1998 African Athletics Championships

Host City Dakar
Country SEN
Held 18 – 22 August 1998
Competitors 145
Countries 22

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
3,000 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 1
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
5,000 m Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Nigeria NGR 10 7 5 22
2 South Africa RSA 9 1 3 13
3 Kenya KEN 6 3 1 10
4 Algeria ALG 3 4 5 12
5 Egypt EGY 2 3 3 8
6 Morocco MAR 2 3 2 7
7 Mauritius MRI 1 4 0 5
8 Senegal SEN 1 3 7 11
9 Ethiopia ETH 1 2 4 7
10 Tunisia TUN 1 2 1 4
11 Namibia NAM 1 1 0 2
12 Ghana GHA 1 0 3 4
13 Ivory Coast CIV 1 0 0 1
= Mozambique MOZ 1 0 0 1
= Seychelles SEY 1 0 0 1
= Zambia ZAM 1 0 0 1
17 Zimbabwe ZIM 0 4 1 5
18 Cameroon CMR 0 2 5 7
19 Madagascar MAD 0 1 1 2
20 Burkina Faso BUR 0 1 0 1
= Uganda UGA 0 1 0 1
22 Central African Republic CAF 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Seun Ogunkoya NGR Frankie Fredericks NAM Leo Myles-Mills GHA
200 m, Men Frankie Fredericks NAM Sunday Emmanuel NGR Oumar Loum SEN
400 m, Men Clement Chukwu NGR Davis Kamoga UGA Ibrahima Wade SEN
800 m, Men Japheth Kimutai KEN Patrick Ndururi Kinaga KEN Djabir Saïd-Guerni ALG
1,500 m, Men Laban Rotich KEN Adil Kaouch MAR Ali Saïdi-Sief ALG
3,000 m, Men Tom Nyariki KEN Brahim Lahlafi MAR Fita Bayissa ETH
5,000 m, Men Daniel Kipngetich Komen KEN Hailu Mekonnen ETH William Kalya KEN
110 m Hurdles, Men Shaun Bownes RSA William Erese NGR Doudou Félou Sow SEN
400 m Hurdles, Men Samuel Matete ZAM Ken Harnden ZIM Ibou Faye SEN
3,000 m Steeplechase, Men Bernard Barmasai KEN Richard Limo KEN Brahim Boulami MAR
4 x 100 m Relay, Men Ivory Coast CIV Nigeria NGR Cameroon CMR
4 x 400 m Relay, Men Senegal SEN Zimbabwe ZIM Nigeria NGR
20 km Walk, Men Hatem Ghoula TUN Moussa Aouanouk ALG Getachew Demisse ETH
High Jump, Men Abderrahmane Hammad ALG Khemraj Naïko MRI Gavin Lendis RSA
Pole Vault, Men Okkert Brits RSA Kersley Gardenne MRI Mohamed Bédoui TUN
Long Jump, Men Hatem Mersal EGY Anis Gallali TUN Mark Awere GHA
Triple Jump, Men Andrew Owusu GHA Ndabezinhle Mdhlongwa ZIM Oluyemi Sule NGR
Shot Put, Men Burger Lambrechts RSA Dhia Kamel Ahmed EGY Quentin Soné Éhawa CMR
Discus Throw, Men Frantz Kruger RSA Frits Potgieter RSA Mickaël Conjungo CAF
Hammer Throw, Men Christiaan Harmse RSA Hakim Toumi ALG Samir Haouam ALG
Javelin Throw, Men Marius Corbett RSA Khaled El-Sayed Yassine EGY Bouna Diop SEN
Decathlon, Men Rédouane Youcef ALG Mohamed Benyahia ALG Issam Abdelatif Saber EGY
100 m, Women Mary Onyali-Omagbemi NGR Endurance Ojokolo NGR Rose Aboaja NGR
200 m, Women Falilat Ogunkoya NGR Rose Aboaja NGR Heide Seÿerling RSA
400 m, Women Falilat Ogunkoya NGR Charity Opara NGR Ony Paule Ratsimbazafy MAD
800 m, Women Maria Mutola MOZ Hasna Benhassi MAR Julia Sakara ZIM
1,500 m, Women Jackline Maranga KEN Julia Sakara ZIM Bouchra Benthami-Ghézielle MAR
3,000 m, Women Zohra Ouaziz MAR Genet Gebregiorgis ETH Yimenashu Taye ETH
5,000 m, Women Berhane Adere ETH Sally Barsosio KEN Merima Denboba ETH
100 m Hurdles, Women Glory Alozie NGR Mame Tacko Diouf SEN Corien Botha RSA
400 m Hurdles, Women Nezha Bidouane MAR Mame Tacko Diouf SEN Saidat Onanuga NGR
4 x 100 m Relay, Women Nigeria NGR Madagascar MAD Ghana GHA
4 x 400 m Relay, Women Nigeria NGR Senegal SEN Cameroon CMR
5,000 m Walk, Women Nagwa Ibrahim Saleh Ali EGY Dounia Kara-Hassoun ALG Anne-Hortense Ébéna CMR
High Jump, Women Hestrie Storbeck RSA Irène Tiendrébéogo BUR Nkechinyere Mbaoma NGR
Long Jump, Women Chioma Ajunwa NGR Chinedu Odozor NGR Baya Rahouli ALG
Triple Jump, Women Baya Rahouli ALG Françoise Mbango CMR Kène N'Doye SEN
Shot Put, Women Johanna Abrahamse RSA Amel Ben Khaled TUN Hanan Ahmed Khaled EGY
Discus Throw, Women Elizna Naudé RSA Caroline Fournier MRI Hanan Ahmed Khaled EGY
Hammer Throw, Women Caroline Fournier MRI Marwa Hussein EGY Djida Nawel Yalloulène ALG
Javelin Throw, Women Lindy Agricole SEY Bernadette Perrine-Ravina MRI Monique Djikada CMR
Heptathlon, Women Pat Itanyi NGR Mary Zé Oyono CMR Paulette Mendy SEN