1995 Pan American Games

Host City Mar del Plata
Country ARG
Held 11 – 26 March 1995
Competitors 1062
Countries 30

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men 15 – 17 March 1995 Medal 24 8
Recurve individual 30m Men 16 March 1995 Medal 24 8
Recurve individual 50m Men 16 March 1995 Medal 24 8
Recurve individual 70m Men 15 March 1995 Medal 24 8
Recurve individual 90m Men 15 March 1995 Medal 24 8
Recurve Team Men 15 – 19 March 1995 Medal 18 6
Recurve individual Women 15 – 17 March 1995 Medal 22 7
Recurve individual 30m Women 15 March 1995 Medal 22 7
Recurve individual 50m Women 15 March 1995 Medal 22 7
Recurve individual 60m Women 16 March 1995 Medal 22 7
Recurve individual 70m Women 16 March 1995 Medal 22 7
Recurve Team Women 15 – 19 March 1995 Medal 18 6
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual All-Around Men Medal 3 2
Floor Exercise Men Medal 3 3
Vault Men Medal 3 3
Parallel Bars Men Medal 3 2
Horizontal Bar Men Medal 3 2
Rings Men Medal 3 2
Pommelled Horse Men Medal 3 3
Team All-Around Men Medal 21 3
Individual All-Around Women Medal 3 1
Floor Exercise Women Medal 3 2
Vault Women Medal 3 2
Uneven Bars Women Medal 3 2
Balance Beam Women Medal 3 2
Team All-Around Women Medal 21 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Solo Women Medal 51 7
Duet Women Medal 10 5
Team Women Medal 40 5
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 4 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 3
Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Doubles Men Medal 8 3
Singles Women Medal 4 1
Doubles Women Medal 8 2
Doubles Mixed Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Basketball Men Medal 68 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men Medal 12 8
3 m Springboard Men Medal 12 8
10 m Platform Men Medal 9 6
1 m Springboard Women Medal 8 5
3 m Springboard Women Medal 9 6
10 m Platform Women Medal 8 5
Event Gender Held Status Competitors Countries
Hockey Men Medal 48 3
Hockey Women Medal 48 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Handball Men Medal 45 3
Handball Women Medal 45 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Women Medal 3 2
Rope Women Medal 3 2
Ball Women Medal 3 2
Clubs Women Medal 3 2
Ribbon Women Medal 3 2
Team Women Medal 8 3
Group Single Apparatus Hoop Women Medal 15 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Team Men Medal 16 4
Singles Women Medal 4 3
Team Women Medal 15 4
Team Mixed Medal 24 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Doubles Men Medal 8 4
Team Men Medal 12 3
Singles Women Medal 4 2
Doubles Women Medal 8 3
Team Women Medal 12 3
Doubles Mixed Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Short Men 26 March 1995 Medal 31 12
Short Women 26 March 1995 Medal 22 11
Event Gender Held Status Competitors Countries
Volleyball Men Medal 36 3
Volleyball Women Medal 36 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men 18 – 25 March 1995 Medal 90 7
Event Gender Held Status Competitors Countries
