2009 World Games

Host City Kaohsiung
Country TPE
Held 16 – 26 July 2009
Competitors 194
Countries 28

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Pair All-Around Men Medal 6 3
Group All-Around Men Medal 12 3
Pair All-Around Women Medal 6 3
Group All-Around Women Medal 9 3
Pair All-Around Mixed Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Men Medal 3 3
Individual Women Medal 3 3
Pair Mixed Medal 6 3
Trio Open Medal 9 3
Group Open Medal 18 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men Medal 3 3
Compound individual Men Medal 3 3
Barebow individual Men Medal 3 2
Recurve individual Women Medal 3 3
Compound individual Women Medal 3 3
Barebow individual Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Beach Handball Men Medal 29 3
Beach Handball Women Medal 28 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Rope Women Medal 3 2
Hoop Women Medal 3 2
Ball Women Medal 3 3
Ribbon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Lead Men Medal 3 3
Speed Men Medal 3 3
Lead Women Medal 3 3
Speed Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 3 2
Singles Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Trampoline Synchro Men Medal 6 3
Trampoline Double Mini Men Medal 3 3
Trampoline Tumbling Men Medal 3 3
Trampoline Synchro Women Medal 6 3
Trampoline Double Mini Women Medal 3 2
Trampoline Tumbling Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Russia RUS 9 5 3 17
2 China CHN 4 3 2 9
3 Italy ITA 3 3 1 7
4 United States USA 3 1 1 5
5 France FRA 2 5 1 8
6 Ukraine UKR 2 4 3 9
7 Brazil BRA 2 0 1 3
8 Japan JPN 2 0 0 2
9 Great Britain GBR 1 4 5 10
10 Spain ESP 1 2 0 3
11 Belgium BEL 1 1 0 2
= Romania ROU 1 1 0 2
13 Malaysia MAS 1 0 1 2
14 Austria AUT 1 0 0 1
= Slovenia SLO 1 0 0 1
16 Netherlands NED 0 2 0 2
17 Croatia CRO 0 1 2 3
18 Azerbaijan AZE 0 1 1 2
19 Finland FIN 0 1 0 1
= Hungary HUN 0 1 0 1
= New Zealand NZL 0 1 0 1
= Portugal POR 0 1 0 1
= South Korea KOR 0 1 0 1
24 Germany GER 0 0 5 5
25 Belarus BLR 0 0 1 1
= Bulgaria BUL 0 0 1 1
= Canada CAN 0 0 1 1
= Egypt EGY 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Pair All-Around, Men Mykola Shcherbak / Serhiy Popov UKR Aleksey Dudchenko / Konstantin Pilipchuk RUS Douglas Fordyce / Edward Upcott GBR
Group All-Around, Men China CHN Great Britain GBR Ukraine UKR
Pair All-Around, Mixed Michael Rodrigues / Kristin Allen USA Menno Vanderghote / Julie van Gelder BEL Nicholas Illingworth / Katie Axten GBR
Pair All-Around, Women Tatjana de Vos / Florence Henrist BEL Ayla Ammadova / Dilara Sultanova AZE Mollie Grehan / Maiken Thorne GBR
Group All-Around, Women Russia RUS Great Britain GBR Ukraine UKR
Individual, Men Iván Parejo ESP Morgan Jacquemin FRA Aleksandr Kondratichev RUS
Pair, Mixed Julien Chaninet / Aurélie Joly FRA Vicente Lli / Sara Moreno ESP He Shijian / Huang Jinxuan CHN
Trio, Open Romania ROU China CHN France FRA
Group, Open China CHN Romania ROU Russia RUS
Individual, Women Marcela Lopez BRA Angela McMillan NZL Huang Jinxuan CHN
Recurve individual, Men Vic Wunderle USA Michele Frangilli ITA Sebastian Rohrberg GER
Compound individual, Men Kevin Wilkey USA Alessandro Lodetti ITA Christopher White GBR
Barebow individual, Men Giuseppe Seimandi ITA Pasi Ahjokivi FIN Sergio Cassiani ITA
Recurve individual, Women Carole Ferriou FRA Jessica Tomasi ITA Naomi Folkard GBR
Compound individual, Women Petra Friedl-Göbel AUT Ingeborg Enthoven-Mokkenstorm NED Ivana Buden CRO
Barebow individual, Women Eleonora Strobbe ITA Christine Gauthé FRA Monika Jentges GER
Beach Handball, Men Brazil BRA Hungary HUN Croatia CRO
Beach Handball, Women Italy ITA Croatia CRO Brazil BRA
Rope, Women Yevgeniya Kanayeva RUS Hanna Bezsonova UKR Olga Kapranova RUS
Hoop, Women Yevgeniya Kanayeva RUS Olga Kapranova RUS Silviya Miteva BUL
Ball, Women Yevgeniya Kanayeva RUS Hanna Bezsonova UKR Melitina Staniuta BLR
Ribbon, Women Yevgeniya Kanayeva RUS Hanna Bezsonova UKR Aliya Garayeva AZE
Lead, Men Sachi Amma JPN Patxi Usobiaga
Romain Desgranges
ESP
FRA
Speed, Men Zhong Qixin CHN Yevgeny Vaytsekhovsky
Maksym Styenkoviy
RUS
UKR
Lead, Women Maja Vidmar SLO Kim Ja-In
Caroline Ciavaldini
KOR
FRA
Speed, Women He Cuilian CHN He Cuifang
Olga Morozkina
CHN
RUS
Singles, Men Nicholas Matthew GBR James Willstrop GBR Mohamad Azlan Iskandar MAS
Singles, Women Nicol David MAS Natalie Grinham NED Omneya Abdel Kawy EGY
Trampoline Synchro, Men Masaki Ito / Shunsuke Nagasaki JPN Sébastien Martiny / Grégoire Pennes FRA Martin Gromowski / Dennis Luxon GER
Trampoline Double Mini, Men Kirill Ivanov RUS André Lico POR Nico Gärtner GER
Trampoline Tumbling, Men Andrey Krylov RUS Michael Barnes GBR Viktor Kyforenko UKR
Trampoline Synchro, Women Yuliya Domchevska / Olena Movchan UKR Gu Qingwen / Jiang Yiqi CHN Carina Baumgärtner / Jessica Simon GER
Trampoline Double Mini, Women Viktoriya Voronina RUS Sarah Prosen USA Aubree Balkan USA
Trampoline Tumbling, Women Anna Korobeynikova RUS Anzhelika Soldatkina RUS Emily Smith CAN