2018 Commonwealth Games

Host City Gold Coast
Country AUS
Held 4 – 15 April 2018
Competitors 895
Countries 68

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men 8 – 9 April 2018 Medal 67 39
200 m Men 10 – 12 April 2018 Medal 64 41
400 m Men 8 – 10 April 2018 Medal 43 27
800 m Men 10 – 12 April 2018 Medal 25 17
1,500 m Men 13 – 14 April 2018 Medal 18 11
5,000 m Men 8 April 2018 Medal 17 9
10,000 m Men 13 April 2018 Medal 14 9
Marathon Men 15 April 2018 Medal 24 13
110 m Hurdles Men 9 – 10 April 2018 Medal 17 14
400 m Hurdles Men 10 – 12 April 2018 Medal 22 14
3,000 m Steeplechase Men 13 April 2018 Medal 11 8
4 x 100 m Relay Men 13 – 14 April 2018 Medal 50 12
4 x 400 m Relay Men 13 – 14 April 2018 Medal 51 11
20 km Walk Men 8 April 2018 Medal 3 3
High Jump Men 9 – 11 April 2018 Medal 3 3
Pole Vault Men 12 April 2018 Medal 3 3
Long Jump Men 10 – 11 April 2018 Medal 3 2
Triple Jump Men 12 – 14 April 2018 Medal 3 3
Shot Put Men 8 – 9 April 2018 Medal 3 3
Discus Throw Men 12 – 13 April 2018 Medal 3 2
Hammer Throw Men 8 April 2018 Medal 3 3
Javelin Throw Men 13 – 14 April 2018 Medal 3 3
Decathlon Men 9 – 10 April 2018 Medal 12 7
100 m Women 8 – 9 April 2018 Medal 42 28
200 m Women 10 – 12 April 2018 Medal 36 21
400 m Women 9 – 11 April 2018 Medal 38 20
800 m Women 12 – 13 April 2018 Medal 26 17
1,500 m Women 9 – 10 April 2018 Medal 19 12
5,000 m Women 14 April 2018 Medal 19 12
10,000 m Women 9 April 2018 Medal 19 12
Marathon Women 15 April 2018 Medal 17 9
100 m Hurdles Women 12 – 13 April 2018 Medal 14 9
400 m Hurdles Women 10 – 12 April 2018 Medal 16 12
3,000 m Steeplechase Women 15 April 2018 Medal 10 6
4 x 100 m Relay Women 14 April 2018 Medal 28 7
4 x 400 m Relay Women 14 April 2018 Medal 32 8
20 km Walk Women 8 April 2018 Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women 12 – 13 April 2018 Medal 13 8
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men 11 April 2018 Medal 15 8
3 m Springboard Men 12 April 2018 Medal 17 9
10 m Platform Men 14 April 2018 Medal 13 7
3 m Springboard, Synchronized Men 13 April 2018 Medal 16 5
10 m Platform, Synchronized Men 13 April 2018 Medal 12 5
1 m Springboard Women 13 April 2018 Medal 14 7
3 m Springboard Women 14 April 2018 Medal 15 7
10 m Platform Women 12 April 2018 Medal 12 5
3 m Springboard, Synchronized Women 11 April 2018 Medal 14 6
10 m Platform, Synchronized Women 11 April 2018 Medal 12 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 3
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men 6 April 2018 Medal 57 12
4 x 200 m Freestyle Relay Men 8 April 2018 Medal 20 5
50 m Backstroke Men Medal 3 1
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 1
50 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
50 m Butterfly Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men 10 April 2018 Medal 57 10
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 1
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
