1990 World Athletics U20 Championships

Host City Plovdiv
Country BUL
Held 8 – 12 August 1990
Competitors 145
Countries 31

Known as World Junior Championships in Athletics.

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
20 km Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 14 3
10 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 13 3
4 x 400 m Relay Women Medal 13 3
5,000 m Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Soviet Union URS 8 4 3 15
2 United States USA 4 2 3 9
3 Kenya KEN 4 2 2 8
4 China CHN 3 3 0 6
5 Ethiopia ETH 3 2 2 7
6 East Germany GDR 3 1 6 10
7 Australia AUS 2 2 2 6
= Nigeria NGR 2 2 2 6
9 Finland FIN 2 2 1 5
10 Jamaica JAM 2 2 0 4
11 Bulgaria BUL 2 0 2 4
12 Great Britain GBR 1 4 4 9
13 Romania ROU 1 2 1 4
14 Yugoslavia YUG 1 1 1 3
15 Portugal POR 1 0 2 3
16 France FRA 1 0 0 1
= Germany GER 1 0 0 1
18 Cuba CUB 0 3 2 5
19 Japan JPN 0 2 1 3
20 Sweden SWE 0 1 1 2
= Tanzania TAN 0 1 1 2
22 Greece GRE 0 1 0 1
= Hungary HUN 0 1 0 1
= Mexico MEX 0 1 0 1
= Poland POL 0 1 0 1
= Spain ESP 0 1 0 1
27 Belgium BEL 0 0 1 1
= Cayman Islands CAY 0 0 1 1
= Ecuador ECU 0 0 1 1
= Italy ITA 0 0 1 1
= New Zealand NZL 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Davidson Ezinwa NGR Jason Livingston GBR Rodney Bridges USA
200 m, Men Aleksandr Goremykin URS Davidson Ezinwa NGR James Stallworth USA
400 m, Men Chris Nelloms USA Rico Lieder GDR Mark Richardson GBR
800 m, Men Desta Asgedom ETH Jonah Birir KEN Norberto Téllez CUB
1,500 m, Men Moses Kiptanui KEN Alemayehu Roba ETH Desta Asgedom ETH
5,000 m, Men Fita Bayissa ETH Abraham Assefa ETH Francesco Bennici ITA
10,000 m, Men Richard Chelimo KEN Ismael Kirui KEN Juma Ninga TAN
20 km, Men Cosmas Ndeti KEN Juma Ninga TAN Dagne Dabela ETH
110 m Hurdles, Men Antti Haapakoski FIN Alexis Sánchez CUB Kyle Vander-Kuyp AUS
400 m Hurdles, Men Rohan Robinson AUS Yoshihiko Saito JPN Aleksandr Belikhov URS
3,000 m Steeplechase, Men Matthew Birir KEN Francisco Munuera ESP Simon Rono KEN
4 x 100 m Relay, Men United States USA Soviet Union URS Nigeria NGR
4 x 400 m Relay, Men United States USA Great Britain GBR Australia AUS
10 km Walk, Men Ilya Markov URS Alberto Cruz MEX Jefferson Pérez ECU
High Jump, Men Dragutin Topić YUG Tim Forsyth AUS Stevan Zorić YUG
Pole Vault, Men Jean Galfione FRA Dmitry Kurkulin URS Miroslav Dukov BUL
Long Jump, Men James Stallworth USA Dion Bentley USA Kareem Streete-Thompson CAY
Triple Jump, Men Sergey Bykov URS Yoelbi Quesada CUB Nikolay Raev BUL
Shot Put, Men Viktor Bulat URS Xie Shengying CHN Yury Ivanov URS
Discus Throw, Men Ilian Iliev BUL Frank Bicet CUB Jan Engelmann GDR
Hammer Throw, Men Andrey Debely URS Savvas Saritzoglou GRE Andrey Budykin URS
Javelin Throw, Men Tommi Viskari FIN Dariusz Trafas POL Jarkko Heimonen FIN
Decathlon, Men Eric Kaiser GER Jarkko Finni FIN David Bigham GBR
100 m, Women Andrea Philipp GDR Nikole Mitchell JAM Lucrécia Jardim POR
200 m, Women Diane Smith GBR Zundra Feagin USA Lucrécia Jardim POR
400 m, Women Fatimat Yusuf-Olukoju NGR Charity Opara NGR Manuela Derr GDR
800 m, Women Liu Li CHN Maria Nedelcu ROU Aurica Rautu ROU
1,500 m, Women Qu Yunxia CHN Claudia-Mirela Bortoi ROU Malin Ewerlöf SWE
3,000 m, Women Simona Staicu ROU Liu Shixiang CHN Hatsumi Matsumoto JPN
10,000 m, Women Derartu Tulu ETH Rika Ota JPN Lydia Cheromei KEN
100 m Hurdles, Women Gillian Russell JAM Keri Maddox GBR Ilka Rönisch GDR
400 m Hurdles, Women Nelli Voronkova URS Marjana Luzar YUG Lade Akinremi NGR
4 x 100 m Relay, Women Jamaica JAM Great Britain GBR United States USA
4 x 400 m Relay, Women Australia AUS Jamaica JAM Cuba CUB
5,000 m Walk, Women Susana Feitor POR Tatyana Shchastnaya URS Simone Thust GDR
High Jump, Women Svetlana Lavrova URS Katja Kilpi FIN Lea Haggett GBR
Long Jump, Women Iva Prandzheva BUL Erica Johansson SWE Sandrine Hennart BEL
Shot Put, Women Qiu Qiaoping CHN Li Xiaoyun CHN Heike Hopfer GDR
Discus Throw, Women Nataliya Sadova URS Lisa-Marie Vizaniari AUS Anja Gündler GDR
Javelin Throw, Women Tanja Damaske GDR Oksana Ovchinnikova URS Mandy Liverton GBR
Heptathlon, Women Beatrice Mau GDR Rita Ináncsi HUN Joanne Henry NZL