| Competition | 2015 Pan American Games |
|---|---|
| Venue |
Toronto
|
| Held | 13 July 2015 |
| Status | Medal |
| Competitors | 11 |
| Countries | 10 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Addriel La O GarcÃa bodyweight: 75.61 kg |
338 | 153 (2) |
185 (1) |
|||
| 🥈 | Junior Sánchez bodyweight: 75.13 kg |
337 | 155 (1) |
182 (2) |
|||
| 🥉 | Jhor Moreno bodyweight: 76.75 kg |
328 | 146 (3) |
182 (3) |
|||
| 4 | Travis Cooper bodyweight: 76.85 kg |
325 | 146 (4) |
179 (6) |
|||
| 5 | Juan Peña bodyweight: 76.47 kg |
324 | 144 (6) |
180 (5) |
|||
| 6 | Domingo Román bodyweight: 75.85 kg |
321 | 145 (5) |
176 (7) |
|||
| 7 | Ricardo Flores bodyweight: 76.43 kg |
317 | 137 (7) |
180 (4) |
|||
| 8 | Bastián López bodyweight: 76.32 kg |
312 | 136 (8) |
176 (8) |
|||
| 9 | Jerome Boisclair bodyweight: 76.57 kg |
290 | 130 (9) |
160 (9) |
|||
| DNF | Darryl Conrad bodyweight: 76.39 kg |
128 (10) |
— (NVL) |
||||
| DNF | Brien Best bodyweight: 75.66 kg |
— (NVL) |
— |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Junior Sánchez bodyweight: 75.13 kg |
155 | ||
| 2 | Addriel La O GarcÃa bodyweight: 75.61 kg |
153 | ||
| 3 | Jhor Moreno bodyweight: 76.75 kg |
146 | ||
| 4 | Travis Cooper bodyweight: 76.85 kg |
146 | ||
| 5 | Domingo Román bodyweight: 75.85 kg |
145 | ||
| 6 | Juan Peña bodyweight: 76.47 kg |
144 | ||
| 7 | Ricardo Flores bodyweight: 76.43 kg |
137 | ||
| 8 | Bastián López bodyweight: 76.32 kg |
136 | ||
| 9 | Jerome Boisclair bodyweight: 76.57 kg |
130 | ||
| 10 | Darryl Conrad bodyweight: 76.39 kg |
128 | ||
| NVL | Brien Best bodyweight: 75.66 kg |
— |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Addriel La O GarcÃa bodyweight: 75.61 kg |
185 | ||
| 2 | Junior Sánchez bodyweight: 75.13 kg |
182 | ||
| 3 | Jhor Moreno bodyweight: 76.75 kg |
182 | ||
| 4 | Ricardo Flores bodyweight: 76.43 kg |
180 | ||
| 5 | Juan Peña bodyweight: 76.47 kg |
180 | ||
| 6 | Travis Cooper bodyweight: 76.85 kg |
179 | ||
| 7 | Domingo Román bodyweight: 75.85 kg |
176 | ||
| 8 | Bastián López bodyweight: 76.32 kg |
176 | ||
| 9 | Jerome Boisclair bodyweight: 76.57 kg |
160 | ||
| NVL | Darryl Conrad bodyweight: 76.39 kg |
— |