| Competition | 2007 Pan American Games |
|---|---|
| Venue |
Rio de Janeiro
|
| Held | 18 July 2007 |
| Status | Medal |
| Competitors | 6 |
| Countries | 6 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Cristián Escalante bodyweight: 125.15 kg |
401 | 180 (1) |
221 (1) |
|||
| 🥈 | Casey Burgener bodyweight: 119.55 kg |
392 | 177 (2) |
215 (2) |
|||
| 🥉 | VÃctor Heredia bodyweight: 123.45 kg |
381 | 166 (3) |
215 (3) |
|||
| 4 | Julio César Arteaga bodyweight: 128.60 kg |
376 | 165 (5) |
211 (4) |
|||
| 5 | Lauri Blair bodyweight: 122.40 kg |
365 | 165 (4) |
200 (5) |
|||
| 6 | Francisco Durán bodyweight: 174.10 kg |
335 | 150 (6) |
185 (6) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Cristián Escalante bodyweight: 125.15 kg |
180 | ||
| 2 | Casey Burgener bodyweight: 119.55 kg |
177 | ||
| 3 | VÃctor Heredia bodyweight: 123.45 kg |
166 | ||
| 4 | Lauri Blair bodyweight: 122.40 kg |
165 | ||
| 5 | Julio César Arteaga bodyweight: 128.60 kg |
165 | ||
| 6 | Francisco Durán bodyweight: 174.10 kg |
150 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Cristián Escalante bodyweight: 125.15 kg |
221 | ||
| 2 | Casey Burgener bodyweight: 119.55 kg |
215 | ||
| 3 | VÃctor Heredia bodyweight: 123.45 kg |
215 | ||
| 4 | Julio César Arteaga bodyweight: 128.60 kg |
211 | ||
| 5 | Lauri Blair bodyweight: 122.40 kg |
200 | ||
| 6 | Francisco Durán bodyweight: 174.10 kg |
185 |