| Competition | 1999 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Peiraias
|
| Held | 26 November 1999 |
| Status | Medal |
| Competitors | 64 |
| Countries | 46 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Shahin Nassiri Nia bodyweight: 84.72 kg |
215.0 | |||
| 🥈 | Christos Spyrou bodyweight: 83.80 kg |
207.5 | |||
| 🥉 | Pyrros Dimas bodyweight: 84.83 kg |
207.5 | |||
| 4 | Marc Huster bodyweight: 84.43 kg |
205.0 | |||
| 5 | Andrzej Cofalik bodyweight: 84.77 kg |
205.0 | |||
| 6 | Georgi Gardev bodyweight: 84.08 kg |
202.5 | |||
| 7 | Ilir Kafarani bodyweight: 84.24 kg |
202.5 | |||
| 8 | Nizami Paşayev bodyweight: 84.26 kg |
203.0 | |||
| 9 | Giorgi Asanidze bodyweight: 83.91 kg |
200.0 | |||
| 10 | Ernesto Quiroga bodyweight: 84.73 kg |
200.0 | |||
| 11 | Gagik Khachatryan bodyweight: 84.80 kg |
200.0 | |||
| 12 | Francesco De Tommaso bodyweight: 84.70 kg |
197.5 | |||
| 13 | Sergo Chakhoyan bodyweight: 80.66 kg |
195.0 | |||
| 14 | Kazumi Suzuki bodyweight: 83.70 kg |
195.0 | |||
| 15 | Krzysztof Siemion bodyweight: 84.08 kg |
195.0 | |||
| 16 | Ondrej Kutlík bodyweight: 84.55 kg |
195.0 | |||
| 17 | Mohamed Moussa El-Dib bodyweight: 84.70 kg |
195.0 | |||
| 18 | Valeriy Pokrivchak bodyweight: 84.75 kg |
195.0 | |||
| 19 | Bakhtiyer Nurullayev bodyweight: 83.21 kg |
192.5 | |||
| 20 | Sergio Mannironi bodyweight: 83.29 kg |
192.5 | |||
| 21 | José Llerena bodyweight: 83.90 kg |
192.5 | |||
| 22 | Mital Sharipov bodyweight: 84.35 kg |
192.5 | |||
| 23 | Natiq Həsənov bodyweight: 84.70 kg |
192.5 | |||
| 24 | Damian Brown bodyweight: 84.32 kg |
190.0 | |||
| 25 | Bakhyt Akhmetov bodyweight: 84.47 kg |
190.0 | |||
| 26 | Sokol Bishanaku bodyweight: 84.51 kg |
190.0 | |||
| 27 | Santiago Martínez bodyweight: 84.76 kg |
190.0 | |||
| 28 | Eduard Tyukin bodyweight: 84.77 kg |
190.0 | |||
| 29 | Sergejs Pužanovskis bodyweight: 84.80 kg |
190.0 | |||
| 30 | Joel Mckenzie bodyweight: 84.87 kg |
190.0 | |||
| 31 | Andrey Poitschke bodyweight: 84.27 kg |
187.5 | |||
| 32 | Corey Barrett bodyweight: 84.92 kg |
187.5 | |||
| 33 | David Matam bodyweight: 83.86 kg |
185.0 | |||
| 34 | Ofisa Ofisa bodyweight: 84.43 kg |
185.0 | |||
| 35 | György Ehrlich bodyweight: 84.54 kg |
185.0 | |||
| 36 | José Juan Navarro bodyweight: 84.83 kg |
185.0 | |||
| 37 | Leon Griffin bodyweight: 84.86 kg |
185.0 | |||
| 38 | Kuanysh Rymkulov bodyweight: 84.94 kg |
185.0 | |||
| 39 | Ali Oksala bodyweight: 80.18 kg |
182.5 | |||
| 40 | Aleksandrs Žerebkovs bodyweight: 83.47 kg |
180.0 | |||
| 41 | Toni Puurunen bodyweight: 84.50 kg |
180.0 | |||
| 42 | Álvaro Velasco bodyweight: 84.53 kg |
180.0 | |||
| 43 | Chiu Yen-Chun bodyweight: 84.84 kg |
180.0 | |||
| 44 | Aleksey Chuykov bodyweight: 84.41 kg |
175.0 | |||
| 45 | James Swann bodyweight: 84.88 kg |
175.0 | |||
| 46 | Atila Šebešćen bodyweight: 84.00 kg |
172.5 | |||
| 47 | Jean Mbeumo bodyweight: 83.02 kg |
170.0 | |||
| 48 | Tim McRae bodyweight: 83.48 kg |
170.0 | |||
| 49 | Eric Palissot bodyweight: 84.55 kg |
170.0 | |||
| 50 | Petr Hrubý bodyweight: 81.10 kg |
167.5 | |||
| 51 | José Barros bodyweight: 84.88 kg |
167.5 | |||
| 52 | Gabriel Prongué bodyweight: 84.88 kg |
167.5 | |||
| 53 | Jason MacLean bodyweight: 83.99 kg |
165.0 | |||
| 54 | Egidijus Remėza bodyweight: 84.12 kg |
165.0 | |||
| 55 | Serge Tremblay bodyweight: 80.97 kg |
162.5 | |||
| 56 | Henry Coy bodyweight: 82.92 kg |
160.0 | |||
| 57 | Hans Jørgensen bodyweight: 84.82 kg |
160.0 | |||
| 58 | Andrei Denisov bodyweight: 84.89 kg |
160.0 | |||
| 59 | Sergio Lafuente bodyweight: 84.81 kg |
155.0 | |||
| 60 | Jesper Jørgensen bodyweight: 82.56 kg |
150.0 | |||
| 61 | Stefano Guidi bodyweight: 84.78 kg |
150.0 | |||
| 62 | Trent Dabwido bodyweight: 84.53 kg |
145.0 | |||
| NVL | Samir Ghachem bodyweight: 84.78 kg |
— | |||
| DQ | Abdalla Al-Sebaei bodyweight: 84.52 kg |
[190.0] | * | ||
| DNS | Dursun SevinçDNS bodyweight: 84.62 kg |
— | |||
| DNS | Norvell BusbyDNS bodyweight: 82.03 kg |
— |