| Competition | 2001 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 10 November 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 31 |
| Countries | 23 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Vladimir Smorchkov bodyweight: 103.24 kg |
197.5 | * | ||
| 🥈 | Alexandru Bratan bodyweight: 103.06 kg |
190.0 | |||
| 🥉 | Ihor Razoronov bodyweight: 104.70 kg |
187.5 | |||
| 4 | Vyacheslav Ivanovsky bodyweight: 104.74 kg |
187.5 | |||
| 5 | Bünyamin Sudaş bodyweight: 103.40 kg |
185.0 | |||
| 6 | Florin Vlad bodyweight: 104.04 kg |
185.0 | |||
| 7 | Metin Kadir bodyweight: 104.12 kg |
185.0 | |||
| 8 | Robert Dołęga bodyweight: 104.32 kg |
185.0 | |||
| 9 | Hossein Tavakoli bodyweight: 104.40 kg |
185.0 | |||
| 10 | Marcin Dołęga bodyweight: 104.56 kg |
185.0 | |||
| 11 | Alan Tsagaev bodyweight: 104.30 kg |
180.0 | |||
| 12 | Jörg Mazur bodyweight: 102.16 kg |
175.0 | |||
| 13 | Andre Rohde bodyweight: 103.34 kg |
175.0 | |||
| 14 | Aleh Leshko bodyweight: 104.42 kg |
175.0 | |||
| 15 | Zoltán Kovács bodyweight: 102.32 kg |
172.5 | |||
| 16 | Emil Aliyev bodyweight: 104.26 kg |
170.0 | |||
| 17 | Silvio Ajfrid bodyweight: 104.28 kg |
170.0 | |||
| 18 | Kostas Gkaripis bodyweight: 99.90 kg |
167.5 | |||
| 19 | Zurab Avtandilashvili bodyweight: 99.18 kg |
165.0 | |||
| 20 | Akos Sandor bodyweight: 104.44 kg |
165.0 | |||
| 21 | Lorenzo Carrió bodyweight: 104.76 kg |
160.0 | |||
| 22 | Janos Nemeshazy bodyweight: 103.54 kg |
155.0 | |||
| 23 | Gurbinder Cheema bodyweight: 103.98 kg |
155.0 | |||
| 24 | Jim Gyllenhammar bodyweight: 103.44 kg |
150.0 | |||
| 25 | Delroy McQueen bodyweight: 104.86 kg |
150.0 | |||
| 26 | Manjeet Singh bodyweight: 97.72 kg |
145.0 | |||
| 27 | Aydin Mammadov bodyweight: 102.22 kg |
145.0 | |||
| 28 | Saša Čegar bodyweight: 98.66 kg |
140.0 | |||
| 29 | Gunnar Lögdahl bodyweight: 100.38 kg |
140.0 | |||
| NVL | Abdul Aziz Alpak bodyweight: 103.76 kg |
— | |||
| DQ | Rafik Chakhoyan bodyweight: 102.94 kg |
[180.0] | * | ||
| DNS | Sobhi KhudairDNS bodyweight: 103.70 kg |
— |