| Competition | 2002 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Warszawa
|
| Held | 24 November 2002 |
| Status | Medal |
| Competitors | 19 |
| Countries | 18 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Nizami Paşayev bodyweight: 92.65 kg |
392.5 | |||
| 🥈 | Milen Dobrev bodyweight: 93.25 kg |
387.5 | |||
| 🥉 | Oliver Caruso bodyweight: 93.90 kg |
387.5 | |||
| 4 | Aleksan Karapetyan bodyweight: 94.00 kg |
382.5 | |||
| 5 | Santiago Martínez bodyweight: 91.15 kg |
375.0 | |||
| 6 | Sándor Diószegi bodyweight: 93.10 kg |
372.5 | |||
| 7 | Talat Bayam bodyweight: 93.75 kg |
372.5 | |||
| 8 | Konstantinos Papadopoulos bodyweight: 92.90 kg |
370.0 | |||
| 9 | Valeriy Pokrivchak bodyweight: 93.10 kg |
370.0 | |||
| 10 | Pavel Harkavy bodyweight: 93.80 kg |
367.5 | |||
| 11 | Bartłomiej Bonk bodyweight: 92.35 kg |
357.5 | |||
| 12 | Marco Di Marzio bodyweight: 90.70 kg |
335.0 | |||
| 13 | Paul Supple bodyweight: 93.25 kg |
335.0 | |||
| 14 | Shigeharu Yamamoto bodyweight: 92.35 kg |
330.0 | |||
| 15 | Shigeharu Yamamoto bodyweight: 91.95 kg |
327.5 | |||
| 16 | Ismael Alonso bodyweight: 92.20 kg |
325.0 | |||
| DNF | Sergejs Lazovskis bodyweight: 93.15 kg |
— | |||
| DNF | Əlibəy Səmədov bodyweight: 93.05 kg |
— | |||
| DNF | Kouroush Bagheri bodyweight: 93.35 kg |
— | |||
| DNF | Benjamin Pirkkiö bodyweight: 93.85 kg |
— |