2023 Pan American Games

Host City Santiago
Country CHI
Held 20 October – 5 November 2023
Competitors 1505
Countries 32

Athletes from Guatemala competed as individuals under the abbreviation EAI (Equipo de Atletas Independientes [Independent Athletes Team]) here shown under NEU.

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
3x3 Basketball Men Medal 12 3
3x3 Basketball Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men Medal 3 3
Recurve Team Men Medal 9 3
Compound individual Men Medal 3 3
Compound Team Men Medal 6 3
Recurve individual Women Medal 3 3
Recurve Team Women Medal 9 3
Compound individual Women Medal 3 3
Compound Team Women Medal 6 3
Recurve Team Mixed Medal 6 3
Compound Team Mixed Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual All-Around Men Medal 3 3
Floor Exercise Men Medal 3 3
Vault Men Medal 3 3
Parallel Bars Men Medal 3 2
Horizontal Bar Men Medal 3 2
Rings Men Medal 3 3
Pommelled Horse Men Medal 3 2
Team All-Around Men Medal 15 3
Individual All-Around Women Medal 3 2
Floor Exercise Women Medal 3 2
Vault Women Medal 3 3
Uneven Bars Women Medal 3 2
Balance Beam Women Medal 3 2
Team All-Around Women Medal 15 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Duet Women 31 October – 1 November 2023 Medal 22 11
Team Open 31 October – 3 November 2023 Medal 70 8
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
3,000 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 3
Marathon Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 14 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 2
4 x 400 m Relay Mixed Medal 12 3
Race Walking Mixed Team Mixed Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 4
Doubles Men Medal 8 4
Singles Women Medal 4 3
Doubles Women Medal 8 4
Doubles Mixed Medal 8 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
Basketball Men Medal 36 3
Basketball Women Medal 36 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Beach Volleyball Men 21 – 27 October 2023 Medal 32 16
Beach Volleyball Women 21 – 27 October 2023 Medal 32 16
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men 21 – 22 October 2023 Medal 19 11
3 m Springboard Men 23 – 24 October 2023 Medal 19 10
10 m Platform Men 25 – 26 October 2023 Medal 13 9
3 m Springboard, Synchronized Men 25 October 2023 Medal 16 8
10 m Platform, Synchronized Men 23 October 2023 Medal 10 5
1 m Springboard Women 22 – 23 October 2023 Medal 15 9
3 m Springboard Women 24 – 25 October 2023 Medal 17 9
10 m Platform Women 20 – 22 October 2023 Medal 16 9
3 m Springboard, Synchronized Women 26 October 2023 Medal 8 4
10 m Platform, Synchronized Women 24 October 2023 Medal 14 6
Event Gender Held Status Competitors Countries
Hockey Men Medal 48 3
Hockey Women Medal 48 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Handball Men 30 October – 4 November 2023 Medal 44 3
Handball Women 24 – 29 October 2023 Medal 42 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Men Medal 3 2
Relay Men Medal 6 3
Individual Women Medal 3 2
Relay Women Medal 6 3
Relay Mixed Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
10 km Men 29 October 2023 Medal 21 14
10 km Women 29 October 2023 Medal 20 13
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Women Medal 3 2
Hoop Women Medal 3 2
Ball Women Medal 3 2
Clubs Women Medal 3 2
Ribbon Women Medal 3 2
Group Women Medal 15 3
Group Single Apparatus Hoop Women Medal 15 3
Group Multiple Apparatus Ball, Ribbon Women Medal 15 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Speed Men Medal 3 2
