| Competition | 2011 Pan American Games |
|---|---|
| Venue |
Guadalajara
|
| Held | 24 October 2011 |
| Status | Medal |
| Competitors | 5 |
| Countries | 4 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Alexandra Escobar bodyweight: 57.56 kg |
221 | 99 (2) |
122 (1) |
|||
| 🥈 | Jackelina Heredia bodyweight: 57.61 kg |
216 | 96 (3) |
120 (2) |
|||
| 🥉 | Lina Rivas bodyweight: 57.14 kg |
215 | 100 (1) |
115 (3) |
|||
| 4 | Mónica DomÃnguez bodyweight: 57.94 kg |
206 | 93 (4) |
113 (4) |
|||
| 5 | Silvia Artola bodyweight: 57.81 kg |
170 | 73 (5) |
97 (5) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Lina Rivas bodyweight: 57.14 kg |
100 | ||
| 2 | Alexandra Escobar bodyweight: 57.56 kg |
99 | ||
| 3 | Jackelina Heredia bodyweight: 57.61 kg |
96 | ||
| 4 | Mónica DomÃnguez bodyweight: 57.94 kg |
93 | ||
| 5 | Silvia Artola bodyweight: 57.81 kg |
73 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Alexandra Escobar bodyweight: 57.56 kg |
122 | ||
| 2 | Jackelina Heredia bodyweight: 57.61 kg |
120 | ||
| 3 | Lina Rivas bodyweight: 57.14 kg |
115 | ||
| 4 | Mónica DomÃnguez bodyweight: 57.94 kg |
113 | ||
| 5 | Silvia Artola bodyweight: 57.81 kg |
97 |