1953 International Universities Championships

Host City București
Country ROU
Held 5 – 9 August 1953
Competitors 112
Countries 8

World Festival of Youth and Students

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
10 km Walk Men Medal 3 3
50 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
80 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Relay Women Medal 12 2
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 1
Discus Throw Women Medal 3 1
Javelin Throw Women Medal 3 1
Pentathlon Women Medal 3 1

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Soviet Union URS 19 18 17 54
2 Czechoslovakia TCH 8 6 1 15
3 Hungary HUN 4 8 7 19
4 East Germany GDR 3 2 7 12
5 Romania ROU 1 1 2 4
6 Bulgaria BUL 1 0 0 1
= Norway NOR 1 0 0 1
8 Poland POL 0 0 2 2

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Angel Gavrilov
Václav Janeček
BUL
TCH
Vladimir Sukharev URS
200 m, Men Václav Janeček TCH Ardalion Ignatyev URS Ewald Schröder GDR
400 m, Men Ardalion Ignatyev URS Milan Fillo TCH Edmunds Pīlāgs URS
800 m, Men Stanislav Jungwirth TCH Jenő Bakos HUN Edmund Potrzebowski POL
1,500 m, Men Stanislav Jungwirth TCH Ernő Béres HUN Sándor Iharos HUN
5,000 m, Men Emil Zátopek TCH Volodymyr Kuts URS József Kovács HUN
10,000 m, Men Emil Zátopek TCH Volodymyr Kuts URS Aleksandr Anufriyev URS
110 m Hurdles, Men Yevhen Bulanchyk URS Jan Mrázek TCH Sergey Popov URS
400 m Hurdles, Men Yury Lituyev URS Anatoly Yulin URS Antal Lippay HUN
3,000 m Steeplechase, Men Fyodor Marulin URS László Jeszenszky HUN József Apró HUN
4 x 100 m Relay, Men Hungary HUN Czechoslovakia TCH Soviet Union URS
4 x 400 m Relay, Men Soviet Union URS Hungary HUN East Germany GDR
10 km Walk, Men Josef Doležal TCH Sándor László HUN Ion Baboie ROU
50 km Walk, Men Antal Róka HUN Ion Baboie ROU Ivan Yarmysh URS
High Jump, Men Ion Söter ROU Jaroslav Kovář TCH Yury Ilyasov URS
Pole Vault, Men Petro Denysenko URS Tamás Homonnay HUN Volodymyr Brazhnyk URS
Long Jump, Men Ödön Földessy HUN Viktor Leskyevich URS Horst Ihlenfeld GDR
Triple Jump, Men Leonid Shcherbakov URS Martin Řehák TCH Georg Frister GDR
Shot Put, Men Jiří Skobla TCH Oto Grigalka URS Georgy Fyodorov URS
Discus Throw, Men Ferenc Klics HUN Mikhail Krivonosov URS Karel Merta TCH
Hammer Throw, Men Sverre Strandli NOR József Csermák HUN Mikhail Krivonosov URS
Javelin Throw, Men Vladimir Kuznetsov URS Viktor Tsybulenko URS Zbigniew Radziwonowicz POL
Decathlon, Men Vladimir Volkov URS Walter Meier GDR Petre-Gheorghe Zîmbresteanu ROU
100 m, Women Christa Stubnick GDR Nadezhda Khnik'ina-Dvalishvili URS Alice Köckritz-Karger GDR
200 m, Women Christa Stubnick GDR Nadezhda Khnik'ina-Dvalishvili URS Alice Köckritz-Karger GDR
400 m, Women Polina Solopova URS Nina Otkalenko URS Ulla Donath GDR
800 m, Women Nina Otkalenko URS Nina Chernoshchuk URS Aranka Kazi HUN
80 m Hurdles, Women Mariya Golubnichaya URS Olga Gyarmati HUN Zlata Lobintseva URS
4 x 100 m Relay, Women East Germany GDR Soviet Union URS Hungary HUN
4 x 200 m Relay, Women Soviet Union URS East Germany GDR Soviet Union URS
High Jump, Women Aleksandra Chudina URS Olga Modrachová TCH Nina Kossova URS
Long Jump, Women Aleksandra Chudina URS Galina Segen URS Olga Gyarmati HUN
Shot Put, Women Galina Zybina URS Tamara Tyshkevich URS Mariya Kuznetsova URS
Discus Throw, Women Nina Romashkova-Ponomaryova URS Yevgeniya Arzumanova URS Valentina Sbitnyeva URS
Javelin Throw, Women Aleksandra Chudina URS Lyudmila Vasilyeva URS Nadezhda Konyayeva URS
Pentathlon, Women Aleksandra Chudina URS Galina Segen URS Lyudmila Aralova URS