Combined Men Medal 3 1
Speed Women Medal 3 2
Combined Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Doubles Men Medal 8 4
Team Men Medal 12 4
Singles Women Medal 4 2
Doubles Women Medal 8 4
Team Women Medal 12 4
Doubles Mixed Medal 8 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 3
400 m Freestyle Men Medal 3 3
800 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 17 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 22 3
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 3
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 24 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
1,500 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 18 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 21 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 24 3
4 x 100 m Freestyle Relay Mixed Medal 23 3
4 x 100 m Medley Relay Mixed Medal 24 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 4
Doubles Men Medal 8 4
Team Men Medal 12 4
Singles Women Medal 4 4
Doubles Women Medal 8 4
Team Women Medal 12 4
Doubles Mixed Medal 8 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
Trampoline Individual Men Medal 3 3
Trampoline Synchro Men Medal 6 3
Trampoline Individual Women Medal 3 3
Trampoline Synchro Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Short Men 2 November 2023 Medal 35 19
Short Women 2 November 2023 Medal 32 15
Relay Mixed 4 November 2023 Medal 44 11
Event Gender Held Status Competitors Countries
Volleyball Men 30 October – 4 November 2023 Medal 36 3
Volleyball Women 21 – 26 October 2023 Medal 36 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men 30 October – 5 November 2023 Medal 102 8
Water Polo Women 30 October – 4 November 2023 Medal 102 8
Event Gender Held Status Competitors Countries
-61 kg Total Men 21 October 2023 Medal 9 9
-73 kg Total Men 21 October 2023 Medal 17 16
-89 kg Total Men 22 October 2023 Medal 14 14
-102 kg Total Men 23 October 2023 Medal 16 15
+102 kg Total Men 24 October 2023 Medal 10 9
-49 kg Total Women 21 October 2023 Medal 12 11
-59 kg Total Women 22 October 2023 Medal 17 16
-71 kg Total Women 22 October 2023 Medal 17 16
-81 kg Total Women 23 October 2023 Medal 12 11
+81 kg Total Women 24 October 2023 Medal 9 9

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 United States USA 60 46 44 150
2 Brazil BRA 35 43 30 108
3 Canada CAN 24 23 27 74
4 Mexico MEX 19 19 23 61
5 Colombia COL 11 12 12 35
6 Cuba CUB 10 9 7 26
7 Dominican Republic DOM 6 5 5 16
8 Argentina ARG 5 8 7 20
9 Venezuela VEN 5 6 3 14
10 Peru PER 4 1 6 11
11 Chile CHI 3 5 11 19
12 Ecuador ECU 3 4 5 12
13 Puerto Rico PUR 2 3 2 7
14 Costa Rica CRC 1 1 0 2
15 Jamaica JAM 1 0 3 4
16 El Salvador ESA 1 0 1 2
17 Neutral Participant NEU 0 2 5 7
18 Bahamas BAH 0 1 2 3
= Guyana GUY 0 1 2 3
20 Uruguay URU 0 1 0 1
21 Barbados BAR 0 0 2 2
= Trinidad and Tobago TTO 0 0 2 2
23 Dominica DMA 0 0 1 1
= Paraguay PAR 0 0 1 1
= Saint Kitts and Nevis SKN 0 0 1 1
= United States Virgin Islands ISV 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
3x3 Basketball, Men United States USA Chile CHI Trinidad and Tobago TTO
3x3 Basketball, Women United States USA Colombia COL Chile CHI
Recurve individual, Men Jackson Mirich USA Matías Grande MEX Ricardo Soto CHI
Recurve Team, Men United States USA Mexico MEX Brazil BRA
Compound individual, Men Jean Pizarro PUR Sawyer Sullivan USA Jagdeep Singh COL
Compound Team, Men El Salvador ESA United States USA Colombia COL
