| Competition | 1999 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Peiraias
|
| Held | 22 November 1999 |
| Status | Medal |
| Competitors | 35 |
| Countries | 29 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Halil Mutlu bodyweight: 55.83 kg |
302.5 | * | ||
| 🥈 | Adrian Ioan Jigău bodyweight: 55.90 kg |
282.5 | |||
| 🥉 | Wang Shin-Yuan bodyweight: 55.60 kg |
280.0 | |||
| 4 | Ivan Ivanov bodyweight: 55.87 kg |
280.0 | |||
| 5 | Wu Wenxiong bodyweight: 55.61 kg |
277.5 | |||
| 6 | Sergio Álvarez bodyweight: 55.78 kg |
275.0 | |||
| 7 | Oleksandr Likhvald bodyweight: 55.95 kg |
272.5 | |||
| 8 | Liao Weixiao bodyweight: 55.92 kg |
270.0 | |||
| 9 | Yang Chin-Yi bodyweight: 55.21 kg |
262.5 | |||
| 10 | Hwang Gyu-Dong bodyweight: 55.92 kg |
262.5 | |||
| 11 | Éric Bonnel bodyweight: 55.72 kg |
257.5 | |||
| 12 | Koki Tagashira bodyweight: 55.26 kg |
255.0 | |||
| 13 | Igor Grabucea bodyweight: 55.63 kg |
252.5 | |||
| 14 | Nelson Castro bodyweight: 55.61 kg |
250.0 | |||
| 15 | Yasuji Kikuzuma bodyweight: 55.34 kg |
247.5 | |||
| 16 | Johnny Hernández bodyweight: 55.79 kg |
247.5 | |||
| 17 | Luis Medrano bodyweight: 55.90 kg |
245.0 | |||
| 18 | Viktor Yansky bodyweight: 55.69 kg |
242.5 | |||
| 19 | Ali Hemid bodyweight: 55.98 kg |
242.5 | |||
| 20 | László Tancsics bodyweight: 55.86 kg |
235.0 | |||
| 21 | Manuel Minginfel bodyweight: 55.55 kg |
232.5 | |||
| 22 | Diego Fernando Salazar bodyweight: 55.83 kg |
230.0 | |||
| 23 | Nafaa Benami bodyweight: 55.06 kg |
225.0 | |||
| 24 | Vladimirs Morozovs bodyweight: 55.95 kg |
225.0 | |||
| 25 | Michaël Ponchard bodyweight: 55.53 kg |
222.5 | |||
| 26 | Juan Daniel Feijoo bodyweight: 55.57 kg |
220.0 | |||
| 27 | Wilfredo García bodyweight: 55.55 kg |
217.5 | |||
| 28 | Anatoli Shavalov bodyweight: 56.00 kg |
212.5 | |||
| 29 | Miguel Deliva bodyweight: 55.92 kg |
207.5 | |||
| 30 | Willen Dageago bodyweight: 54.57 kg |
200.0 | |||
| 31 | Willem Phillips bodyweight: 55.60 kg |
197.5 | |||
| DNF | Giuliano Cornetta bodyweight: 55.97 kg |
— | |||
| DNF | Vitali Dzerbianiou bodyweight: 55.86 kg |
— | |||
| DNF | Sunday Mathias bodyweight: 55.83 kg |
— | |||
| DNF | Mikko Kuusisto bodyweight: 55.77 kg |
— |