| Competition | 1999 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Peiraias
|
| Held | 28 November 1999 |
| Status | Medal |
| Competitors | 41 |
| Countries | 34 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Denys Hotfrid bodyweight: 104.94 kg |
430.0 | |||
| 🥈 | Yevgeny Shishlyannikov bodyweight: 104.80 kg |
425.0 | |||
| 🥉 | Choi Jong-Geun bodyweight: 103.33 kg |
410.0 | |||
| 4 | Mukhran Gogia bodyweight: 103.62 kg |
407.5 | |||
| 5 | Hossein Tavakoli bodyweight: 104.72 kg |
407.5 | |||
| 6 | Alexandru Bratan bodyweight: 102.51 kg |
405.0 | |||
| 7 | Grzegorz Kleszcz bodyweight: 104.08 kg |
405.0 | |||
| 8 | Robert Dołęga bodyweight: 103.67 kg |
402.5 | |||
| 9 | Abdul Aziz Alpak bodyweight: 103.69 kg |
402.5 | |||
| 10 | Anatoly Khrapaty bodyweight: 103.91 kg |
400.0 | |||
| 11 | Asaad Said Saif bodyweight: 104.08 kg |
400.0 | |||
| 12 | Péter Tamtom bodyweight: 104.66 kg |
397.5 | |||
| 13 | Adrian MateaÈ™ bodyweight: 101.63 kg |
395.0 | |||
| 14 | Aslan Bamataliyev bodyweight: 103.25 kg |
390.0 | |||
| 15 | Wes Barnett bodyweight: 104.81 kg |
390.0 | |||
| 16 | Hisaya Yoshimoto bodyweight: 104.99 kg |
390.0 | |||
| 17 | Moreno Boer bodyweight: 104.58 kg |
387.5 | |||
| 18 | Dimitri Prochorow bodyweight: 104.20 kg |
385.0 | |||
| 19 | Uladzimir Yemelianou bodyweight: 104.64 kg |
385.0 | |||
| 20 | Fabio Magrini bodyweight: 104.65 kg |
382.5 | |||
| 21 | Oļegs Jegorovs bodyweight: 104.67 kg |
372.5 | |||
| 22 | Silvio Ajfrid bodyweight: 104.87 kg |
370.0 | |||
| 23 | Tharwat Bendary bodyweight: 103.89 kg |
365.0 | |||
| 24 | Tommy Yule bodyweight: 104.82 kg |
365.0 | |||
| 25 | Kamel Naoui bodyweight: 98.96 kg |
350.0 | |||
| 26 | Cristián Escalante bodyweight: 104.82 kg |
350.0 | |||
| 27 | Su Tsung-Jung bodyweight: 104.64 kg |
345.0 | |||
| 28 | Henrik Nobel bodyweight: 104.72 kg |
332.5 | |||
| 29 | Frank Pérez bodyweight: 104.05 kg |
330.0 | |||
| 30 | Adeyemi Rufus bodyweight: 104.49 kg |
322.5 | |||
| 31 | Gilbert Henricus bodyweight: 102.95 kg |
292.5 | |||
| DNF | Angelos Ioannou bodyweight: 97.44 kg |
— | |||
| DNF | Akos Sandor bodyweight: 103.06 kg |
— | |||
| DNF | Ihor Razoronov bodyweight: 104.54 kg |
— | |||
| DNF | Sergey Kopytov bodyweight: 103.38 kg |
— | |||
| DNF | Andre Rohde bodyweight: 104.72 kg |
— | |||
| DNF | Lorenzo Carrió bodyweight: 102.26 kg |
— | |||
| DNF | Valeriane Sarava bodyweight: 104.24 kg |
— | |||
| DNF | David Guest bodyweight: 99.31 kg |
— | |||
| DNF | Mika Kuoksa bodyweight: 104.82 kg |
— | |||
| DNF | David Daly bodyweight: 101.47 kg |
— |