| Competition | 2007 Pan American Games |
|---|---|
| Venue |
Rio de Janeiro
|
| Held | 17 July 2007 |
| Status | Medal |
| Competitors | 9 |
| Countries | 8 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| đ„ | Tulia Ăngela Medina bodyweight: 68.30 kg |
233 | 108 (1) |
127 (1) |
|||
| đ„ | Cinthya DomĂnguez bodyweight: 69.00 kg |
210 | 95 (2) |
115 (2) |
|||
| đ„ | Vanessa NĂșñez bodyweight: 63.65 kg |
199 | 90 (3) |
109 (3) |
|||
| 4 | Jaqueline Ferreira bodyweight: 63.90 kg |
199 | 90 (4) |
109 (4) |
|||
| 5 | Fabiana Santos bodyweight: 67.50 kg |
195 | 88 (6) |
107 (5) |
|||
| 6 | Laura Ramsay bodyweight: 68.70 kg |
180 | 84 (7) |
96 (7) |
|||
| 7 | Camila BeltrĂĄn bodyweight: 67.10 kg |
177 | 80 (8) |
97 (6) |
|||
| 8 | Daimara Rovira bodyweight: 67.75 kg |
165 | 70 (9) |
95 (8) |
|||
| DNF | Marie-Ăve Beauchemin-Nadeau bodyweight: 68.55 kg |
90 (5) |
â (NVL) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Tulia Ăngela Medina bodyweight: 68.30 kg |
108 | ||
| 2 | Cinthya DomĂnguez bodyweight: 69.00 kg |
95 | ||
| 3 | Vanessa NĂșñez bodyweight: 63.65 kg |
90 | ||
| 4 | Jaqueline Ferreira bodyweight: 63.90 kg |
90 | ||
| 5 | Marie-Ăve Beauchemin-Nadeau bodyweight: 68.55 kg |
90 | ||
| 6 | Fabiana Santos bodyweight: 67.50 kg |
88 | ||
| 7 | Laura Ramsay bodyweight: 68.70 kg |
84 | ||
| 8 | Camila BeltrĂĄn bodyweight: 67.10 kg |
80 | ||
| 9 | Daimara Rovira bodyweight: 67.75 kg |
70 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Tulia Ăngela Medina bodyweight: 68.30 kg |
127 | ||
| 2 | Cinthya DomĂnguez bodyweight: 69.00 kg |
115 | ||
| 3 | Vanessa NĂșñez bodyweight: 63.65 kg |
109 | ||
| 4 | Jaqueline Ferreira bodyweight: 63.90 kg |
109 | ||
| 5 | Fabiana Santos bodyweight: 67.50 kg |
107 | ||
| 6 | Camila BeltrĂĄn bodyweight: 67.10 kg |
97 | ||
| 7 | Laura Ramsay bodyweight: 68.70 kg |
96 | ||
| 8 | Daimara Rovira bodyweight: 67.75 kg |
95 | ||
| NVL | Marie-Ăve Beauchemin-Nadeau bodyweight: 68.55 kg |
â |