50 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
50 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
50 m Butterfly Women Medal 3 1
100 m Butterfly Women Medal 3 1
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Sprint Men 5 April 2018 Medal 36 19
Sprint Women 5 April 2018 Medal 24 14
Mixed Relay Mixed 7 April 2018 Medal 32 8

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Australia AUS 32 26 28 86
2 England ENG 14 16 11 41
3 South Africa RSA 11 4 6 21
4 Jamaica JAM 7 9 9 25
5 Canada CAN 6 18 9 33
6 Kenya KEN 4 7 5 16
7 Botswana BOT 3 1 1 5
= Uganda UGA 3 1 1 5
9 Scotland SCO 2 5 9 16
10 New Zealand NZL 2 3 2 7
11 Trinidad and Tobago TTO 2 1 0 3
12 Bahamas BAH 1 3 0 4
13 Nigeria NGR 1 2 1 4
14 Wales WAL 1 1 5 7
15 India IND 1 1 1 3
16 Malaysia MAS 1 0 2 3
17 Grenada GRN 1 0 1 2
18 Bermuda BER 1 0 0 1
= British Virgin Islands IVB 1 0 0 1
= Guyana GUY 1 0 0 1
= Namibia NAM 1 0 0 1
= Saint Lucia LCA 1 0 0 1
23 Dominica DMA 0 1 1 2
24 Cameroon CMR 0 0 1 1
= Cyprus CYP 0 0 1 1
= Northern Ireland NIR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Akani Simbine RSA Henricho Bruintjies RSA Yohan Blake JAM
200 m, Men Jereem Richards TTO Aaron Brown CAN Leon Reid NIR
400 m, Men Isaac Makwala BOT Baboloki Thebe BOT Javon Francis JAM
800 m, Men Wycliffe Kinyamal KEN Kyle Langford ENG Luke Mathews AUS
1,500 m, Men Elijah Manangoi KEN Timothy Cheruiyot KEN Jake Wightman SCO
5,000 m, Men Joshua Kiprui Cheptegei UGA Mohammed Ahmed CAN Edward Zakayo KEN
10,000 m, Men Joshua Kiprui Cheptegei UGA Mohammed Ahmed CAN Rodgers Kwemoi KEN
Marathon, Men Michael Shelley AUS Munyo Solomon Mutai UGA Robbie Simpson SCO
110 m Hurdles, Men Ronald Levy JAM Hansle Parchment JAM Nicholas Hough AUS
400 m Hurdles, Men Kyron McMaster IVB Jeffery Gibson BAH Jaheel Hyde JAM
3,000 m Steeplechase, Men Conseslus Kipruto KEN Abraham Kibiwott KEN Amos Kirui KEN
4 x 100 m Relay, Men England ENG South Africa RSA Jamaica JAM
4 x 400 m Relay, Men Botswana BOT Bahamas BAH Jamaica JAM
20 km Walk, Men Dane Bird-Smith AUS Tom Bosworth ENG Samuel Gathimba KEN
High Jump, Men Brandon Starc AUS Jamal Wilson BAH Django Lovett CAN
Pole Vault, Men Kurtis Marschall AUS Shawn Barber CAN Luke Cutts ENG
Long Jump, Men Luvo Manyonga RSA Henry Frayne AUS Ruswahl Samaai RSA
Triple Jump, Men Troy Doris GUY Yordanys Durañona DMA Marcel Mayack CMR
Shot Put, Men Tom Walsh NZL Chukwuebuka Enekwechi NGR Tim Nedow CAN
Discus Throw, Men Fedrick Dacres JAM Traves Smikle JAM Apostolos Parellis CYP
Hammer Throw, Men Nick Miller ENG Matthew Denny AUS Mark Dry SCO
Javelin Throw, Men Neeraj Chopra IND Hamish Peacock AUS Anderson Peters GRN
Decathlon, Men Lindon Victor GRN Pierce LePage CAN Cedric Dubler AUS
100 m, Women Michelle-Lee Ahye TTO Christania Williams JAM Gayon Evans JAM
200 m, Women Shaunae Miller-Uibo BAH Shericka Jackson JAM Dina Asher-Smith ENG
