| Competition | 1998 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Lahti
|
| Held | 15 November 1998 |
| Status | Medal |
| Competitors | 26 |
| Countries | 22 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Ihor Razoronov bodyweight: 104.67 kg |
232.5 | |||
| 🥈 | Martin Tešovič bodyweight: 104.08 kg |
227.5 | |||
| 🥉 | Cui Wenhua bodyweight: 102.92 kg |
225.0 | |||
| 4 | Denys Hotfrid bodyweight: 104.85 kg |
222.5 | |||
| 5 | Mariusz Jędra bodyweight: 104.03 kg |
220.0 | |||
| 6 | Sergey Syrtsov bodyweight: 104.61 kg |
220.0 | |||
| 7 | Yevgeny Shishlyannikov bodyweight: 104.90 kg |
220.0 | |||
| 8 | Abdul Aziz Alpak bodyweight: 102.01 kg |
215.0 | |||
| 9 | Péter Tamtom bodyweight: 104.37 kg |
215.0 | |||
| 10 | Janne Kanerva bodyweight: 104.40 kg |
212.5 | |||
| 11 | Mukhran Gogia bodyweight: 100.59 kg |
210.0 | |||
| 12 | Dimitri Prochorow bodyweight: 104.10 kg |
210.0 | |||
| 13 | Uladzimir Yemelianou bodyweight: 104.72 kg |
210.0 | |||
| 14 | Moreno Boer bodyweight: 104.65 kg |
205.0 | |||
| 15 | Hisaya Yoshimoto bodyweight: 104.71 kg |
205.0 | |||
| 16 | Lars Brandt bodyweight: 101.78 kg |
202.5 | |||
| 17 | Deivan Valencia bodyweight: 103.55 kg |
200.0 | |||
| 18 | Akos Sandor bodyweight: 103.94 kg |
200.0 | |||
| 19 | Oļegs Jegorovs bodyweight: 104.72 kg |
200.0 | |||
| 20 | Marius Alecu bodyweight: 104.80 kg |
200.0 | |||
| 21 | Roman Polom bodyweight: 104.58 kg |
195.0 | |||
| 22 | Apolosio Tokotuu bodyweight: 104.22 kg |
190.0 | |||
| 23 | Ruslan Besayev bodyweight: 100.80 kg |
182.5 | |||
| 24 | Mate Rodić bodyweight: 94.08 kg |
145.0 | |||
| NVL | Grzegorz Kleszcz bodyweight: 104.51 kg |
— | |||
| NVL | Tommy Yule bodyweight: 104.63 kg |
— | |||
| DNS | Mika ReijonenDNS bodyweight: 104.84 kg |
— | |||
| DNS | Jordi SimónDNS bodyweight: 102.83 kg |
— |