-54 kg Snatch Men Medal 9 7
-54 kg Clean & Jerk Men Medal 9 7
-54 kg Total Men Medal 9 7
-59 kg Snatch Men Medal 9 8
-59 kg Clean & Jerk Men Medal 9 8
-59 kg Total Men Medal 9 8
-64 kg Snatch Men Medal 8 7
-64 kg Clean & Jerk Men Medal 8 7
-64 kg Total Men Medal 8 7
-70 kg Snatch Men Medal 11 10
-70 kg Clean & Jerk Men Medal 11 10
-70 kg Total Men Medal 11 10
-76 kg Snatch Men Medal 7 5
-76 kg Clean & Jerk Men Medal 7 5
-76 kg Total Men Medal 7 5
-83 kg Snatch Men Medal 9 8
-83 kg Clean & Jerk Men Medal 9 8
-83 kg Total Men Medal 9 8
-91 kg Snatch Men Medal 7 6
-91 kg Clean & Jerk Men Medal 7 6
-91 kg Total Men Medal 7 6
-99 kg Snatch Men Medal 9 8
-99 kg Clean & Jerk Men Medal 9 8
-99 kg Total Men Medal 9 8
-108 kg Snatch Men Medal 7 6
-108 kg Clean & Jerk Men Medal 7 6
-108 kg Total Men Medal 7 6
+108 kg Snatch Men Medal 7 6
+108 kg Clean & Jerk Men Medal 7 6
+108 kg Total Men Medal 7 6

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 United States USA 65 69 55 189
2 Cuba CUB 53 32 17 102
3 Canada CAN 25 26 30 81
4 Brazil BRA 13 14 19 46
5 Mexico MEX 8 5 12 25
6 Argentina ARG 6 14 16 36
7 Venezuela VEN 5 0 7 12
8 Ecuador ECU 1 0 3 4
9 Colombia COL 0 7 10 17
10 Jamaica JAM 0 2 2 4
11 Bahamas BAH 0 2 1 3
12 Chile CHI 0 1 4 5
= Puerto Rico PUR 0 1 4 5
14 Nicaragua NCA 0 1 2 3
15 Dominica DMA 0 1 0 1
= Paraguay PAR 0 1 0 1
17 Guatemala GUA 0 0 2 2
18 Antigua and Barbuda ANT 0 0 1 1
= Peru PER 0 0 1 1
= Saint Vincent and the Grenadines VIN 0 0 1 1
= Suriname SUR 0 0 1 1
= Trinidad and Tobago TTO 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Recurve individual, Men Ed Eliason USA Vic Wunderle USA Rob Rusnov CAN
Recurve individual 30m, Men Vic Wunderle USA Ed Eliason USA Rob Rusnov CAN
Recurve individual 50m, Men Vic Wunderle USA Ed Eliason USA Rob Rusnov CAN
Recurve individual 70m, Men Rob Rusnov CAN Butch Johnson USA Ed Eliason USA
Recurve individual 90m, Men Rob Rusnov CAN Jeannot Robitaille CAN Pablo Basgall ARG
Recurve Team, Men United States USA Argentina ARG Canada CAN
Recurve individual, Women Janet Dykman USA Ruth Rowe USA Marisol Bretón MEX
Recurve individual 30m, Women Denise Parker USA Janet Dykman USA María Reyes PUR
Recurve individual 50m, Women Denise Parker USA Janet Dykman USA Marisol Bretón MEX
Recurve individual 60m, Women Denise Parker USA Ruth Rowe USA Marisol Bretón MEX
Recurve individual 70m, Women Jacquelin Fernández CUB Denise Parker USA Marisol Bretón MEX
Recurve Team, Women United States USA Cuba CUB Canada CAN
Individual All-Around, Men Erick López CUB John Roethlisberger USA Lázaro Lamelas CUB
Floor Exercise, Men Damián Meriño CUB Bill Roth USA Kris Burley CAN
Vault, Men Víctor Solórzano VEN Lázaro Lamelas CUB Kris Burley CAN
Parallel Bars, Men Erick López CUB Lázaro Lamelas CUB Isidro Ibarrondo ARG
Horizontal Bar, Men John Roethlisberger USA Víctor Colón PUR Bill Roth USA
Rings, Men Damián Meriño CUB John Roethlisberger USA Erick López CUB
Pommelled Horse, Men Erick López CUB Mihai Bagiu USA Richard Ikeda CAN
