| Competition | 2015 Pan American Games |
|---|---|
| Venue |
Toronto
|
| Held | 15 July 2015 |
| Status | Medal |
| Competitors | 6 |
| Countries | 5 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Yaniuska Espinosa bodyweight: 110.68 kg |
263 | 115 (3) |
148 (1) |
|||
| 🥈 | Naryury Pérez bodyweight: 98.28 kg |
258 | 112 (5) |
146 (2) |
|||
| 🥉 | Oliba Nieve bodyweight: 92.51 kg |
257 | 115 (2) |
142 (3) |
|||
| 4 | Tania Mascorro bodyweight: 107.84 kg |
256 | 116 (1) |
140 (4) |
|||
| 5 | Holley Mangold bodyweight: 173.19 kg |
239 | 104 (6) |
135 (5) |
|||
| DNF | Verónica SaladÃn bodyweight: 116.31 kg |
115 (4) |
— (NVL) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Tania Mascorro bodyweight: 107.84 kg |
116 | ||
| 2 | Oliba Nieve bodyweight: 92.51 kg |
115 | ||
| 3 | Yaniuska Espinosa bodyweight: 110.68 kg |
115 | ||
| 4 | Verónica SaladÃn bodyweight: 116.31 kg |
115 | ||
| 5 | Naryury Pérez bodyweight: 98.28 kg |
112 | ||
| 6 | Holley Mangold bodyweight: 173.19 kg |
104 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Yaniuska Espinosa bodyweight: 110.68 kg |
148 | ||
| 2 | Naryury Pérez bodyweight: 98.28 kg |
146 | ||
| 3 | Oliba Nieve bodyweight: 92.51 kg |
142 | ||
| 4 | Tania Mascorro bodyweight: 107.84 kg |
140 | ||
| 5 | Holley Mangold bodyweight: 173.19 kg |
135 | ||
| NVL | Verónica SaladÃn bodyweight: 116.31 kg |
— |