400 m, Women Amantle Montsho BOT Anastasia Le-Roy JAM Stephenie McPherson JAM
800 m, Women Caster Semenya RSA Margaret Wambui KEN Natoya Goule JAM
1,500 m, Women Caster Semenya RSA Beatrice Chepkoech KEN Melissa Courtney WAL
5,000 m, Women Hellen Obiri KEN Margaret Chelimo Kipkemboi KEN Laura Weightman ENG
10,000 m, Women Stella Chesang UGA Stacey Chepkemboi Ndiwa KEN Mercyline Chelangat UGA
Marathon, Women Helalia Johannes NAM Lisa Weightman AUS Jess Trengove AUS
100 m Hurdles, Women Oluwatobiloba Amusan NGR Danielle Williams JAM Yanique Thompson JAM
400 m Hurdles, Women Janieve Russell JAM Eilidh Doyle SCO Wenda Nel RSA
3,000 m Steeplechase, Women Aisha Praught JAM Celliphine Chepteek Chespol KEN Purity Cherotich Kirui KEN
4 x 100 m Relay, Women England ENG Jamaica JAM Nigeria NGR
4 x 400 m Relay, Women Jamaica JAM Nigeria NGR Botswana BOT
20 km Walk, Women Jemima Montag AUS Alana Barber NZL Bethan Davies WAL
High Jump, Women Levern Spencer LCA Morgan Lake ENG Nicola McDermott AUS
Pole Vault, Women Alysha Newman CAN Eliza McCartney NZL Nina Kennedy AUS
Long Jump, Women Christabel Nettey CAN Brooke Stratton AUS Shara Proctor ENG
Triple Jump, Women Kimmie Williams JAM Shanieka Thomas JAM Thea LaFond DMA
Shot Put, Women Danniel Thomas JAM Valerie Adams-Vili NZL Brittany Crew CAN
Discus Throw, Women Dani Samuels AUS Seema Antil IND Navjeet Dhillon IND
Hammer Throw, Women Julia Ratcliffe NZL Alexandra Hulley AUS Lara Nielsen AUS
Javelin Throw, Women Kathryn Mitchell AUS Kelsey-Lee Roberts AUS Sunette Viljoen RSA
Heptathlon, Women Katarina Johnson-Thompson ENG Nina Schultz CAN Niamh Emerson ENG
1 m Springboard, Men Jack Laugher ENG Jimmy Connor AUS James Heatly SCO
3 m Springboard, Men Jack Laugher ENG Philippe Gagné CAN Jimmy Connor AUS
10 m Platform, Men Domonic Bedggood AUS Matthew Dixon ENG Vincent Riendeau CAN
3 m Springboard, Synchronized, Men Jack Laugher / Chris Mears ENG Philippe Gagné / François Imbeau-Dulac CAN Domonic Bedggood / Matthew Carter AUS
10 m Platform, Synchronized, Men Tom Daley / Daniel Goodfellow ENG Matthew Dixon / Noah Williams ENG Domonic Bedggood / Declan Stacey AUS
1 m Springboard, Women Grace Reid SCO Georgia Sheehan AUS Esther Qin AUS
3 m Springboard, Women Jennifer Abel CAN Maddison Keeney AUS Anabelle Smith AUS
10 m Platform, Women Melissa Wu AUS Meaghan Benfeito CAN Lois Toulson ENG
3 m Springboard, Synchronized, Women Esther Qin / Georgia Sheehan AUS Alicia Blagg / Katherine Torrance ENG Leong Mun Yee / Nur Dhabitah Binti Sabri MAS
10 m Platform, Synchronized, Women Cheong Jun Hoong / Pandelela Rinong MAS Meaghan Benfeito / Caeli McKay CAN Leong Mun Yee / Nur Dhabitah Binti Sabri MAS
50 m Freestyle, Men Ben Proud ENG Brad Tandy RSA Cameron McEvoy AUS
100 m Freestyle, Men Duncan Scott SCO Chad le Clos
Kyle Chalmers
RSA
AUS
200 m Freestyle, Men Kyle Chalmers AUS Mack Horton AUS Duncan Scott SCO
400 m Freestyle, Men Mack Horton AUS Jack McLoughlin AUS James Guy ENG