Team All-Around, Men United States USA Cuba CUB Canada CAN
Individual All-Around, Women Shannon Miller USA Amanda Borden USA Amy Chow USA
Floor Exercise, Women Shannon Miller USA Amanda Borden USA Leyanet González CUB
Vault, Women Amy Chow USA Shannon Miller USA Annia Hatch CUB
Uneven Bars, Women Shannon Miller USA Amy Chow USA Annia Hatch CUB
Balance Beam, Women Amanda Borden USA Annia Hatch CUB Leyanet González CUB
Team All-Around, Women United States USA Cuba CUB Argentina ARG
Solo, Women Becky Dyroen-Lancer USA Karen Clark CAN María Elena Giusti VEN
Duet, Women Becky Dyroen-Lancer / Jill Sudduth USA Lisa Alexander / Erin Woodley CAN Wendy Aguilar / Lilián Leal MEX
Team, Women United States USA Canada CAN Mexico MEX
100 m, Men Glenroy Gilbert CAN Joel Isasi CUB André da Silva BRA
200 m, Men Iván García CUB Andrew Tynes BAH Sebastián Keitel CHI
400 m, Men Norberto Téllez CUB Omar Mena CUB Eswort Coombs VIN
800 m, Men José Luíz Barbosa BRA Alain Miranda CUB Bill Sumner USA
1,500 m, Men Joaquim Cruz BRA Terrance Herrington USA Jason Pyrah USA
5,000 m, Men Armando Quintanilla MEX Wander Moura BRA Silvio Guerra ECU
10,000 m, Men Armando Quintanilla MEX Valdenor dos Santos BRA Ronaldo da Costa BRA
Marathon, Men Benjamín Paredes MEX Mark Coogan USA Luíz Carlos Fernandes da Silva BRA
110 m Hurdles, Men Roger Kingdom USA Emilio Valle CUB Courtney Hawkins USA
400 m Hurdles, Men Eronilde de Araújo BRA Éverson Teixeira BRA Llimy Rivas COL
3,000 m Steeplechase, Men Wander Moura BRA Brian Diemer USA Dan Reese USA
4 x 100 m Relay, Men Cuba CUB United States USA Mexico MEX
4 x 400 m Relay, Men Cuba CUB Jamaica JAM Trinidad and Tobago TTO
20 km Walk, Men Jefferson Pérez ECU Daniel García MEX Julio René Martínez GUA
50 km Walk, Men Carlos Mercenario MEX Miguel Ángel Rodríguez MEX Julio Urías GUA
High Jump, Men Javier Sotomayor CUB Steve Smith USA Gilmar Mayo COL
Pole Vault, Men Pat Manson USA Bill Deering USA Alberto Manzano CUB
Long Jump, Men Iván Pedroso CUB Jaime Jeffersón CUB Elmer Williams PUR
Triple Jump, Men Yoelbi Quesada CUB Jérôme Romain DMA Yoel García CUB
Shot Put, Men C. J. Hunter USA Jorge Montenegro CUB Gert Weil CHI
Discus Throw, Men Roberto Moya CUB Alexis Elizalde CUB Randy Heisler USA
Hammer Throw, Men Lance Deal USA Alberto Sánchez CUB Andrés Charadía ARG
Javelin Throw, Men Emeterio González CUB Edgar Baumann PAR Todd Riech USA
Decathlon, Men Kip Janvrin USA Eugenio Balanqué CUB Alejandro Cárdenas MEX
100 m, Women Chryste Gaines USA Liliana Allen CUB Heather Samuel ANT
200 m, Women Liliana Allen CUB Dahlia Duhaney JAM Omegia Keeys USA
400 m, Women Daysi Duporty CUB Nancy McLeón CUB Flirtisha Harris USA
800 m, Women Meredith Rainey USA Luciana Mendes BRA Letitia Vriesde SUR
1,500 m, Women Sarah Thorsett USA Sarah Howell CAN Marta Orellana ARG
5,000 m, Women Adriana Fernández MEX María del Carmen Díaz MEX Carol Montgomery CAN
10,000 m, Women Carmen de Oliveira BRA Carol Montgomery CAN María del Carmen Díaz MEX
