Akakios Kakiasvili bodyweight: 93.62 kg |
220.0 | |||
| 🥈 | Leonidas Kokas bodyweight: 92.38 kg |
217.5 | |||
| 🥉 | Szymon Kołecki bodyweight: 93.95 kg |
217.5 | * | ||
| 4 | Julio César Luna bodyweight: 92.78 kg |
215.0 | |||
| 5 | Oliver Caruso bodyweight: 93.63 kg |
212.5 | |||
| 6 | Bünyamin Sudaş bodyweight: 92.95 kg |
210.0 | |||
| 7 | Tadeusz Drzazga bodyweight: 93.06 kg |
210.0 | |||
| 8 | Mikhail Khomyakov bodyweight: 93.50 kg |
205.0 | |||
| 9 | Paval Bazuk bodyweight: 90.55 kg |
202.5 | |||
| 10 | Lars Betker bodyweight: 92.98 kg |
200.0 | |||
| 11 | Hakob Pilosyan bodyweight: 93.37 kg |
205.0 | |||
| 12 | Stanislav Rybalchenko bodyweight: 93.83 kg |
200.0 | |||
| 13 | Sergejs Lazovskis bodyweight: 93.61 kg |
192.5 | |||
| 14 | Jacob Asp bodyweight: 93.70 kg |
192.5 | |||
| 15 | Rafig Aliyev bodyweight: 91.78 kg |
190.0 | |||
| 16 | Chiu Yen-Chun bodyweight: 88.54 kg |
182.5 | |||
| 17 | Simon Heffernan bodyweight: 91.57 kg |
182.5 | |||
| 18 | Sami Järvinen bodyweight: 93.67 kg |
182.5 | |||
| 19 | Markku Nykänen bodyweight: 93.90 kg |
182.5 | |||
| 20 | Rodin Thoma bodyweight: 93.14 kg |
180.0 | |||
| 21 | Andrew Callard bodyweight: 93.49 kg |
180.0 | |||
| 22 | Phillip Christou bodyweight: 89.33 kg |
175.0 | |||
| 23 | Božo Krišto bodyweight: 92.67 kg |
165.0 | |||
| 24 | Sacha Amédé bodyweight: 93.02 kg |
165.0 | |||
| 25 | Waso Fodouor bodyweight: 92.58 kg |
160.0 | |||
| 26 | Norvell Busby bodyweight: 85.82 kg |
150.0 | |||
| 27 | David Daly bodyweight: 93.23 kg |
150.0 | |||
| NVL | Zoltán Kovács bodyweight: 92.96 kg |
— | |||
| NVL | Adrian MateaÈ™ bodyweight: 93.53 kg |
— | |||
| NVL | Oleksiy Sukhov bodyweight: 93.76 kg |
— | |||
| NVL | Peter May bodyweight: 92.91 kg |
— | |||
| NVL | Odd Gunnar Røyseth bodyweight: 93.01 kg |
— | |||
| NVL | Sergio Britva bodyweight: 92.27 kg |
— | |||
| DNS | Boris BurovDNS bodyweight: 93.99 kg |
— |