1,500 m Freestyle, Men Jack McLoughlin AUS Daniel Jervis WAL Mack Horton AUS
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Australia AUS England ENG Scotland SCO
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Australia AUS England ENG Scotland SCO
50 m Backstroke, Men Mitch Larkin AUS Ben Treffers AUS Zac Incerti AUS
100 m Backstroke, Men Mitch Larkin AUS Bradley Woodward AUS Markus Thormeyer CAN
200 m Backstroke, Men Mitch Larkin AUS Bradley Woodward AUS Josh Beaver AUS
50 m Breaststroke, Men Cameron van der Burgh RSA Adam Peaty ENG James Wilby ENG
100 m Breaststroke, Men Adam Peaty ENG James Wilby ENG Cameron van der Burgh RSA
200 m Breaststroke, Men James Wilby ENG Ross Murdoch SCO Matthew Wilson AUS
50 m Butterfly, Men Chad le Clos RSA Dylan Carter TTO Ryan Coetzee RSA
100 m Butterfly, Men Chad le Clos RSA James Guy ENG Grant Irvine AUS
200 m Butterfly, Men Chad le Clos RSA David Morgan AUS Duncan Scott SCO
200 m Individual Medley, Men Mitch Larkin AUS Duncan Scott SCO Clyde Lewis AUS
400 m Individual Medley, Men Clyde Lewis AUS Mark Szaranek SCO Lewis Clareburt NZL
4 x 100 m Medley Relay, Men Australia AUS England ENG South Africa RSA
50 m Freestyle, Women Cate Campbell AUS Taylor Ruck
Bronte Campbell
CAN
AUS
100 m Freestyle, Women Bronte Campbell AUS Cate Campbell AUS Taylor Ruck CAN
200 m Freestyle, Women Taylor Ruck CAN Ariarne Titmus AUS Emma McKeon AUS
400 m Freestyle, Women Ariarne Titmus AUS Holly Hibbott ENG Ellie Faulkner ENG
800 m Freestyle, Women Ariarne Titmus AUS Jessica Ashwood AUS Kiah Melverton AUS
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Australia AUS Canada CAN England ENG
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Australia AUS Canada CAN England ENG
50 m Backstroke, Women Emily Seebohm AUS Kylie Masse CAN Georgia Davies WAL
100 m Backstroke, Women Kylie Masse CAN Emily Seebohm AUS Taylor Ruck CAN
200 m Backstroke, Women Kylie Masse CAN Taylor Ruck CAN Emily Seebohm AUS
50 m Breaststroke, Women Sarah Vasey ENG Alia Atkinson JAM Leiston Pickett AUS
100 m Breaststroke, Women Tatjana Schoenmaker RSA Kierra Smith CAN Georgia Bohl AUS
200 m Breaststroke, Women Tatjana Schoenmaker RSA Molly Renshaw ENG Chloé Tutton WAL
50 m Butterfly, Women Cate Campbell AUS Holly Barratt AUS Madeline Groves AUS
100 m Butterfly, Women Emma McKeon AUS Madeline Groves AUS Brianna Throssell AUS
200 m Butterfly, Women Alys Thomas WAL Laura Taylor AUS Emma McKeon AUS
200 m Individual Medley, Women Siobhan-Marie O'Connor ENG Sarah Darcel CAN Erika Seltenreich-Hodgson CAN
400 m Individual Medley, Women Aimee Willmott ENG Hannah Miley SCO Blair Evans AUS
4 x 100 m Medley Relay, Women Australia AUS Canada CAN Wales WAL
Sprint, Men Henri Schoeman RSA Jake Birtwhistle AUS Marc Austin SCO
Mixed Relay, Mixed Australia AUS England ENG New Zealand NZL
Sprint, Women Flora Duffy BER Jessica Learmonth ENG Joanna Brown CAN