| Competition | 2001 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 9 November 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 22 |
| Countries | 18 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Kouroush Bagheri bodyweight: 93.60 kg |
185.0 | |||
| 🥈 | Nizami Paşayev bodyweight: 92.90 kg |
182.5 | |||
| 🥉 | Aleksan Karapetyan bodyweight: 93.90 kg |
182.5 | |||
| 4 | Leonidas Kokas bodyweight: 93.14 kg |
177.5 | |||
| 5 | Oliver Caruso bodyweight: 93.60 kg |
177.5 | |||
| 6 | György Ehrlich bodyweight: 90.04 kg |
175.0 | |||
| 7 | Nikola Stoyanov bodyweight: 93.36 kg |
175.0 | |||
| 8 | Talat Bayam bodyweight: 93.62 kg |
172.5 | |||
| 9 | Szymon Kołecki bodyweight: 93.74 kg |
172.5 | |||
| 10 | Vadim Vacarciuc bodyweight: 93.30 kg |
170.0 | |||
| 11 | Eugen Bratan bodyweight: 93.34 kg |
170.0 | |||
| 12 | Santiago MartÃnez bodyweight: 91.90 kg |
167.5 | |||
| 13 | Andrus Utsar bodyweight: 92.18 kg |
167.5 | |||
| 14 | Peter May bodyweight: 93.78 kg |
160.0 | |||
| 15 | Tofiq Heydərov bodyweight: 93.78 kg |
160.0 | |||
| 16 | Toni Puurunen bodyweight: 92.04 kg |
155.0 | |||
| 17 | Benjamin Pirkkiö bodyweight: 93.80 kg |
155.0 | |||
| 18 | Sacha Amédé bodyweight: 93.60 kg |
152.5 | |||
| 19 | William SolÃs bodyweight: 91.16 kg |
150.0 | |||
| 20 | Sukhjinder Singh bodyweight: 91.88 kg |
147.5 | |||
| NVL | Sándor Diószegi bodyweight: 93.40 kg |
— | |||
| DQ | Hakob Pilosyan bodyweight: 93.74 kg |
[182.5] | * |