| Competition | 1999 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Peiraias
|
| Held | 28 November 1999 |
| Status | Medal |
| Competitors | 47 |
| Countries | 34 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Andrey Chemerkin bodyweight: 181.72 kg |
457.5 | |||
| 🥈 | Jaber Salem bodyweight: 118.86 kg |
455.0 | |||
| 🥉 | Hossein Reza Zadeh bodyweight: 146.95 kg |
447.5 | |||
| 4 | Kim Tae-Hyeon bodyweight: 133.63 kg |
442.5 | |||
| 5 | Hennadiy Krasylnykov bodyweight: 118.40 kg |
440.0 | |||
| 6 | Viktors Ščerbatihs bodyweight: 135.90 kg |
440.0 | |||
| 7 | Stian Grimseth bodyweight: 155.09 kg |
430.0 | |||
| 8 | Sergey Flerko bodyweight: 128.44 kg |
427.5 | |||
| 9 | Artem Udachyn bodyweight: 130.56 kg |
425.0 | |||
| 10 | Ruslan Doroshuk bodyweight: 131.27 kg |
422.5 | |||
| 11 | Axel Franz bodyweight: 140.82 kg |
422.5 | |||
| 12 | Tibor Stark bodyweight: 144.36 kg |
417.5 | |||
| 13 | Igor Khalilov bodyweight: 136.35 kg |
415.0 | |||
| 14 | Paweł Najdek bodyweight: 127.34 kg |
410.0 | |||
| 15 | Shane Hamman bodyweight: 159.10 kg |
405.0 | |||
| 16 | Mariusz Jędra bodyweight: 111.51 kg |
400.0 | |||
| 17 | Jon Tecedor bodyweight: 135.52 kg |
400.0 | |||
| 18 | Raimonds Bergmanis bodyweight: 134.63 kg |
397.5 | |||
| 19 | Bruno Soto bodyweight: 148.59 kg |
385.0 | |||
| 20 | Mika Reijonen bodyweight: 108.68 kg |
382.5 | |||
| 21 | George Kobaladze bodyweight: 107.98 kg |
377.5 | |||
| 22 | Giles Greenwood bodyweight: 121.95 kg |
372.5 | |||
| 23 | Apolosio Tokotuu bodyweight: 114.02 kg |
370.0 | |||
| 24 | Mohamed Hany bodyweight: 119.58 kg |
370.0 | |||
| 25 | Dalbir Singh bodyweight: 122.31 kg |
370.0 | |||
| 26 | Nigel Avery bodyweight: 114.55 kg |
365.0 | |||
| 27 | Hasanen Al-Shikh bodyweight: 109.62 kg |
360.0 | |||
| 28 | Vitalijus Undráitis bodyweight: 107.42 kg |
355.0 | |||
| 29 | Aleko Nozadze bodyweight: 110.25 kg |
355.0 | |||
| 30 | Edries González bodyweight: 138.89 kg |
355.0 | |||
| 31 | Ernesto Montoya bodyweight: 109.72 kg |
352.5 | |||
| 32 | Harald Steiner bodyweight: 128.06 kg |
347.5 | |||
| 33 | Jan Mušínský bodyweight: 144.62 kg |
347.5 | |||
| 34 | Gurbinder Cheema bodyweight: 108.11 kg |
340.0 | |||
| 35 | Haidar Dakhil bodyweight: 118.91 kg |
330.0 | |||
| 36 | Ali Ben Medjghaia bodyweight: 126.52 kg |
330.0 | |||
| 37 | Saulius Brusokas bodyweight: 118.59 kg |
320.0 | |||
| 38 | Sharlon Hellement bodyweight: 120.30 kg |
315.0 | |||
| 39 | Bo Hegnsborg bodyweight: 109.18 kg |
312.5 | |||
| 40 | Roy Duckers bodyweight: 118.46 kg |
272.5 | |||
| DNF | Ara Vardanyan bodyweight: 137.14 kg |
— | |||
| DNF | Mikko Viitala bodyweight: 119.61 kg |
— | |||
| DNF | Ashot Danielyan bodyweight: 162.55 kg |
— | |||
| DNF | Ronny Weller bodyweight: 147.49 kg |
— | |||
| DNF | Hironobu Asada bodyweight: 115.32 kg |
— | |||
| DNF | Henrik Kaus bodyweight: 116.14 kg |
— | |||
| DQ | Ruslan Mehmedov bodyweight: 131.81 kg |
— | * | ||
| DNS | Markus MarksteinerDNS bodyweight: 126.49 kg |
— |