Marathon, Women María Trujillo USA Jennifer Martin USA Emma Cabrera MEX
100 m Hurdles, Women Aliuska López CUB Donalda Duprey CAN Odalys Adams CUB
400 m Hurdles, Women Kim Batten USA Tonja Buford-Bailey USA Lency Montelier CUB
4 x 100 m Relay, Women United States USA Cuba CUB Colombia COL
4 x 400 m Relay, Women Cuba CUB United States USA Colombia COL
10 km Walk, Women María Graciela Mendoza MEX Michelle Rohl USA Francisca Martínez MEX
High Jump, Women Ioamnet Quintero CUB Silvia Costa CUB Angie Bradburn USA
Long Jump, Women Niurka Montalvo CUB Andrea Ávila ARG Jackie Edwards BAH
Triple Jump, Women Laiza Carrillo CUB Niurka Montalvo CUB Andrea Ávila ARG
Shot Put, Women Connie Price-Smith USA Ramona Pagel USA Yumileidi Cumbá CUB
Discus Throw, Women Maritza Martén CUB Bárbara Hechevarría CUB Kris Kuehl USA
Javelin Throw, Women Xiomara Rivero CUB Laverne Eve BAH Valerie Tulloch CAN
Heptathlon, Women Jamie McNeair USA Magalys García CUB DeDee Nathan USA
Singles, Men Jaimie Dawson CAN Iain Sydie CAN Mario Carulla
Kevin Han
PER
USA
Doubles, Men Anil Kaul / Iain Sydie CAN Kevin Han / Tommy Reidy USA Paul Leyow / Roy Paul
Jaimie Dawson / Darryl Yung
JAM
CAN
Doubles, Mixed Darryl Yung / Denyse Julien CAN Anil Kaul / Si-An Deng CAN Michael Edstrom / Linda French
Paul Leyow / Terry Leyow-Walker
USA
JAM
Singles, Women Denyse Julien CAN Si-An Deng CAN Robbyn Hermitage
Milaine Cloutier
CAN
CAN
Doubles, Women Si-An Deng / Denyse Julien CAN Milaine Cloutier / Robbyn Hermitage CAN Ann French / Katherine Zimmerman
Linda French / Erika Von Heiland
USA
USA
Basketball, Men Argentina
Brazil
ARG
BRA
United States
United States
USA
USA
Brazil
Puerto Rico
BRA
PUR
1 m Springboard, Men Dean Panaro USA Fernando Platas MEX Abel Ramírez Oñate CUB
3 m Springboard, Men Fernando Platas MEX Mark Bradshaw USA David Bédard CAN
10 m Platform, Men Fernando Platas MEX Alberto Acosta MEX Patrick Jeffrey USA
1 m Springboard, Women Mayté Garbey CUB Annie Pelletier CAN Catherine Zarse USA
3 m Springboard, Women Annie Pelletier CAN Melisa Moses USA Bobbi-Anne MacPherson CAN
10 m Platform, Women Anne Montminy CAN Angie Trostel USA Becky Ruehl USA
Hockey, Men Argentina ARG Canada CAN United States USA
Hockey, Women Argentina ARG United States USA Canada CAN
Handball, Men Cuba CUB Brazil BRA Argentina ARG
Handball, Women United States USA Canada CAN Brazil BRA
Individual, Women Yordania Corrales CUB Tamara Levinson USA Jessica Davis USA
Rope, Women Yordania Corrales CUB Kirenia Ruiz CUB Tamara Levinson USA
Ball, Women Alejandra Unsain ARG Cecilia Schtutman ARG Tamara Levinson USA
Clubs, Women Yordania Corrales CUB Jessica Davis USA Tamara Levinson USA
Ribbon, Women Tamara Levinson USA Jessica Davis USA Luciana Eslava ARG
Team, Women United States USA Cuba CUB Argentina ARG
Group Single Apparatus Hoop, Women Cuba CUB United States USA Brazil BRA
Singles, Men Gary Waite CAN Jonathon Power CAN Federico Usandizaga
Mark Talbot
ARG
USA
Team, Men Canada CAN Argentina ARG United States
Brazil
USA
