| Competition | 1999 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Peiraias
|
| Held | 22 November 1999 |
| Status | Medal |
| Competitors | 34 |
| Countries | 28 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Halil Mutlu bodyweight: 55.83 kg |
165.0 | * | ||
| 🥈 | Wang Shin-Yuan bodyweight: 55.60 kg |
157.5 | |||
| 🥉 | Ivan Ivanov bodyweight: 55.87 kg |
157.5 | |||
| 4 | Adrian Ioan Jigău bodyweight: 55.90 kg |
157.5 | |||
| 5 | Wu Wenxiong bodyweight: 55.61 kg |
155.0 | |||
| 6 | Oleksandr Likhvald bodyweight: 55.95 kg |
152.5 | |||
| 7 | Sergio Álvarez bodyweight: 55.78 kg |
150.0 | |||
| 8 | Liao Weixiao bodyweight: 55.92 kg |
150.0 | |||
| 9 | Yang Chin-Yi bodyweight: 55.21 kg |
147.5 | |||
| 10 | Hwang Gyu-Dong bodyweight: 55.92 kg |
147.5 | |||
| 11 | Éric Bonnel bodyweight: 55.72 kg |
142.5 | |||
| 12 | Koki Tagashira bodyweight: 55.26 kg |
140.0 | |||
| 13 | Yasuji Kikuzuma bodyweight: 55.34 kg |
140.0 | |||
| 14 | Nelson Castro bodyweight: 55.61 kg |
140.0 | |||
| 15 | Johnny Hernández bodyweight: 55.79 kg |
140.0 | |||
| 16 | Igor Grabucea bodyweight: 55.63 kg |
137.5 | |||
| 17 | Ali Hemid bodyweight: 55.98 kg |
137.5 | |||
| 18 | Viktor Yansky bodyweight: 55.69 kg |
135.0 | |||
| 19 | Luis Medrano bodyweight: 55.90 kg |
135.0 | |||
| 20 | Manuel Minginfel bodyweight: 55.55 kg |
130.0 | |||
| 21 | Diego Fernando Salazar bodyweight: 55.83 kg |
130.0 | |||
| 22 | Sunday Mathias bodyweight: 55.83 kg |
130.0 | |||
| 23 | Michaël Ponchard bodyweight: 55.53 kg |
127.5 | |||
| 24 | Wilfredo García bodyweight: 55.55 kg |
125.0 | |||
| 25 | László Tancsics bodyweight: 55.86 kg |
125.0 | |||
| 26 | Vladimirs Morozovs bodyweight: 55.95 kg |
125.0 | |||
| 27 | Juan Daniel Feijoo bodyweight: 55.57 kg |
122.5 | |||
| 28 | Nafaa Benami bodyweight: 55.06 kg |
120.0 | |||
| 29 | Mikko Kuusisto bodyweight: 55.77 kg |
120.0 | |||
| 30 | Miguel Deliva bodyweight: 55.92 kg |
120.0 | |||
| 31 | Anatoli Shavalov bodyweight: 56.00 kg |
120.0 | |||
| 32 | Willen Dageago bodyweight: 54.57 kg |
112.5 | |||
| 33 | Willem Phillips bodyweight: 55.60 kg |
107.5 | |||
| NVL | Giuliano Cornetta bodyweight: 55.97 kg |
— | |||
| DNS | Vitali DzerbianiouDNS bodyweight: 55.86 kg |
— |