200 m Butterfly, Men

Competition 2000 World Swimming Championships (25 m)
Venue Athina GRE
Held 18 March 2000
Status Medal
Competitors 28
Countries 22
Pos Athlete(s) Country Preliminary Round Final
🥇 James Hickman GBR 1:55.38
(1 h4)
1:53.57
(1 F)
🥈 Shamek Pietucha CAN 1:56.64
(2 h3)
1:54.27
(2 F)
🥉 Anatoly Polyakov RUS 1:56.35
(2 h2)
1:54.47
(3 F)
4 Denys Sylantiev UKR 1:56.25
(1 h2)
1:54.74
(4 F)
5 Thomas Rupprath GER 1:56.43
(1 h3)
1:55.31
(5 F)
6 Ștefan Gherghel ROU 1:58.55
(2 h4)
1:56.30
(6 F)
7 Andrew Livingston PUR 1:57.62
(3 h3)
1:56.84
(7 F)
8 Xie Xufeng CHN 1:58.10
(1 h1)
1:57.04
(8 F)
9 Vladan Marković SCG 1:59.14
(3 h4)
10 Miki Halika ISR 1:59.43
(3 h2)
11 Stefan Aartsen NED 1:59.73
(4 h4)
12 Burl Reid AUS 1:59.95
(4 h3)
13 Theo Verster RSA 2:00.00
(4 h2)
14 Devin Howard USA 2:00.19
(5 h2)
15 Robert Greenwood GBR 2:01.14
(5 h4)
16 Tero Välimaa FIN 2:01.46
(5 h3)
17 Luka Gabrilo SUI 2:01.52
(6 h2)
18 Květoslav Svoboda CZE 2:01.96
(6 h3)
19 Aleksandar Miladinovski MKD 2:02.01
(6 h4)
20 Ilya Nikitin RUS 2:02.18
(7 h2)
21 Athanasios Ikonomou GRE 2:03.37
(7 h3)
22 Georgios Popotas GRE 2:03.62
(8 h2)
23 Raazik Nordien RSA 2:03.71
(2 h1)
24 Aleksandar Turundziev MKD 2:04.04
(8 h3)
25 Petter Sjødal NOR 2:04.54
(3 h1)
26 Martin Pepper USA 2:06.51
(7 h4)
27 Jean-Paul Adam SEY 2:06.54
(4 h1)
28 Jiang Bing-Ru TPE 2:15.11
(5 h1)
DNS Christian KellerDNS GER
(DNS h4)

Preliminary Round

Heat 1

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Xie Xufeng CHN 1:58.10
2 Raazik Nordien RSA 2:03.71
3 Petter Sjødal NOR 2:04.54
4 Jean-Paul Adam SEY 2:06.54
5 Jiang Bing-Ru TPE 2:15.11

Heat 2

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Denys Sylantiev UKR 1:56.25
2 Anatoly Polyakov RUS 1:56.35
3 Miki Halika ISR 1:59.43
4 Theo Verster RSA 2:00.00
5 Devin Howard USA 2:00.19
6 Luka Gabrilo SUI 2:01.52
7 Ilya Nikitin RUS 2:02.18
8 Georgios Popotas GRE 2:03.62

Heat 3

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Thomas Rupprath GER 1:56.43
2 Shamek Pietucha CAN 1:56.64
3 Andrew Livingston PUR 1:57.62
4 Burl Reid AUS 1:59.95
5 Tero Välimaa FIN 2:01.46
6 Květoslav Svoboda CZE 2:01.96
7 Athanasios Ikonomou GRE 2:03.37
8 Aleksandar Turundziev MKD 2:04.04

Heat 4

Pos Athlete(s) Country Mark
1 James Hickman GBR 1:55.38
2 Ștefan Gherghel ROU 1:58.55
3 Vladan Marković SCG 1:59.14
4 Stefan Aartsen NED 1:59.73
5 Robert Greenwood GBR 2:01.14
6 Aleksandar Miladinovski MKD 2:02.01
7 Martin Pepper USA 2:06.51
DNS Christian KellerDNS GER

Final

Pos Athlete(s) Country Mark
1 James Hickman GBR 1:53.57
2 Shamek Pietucha CAN 1:54.27
3 Anatoly Polyakov RUS 1:54.47
4 Denys Sylantiev UKR 1:54.74
5 Thomas Rupprath GER 1:55.31
6 Ștefan Gherghel ROU 1:56.30
7 Andrew Livingston PUR 1:56.84
8 Xie Xufeng CHN 1:57.04