| Competition | 2011 Pan American Games |
|---|---|
| Venue |
Guadalajara
|
| Held | 26 October 2011 |
| Status | Medal |
| Competitors | 10 |
| Countries | 8 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Javier Vanega bodyweight: 92.61 kg |
370 | 170 (1) |
200 (2) |
|||
| 🥈 | Herbys Márquez bodyweight: 93.01 kg |
365 | 162 (3) |
203 (1) |
|||
| 🥉 | Eduardo Guadamud bodyweight: 93.81 kg |
365 | 165 (2) |
200 (3) |
|||
| 4 | Jonathan North bodyweight: 92.30 kg |
338 | 155 (5) |
183 (5) |
|||
| 5 | Jared Fleming bodyweight: 91.71 kg |
335 | 155 (4) |
180 (6) |
|||
| 6 | Moisés Cartagena bodyweight: 93.20 kg |
328 | 151 (6) |
177 (8) |
|||
| 7 | Emmanuel Suárez bodyweight: 92.70 kg |
321 | 136 (8) |
185 (4) |
|||
| 8 | Roberto Rosado bodyweight: 92.68 kg |
320 | 140 (7) |
180 (7) |
|||
| 9 | Cristopher Pavón bodyweight: 92.58 kg |
310 | 135 (9) |
175 (9) |
|||
| 10 | Hernán Viera bodyweight: 93.15 kg |
305 | 135 (10) |
170 (10) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Javier Vanega bodyweight: 92.61 kg |
170 | ||
| 2 | Eduardo Guadamud bodyweight: 93.81 kg |
165 | ||
| 3 | Herbys Márquez bodyweight: 93.01 kg |
162 | ||
| 4 | Jared Fleming bodyweight: 91.71 kg |
155 | ||
| 5 | Jonathan North bodyweight: 92.30 kg |
155 | ||
| 6 | Moisés Cartagena bodyweight: 93.20 kg |
151 | ||
| 7 | Roberto Rosado bodyweight: 92.68 kg |
140 | ||
| 8 | Emmanuel Suárez bodyweight: 92.70 kg |
136 | ||
| 9 | Cristopher Pavón bodyweight: 92.58 kg |
135 | ||
| 10 | Hernán Viera bodyweight: 93.15 kg |
135 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Herbys Márquez bodyweight: 93.01 kg |
203 | ||
| 2 | Javier Vanega bodyweight: 92.61 kg |
200 | ||
| 3 | Eduardo Guadamud bodyweight: 93.81 kg |
200 | ||
| 4 | Emmanuel Suárez bodyweight: 92.70 kg |
185 | ||
| 5 | Jonathan North bodyweight: 92.30 kg |
183 | ||
| 6 | Jared Fleming bodyweight: 91.71 kg |
180 | ||
| 7 | Roberto Rosado bodyweight: 92.68 kg |
180 | ||
| 8 | Moisés Cartagena bodyweight: 93.20 kg |
177 | ||
| 9 | Cristopher Pavón bodyweight: 92.58 kg |
175 | ||
| 10 | Hernán Viera bodyweight: 93.15 kg |
170 |