BRA
Team, Mixed Canada CAN United States USA Brazil BRA
Singles, Women Heather Wallace CAN Deming Holleran USA Flávia Roberts
Eleanor Pierce
BRA
USA
Team, Women Canada CAN United States USA Brazil BRA
50 m Freestyle, Men Xuxa Scherer BRA Bill Pilczuk USA Tom Jager USA
100 m Freestyle, Men Gustavo Borges BRA Jon Olsen USA Xuxa Scherer BRA
200 m Freestyle, Men Gustavo Borges BRA Greg Burgess USA Josh Davis USA
400 m Freestyle, Men Josh Davis USA Luiz Lima BRA Jonathan Sakovich USA
1,500 m Freestyle, Men Carlton Bruner USA Luiz Lima BRA Ryan Cox USA
4 x 100 m Freestyle Relay, Men United States USA Brazil BRA Venezuela VEN
4 x 200 m Freestyle Relay, Men United States USA Brazil BRA Mexico MEX
100 m Backstroke, Men Jeff Rouse USA Tripp Schwenk USA Rodolfo Falcón CUB
200 m Backstroke, Men Brad Bridgewater USA Rodolfo Falcón CUB Rogério Romero BRA
100 m Breaststroke, Men Seth Van Neerden USA Jon Cleveland CAN Tyler Mayfield USA
200 m Breaststroke, Men Seth Van Neerden USA Eric Namesnik USA Curtis Myden CAN
100 m Butterfly, Men Mark Henderson USA Eduardo Piccinini BRA Brian Alderman USA
200 m Butterfly, Men Nelson Mora VEN Tom Malchow USA André Teixeira BRA
200 m Individual Medley, Men Curtis Myden CAN Greg Burgess USA Eric Namesnik USA
400 m Individual Medley, Men Curtis Myden CAN Eric Namesnik USA Iain Mull USA
4 x 100 m Medley Relay, Men United States USA Brazil BRA Canada CAN
50 m Freestyle, Women Angel Martino USA Shannon Shakespeare CAN Andrea Moody CAN
100 m Freestyle, Women Angel Martino USA Amy Van Dyken USA Marianne Limpert CAN
200 m Freestyle, Women Cristina Teuscher USA Marianne Limpert CAN Dady Vincent USA
400 m Freestyle, Women Brooke Bennett USA Cristina Teuscher USA Katie Brambley CAN
800 m Freestyle, Women Trina Jackson USA Brooke Bennett USA Alicia Barrancos ARG
4 x 100 m Freestyle Relay, Women United States USA Canada CAN Brazil BRA
4 x 200 m Freestyle Relay, Women United States USA Canada CAN Argentina ARG
100 m Backstroke, Women B. J. Bedford USA Kristin Heydanek USA Fabíola Molina BRA
200 m Backstroke, Women B. J. Bedford USA Rachel Joseph USA Joanne Malar CAN
100 m Breaststroke, Women Lisa Flood CAN Guylaine Cloutier CAN Kelli King-Bednar USA
200 m Breaststroke, Women Lisa Flood CAN Guylaine Cloutier CAN Anita Nall USA
100 m Butterfly, Women Amy Van Dyken USA Gabrielle Rose BRA Angie Wester-Krieg USA
200 m Butterfly, Women Trina Jackson USA Michelle Griglione USA María Pereyra ARG
200 m Individual Medley, Women Joanne Malar CAN Marianne Limpert CAN Alison Fealey USA
400 m Individual Medley, Women Joanne Malar CAN Alison Fealey USA Jenny Kurth USA
4 x 100 m Medley Relay, Women United States USA Canada CAN Brazil BRA
Singles, Men Hugo Hoyama BRA Cláudio Kano BRA Horatio Pintea
Jim Butler
CAN
USA
Doubles, Men Hugo Hoyama / Cláudio Kano BRA Pablo Tabachnik / Martín Paradela ARG Juan Salamanca / Juan Papic
Joe Ng / Horatio Pintea
CHI
CAN
Team, Men Brazil BRA United States USA Canada CAN
