| Competition | 2015 Pan American Games |
|---|---|
| Venue |
Toronto
|
| Held | 11 July 2015 |
| Status | Medal |
| Competitors | 5 |
| Countries | 4 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Óscar Figueroa bodyweight: 61.99 kg |
310 | 135 (2) |
175 (1) |
|||
| 🥈 | Francisco Mosquera bodyweight: 61.66 kg |
305 | 135 (1) |
170 (2) |
|||
| 🥉 | Jesús López bodyweight: 62.00 kg |
283 | 125 (3) |
158 (3) |
|||
| 4 | Julio César Salamanca bodyweight: 61.30 kg |
275 | 120 (4) |
155 (4) |
|||
| 5 | Antonio Vázquez bodyweight: 61.89 kg |
275 | 120 (5) |
155 (5) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Francisco Mosquera bodyweight: 61.66 kg |
135 | ||
| 2 | Óscar Figueroa bodyweight: 61.99 kg |
135 | ||
| 3 | Jesús López bodyweight: 62.00 kg |
125 | ||
| 4 | Julio César Salamanca bodyweight: 61.30 kg |
120 | ||
| 5 | Antonio Vázquez bodyweight: 61.89 kg |
120 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Óscar Figueroa bodyweight: 61.99 kg |
175 | ||
| 2 | Francisco Mosquera bodyweight: 61.66 kg |
170 | ||
| 3 | Jesús López bodyweight: 62.00 kg |
158 | ||
| 4 | Julio César Salamanca bodyweight: 61.30 kg |
155 | ||
| 5 | Antonio Vázquez bodyweight: 61.89 kg |
155 |