Doubles, Mixed Lijuan Geng / Horatio Pintea CAN Madeleine Armas / Francisco Arado CUB Barbara Chiu / Joe Ng
Livia Kosaka / Hugo Hoyama
CAN
BRA
Singles, Women Lijuan Geng CAN Lily Hugh-Yip USA Barbara Chiu
Diana Gee
CAN
USA
Doubles, Women Lijuan Geng / Barbara Chiu CAN Sofija Tepes / Jacqueline Díaz CHI Úrsula Macaya / Berta Rodríguez
Tawny Banh / Wei Wang
CHI
USA
Team, Women Canada CAN United States USA Cuba CUB
Short, Men Leandro de Macedo BRA Mark Bates CAN Óscar Galíndez ARG
Short, Women Karen Smyers USA Kristie Otto CAN Fiona Dorothy Cribb CAN
Volleyball, Men Argentina ARG United States USA Cuba CUB
Volleyball, Women Cuba CUB United States USA Canada CAN
Water Polo, Men United States USA Brazil BRA Cuba CUB
-54 kg Snatch, Men Jesús Aparicio CUB Orlando Vásquez NCA Juan Carlos Fernández COL
-54 kg Clean & Jerk, Men Jesús Aparicio CUB Juan Carlos Fernández COL Orlando Vásquez NCA
-54 kg Total, Men Jesús Aparicio CUB Juan Carlos Fernández COL Orlando Vásquez NCA
-59 kg Snatch, Men William Vargas CUB Bryan Jacob USA Roger Berrio COL
-59 kg Clean & Jerk, Men William Vargas CUB Bryan Jacob USA Jonny González COL
-59 kg Total, Men William Vargas CUB Bryan Jacob USA Roger Berrio COL
-64 kg Snatch, Men Idalberto Aranda CUB Gustavo Majauskas ARG Marcelo Gandolfo ARG
-64 kg Clean & Jerk, Men Idalberto Aranda CUB Gustavo Majauskas ARG Henry Blanco VEN
-64 kg Total, Men Idalberto Aranda CUB Gustavo Majauskas ARG Henry Blanco VEN
-70 kg Snatch, Men Rafael Gómez CUB Tim McRae USA Gabriel Lemme ARG
-70 kg Clean & Jerk, Men Rafael Gómez CUB Eyne Acevedo COL José Alexander Medina VEN
-70 kg Total, Men Rafael Gómez CUB Eyne Acevedo COL Tim McRae USA
-76 kg Snatch, Men Pablo Lara CUB Álvaro Velasco COL Walter Llerena ECU
-76 kg Clean & Jerk, Men Pablo Lara CUB Álvaro Velasco COL David Santillo USA
-76 kg Total, Men Pablo Lara CUB Álvaro Velasco COL Walter Llerena ECU
-83 kg Snatch, Men Julio César Luna VEN Gustavo Stasiukiewicz ARG Eduardo Moreno CUB
-83 kg Clean & Jerk, Men Julio César Luna VEN Eduardo Moreno CUB Erlyn Antonio Mena COL
-83 kg Total, Men Julio César Luna VEN Eduardo Moreno CUB Erlyn Antonio Mena COL
-91 kg Snatch, Men Carlos Hernández CUB Darío Lecman ARG Tom Gough USA
-91 kg Clean & Jerk, Men Darío Lecman ARG Carlos Hernández CUB Tom Gough USA
-91 kg Total, Men Carlos Hernández CUB Darío Lecman ARG Tom Gough USA
-99 kg Snatch, Men Peter Kelley USA Cláudio Henschke ARG Dimas BRA
-99 kg Clean & Jerk, Men Alexander Fonseca CUB Cláudio Henschke ARG Dimas BRA
-99 kg Total, Men Alexander Fonseca CUB Cláudio Henschke ARG Peter Kelley USA
-108 kg Snatch, Men Osvaldo Bango CUB Wes Barnett USA Ramón Álvarez PUR
-108 kg Clean & Jerk, Men Wes Barnett USA Osvaldo Bango CUB Pedro Marín VEN
-108 kg Total, Men Wes Barnett USA Osvaldo Bango CUB Pedro Marín VEN
+108 kg Snatch, Men Mark Henry USA Modesto Sánchez CUB Mario Martinez USA
+108 kg Clean & Jerk, Men Modesto Sánchez CUB Mario Martinez USA Mark Henry USA
+108 kg Total, Men Modesto Sánchez CUB Mark Henry USA Mario Martinez USA