Recurve Team, Mixed United States USA Brazil BRA Mexico MEX
Compound Team, Mixed Colombia COL United States USA Mexico MEX
Recurve individual, Women Alejandra Valencia MEX Ana Clara Machado BRA Casey Kaufhold USA
Recurve Team, Women United States USA Mexico MEX Colombia COL
Compound individual, Women Dafne Quintero MEX Alexis Ruiz USA Alejandra Usquiano COL
Compound Team, Women United States USA Colombia COL Mexico MEX
Individual All-Around, Men Félix Dolci CAN Diogo Soares BRA Donnell Whittenburg USA
Floor Exercise, Men Félix Dolci CAN Arthur Nory Mariano BRA Juan Larrahondo COL
Vault, Men Audrys Nin DOM Arthur Nory Mariano BRA Félix Dolci CAN
Parallel Bars, Men Curran Phillips USA Colt Walker USA Isaac Núñez MEX
Horizontal Bar, Men Arthur Nory Mariano BRA Bernardo Miranda BRA René Cournoyer CAN
Rings, Men Donnell Whittenburg USA Daniel Villafañe ARG Félix Dolci CAN
Pommelled Horse, Men Zachary Clay CAN Jayson Rampersad CAN Nelson Guilbe PUR
Team All-Around, Men United States USA Canada CAN Brazil BRA
Individual All-Around, Women Kayla DiCello USA Flávia Saraiva BRA Jordan Chiles USA
Floor Exercise, Women Kaliya Lincoln USA Flávia Saraiva
Kayla DiCello
BRA
USA
Vault, Women Rebeca Andrade BRA Jordan Chiles USA Natalia Escalera MEX
Uneven Bars, Women Zoe Miller USA Rebeca Andrade BRA Flávia Saraiva BRA
Balance Beam, Women Rebeca Andrade BRA Flávia Saraiva BRA Ava Stewart CAN
Team All-Around, Women United States USA Brazil BRA Canada CAN
Team, Open Mexico MEX United States USA Canada CAN
Duet, Women Nuria Diosdado / Joana Jiménez MEX Megumi Field / Ruby Remati USA Laura Miccuci / Gabriela Regly BRA
100 m, Men José González DOM Felipe Bardi BRA Emanuel Archibald GUY
200 m, Men Renan Correa BRA José González DOM Nadale Buntin SKN
400 m, Men Lucas Vilar BRA Luis Avilés MEX Martín Kouyoumdjian CHI
800 m, Men José Maita VEN Jesús Tonatiu López MEX Navasky Anderson JAM
1,500 m, Men Charles Philibert-Thiboutot CAN Robert Heppenstall CAN Casey Comber USA
3,000 m, Men Kasey Knevelbaard USA Charles Philibert-Thiboutot CAN Altobeli da Silva BRA
5,000 m, Men Isai Rodriguez USA Samuel Chelanga USA Alberto González NEU
Marathon, Men Cristhian Pacheco PER Hugo Catrileo CHI Luis Ostos PER
110 m Hurdles, Men Eduardo de Deus BRA De'Vion Wilson USA Rafael Pereira BRA
400 m Hurdles, Men Jaheel Hyde JAM Matheus Lima BRA Yoao Illas CUB
3,000 m Steeplechase, Men Jean-Simon Desgagnés CAN Daniel Michalski USA Carlos San Martín COL
4 x 100 m Relay, Men Brazil BRA Cuba CUB Argentina ARG
4 x 400 m Relay, Men Brazil BRA Mexico MEX Dominican Republic DOM
20 km Walk, Men David Hurtado ECU Caio Bonfim BRA Andrés Eduardo Olivas MEX
High Jump, Men Luis Enrique Zayas CUB Luis Castro PUR Donald Thomas BAH
Pole Vault, Men Matt Ludwig USA Germán Chiaraviglio ARG Jorge Luna MEX
Long Jump, Men Arnovis Dalmero COL Alejandro Parada CUB Maikel Vidal CUB
Triple Jump, Men Lázaro Martínez CUB Almir dos Santos BRA Cristian Nápoles CUB
Shot Put, Men Darlan Romani BRA Uziel Muñoz MEX Jordan Geist USA
Discus Throw, Men Lucas Nervi CHI Mauricio Ortega COL Fedrick Dacres JAM
Hammer Throw, Men Ethan Katzberg CAN Daniel Haugh USA Rudy Winkler USA
Javelin Throw, Men Curtis Thompson USA Pedro Rodrigues BRA Leslain Baird GUY
Decathlon, Men Santiago Ford CHI José Ferreira BRA Ryan Talbot USA
4 x 400 m Relay, Mixed Dominican Republic DOM Brazil BRA United States USA
Race Walking Mixed Team, Mixed Ecuador ECU Peru PER Brazil BRA
100 m, Women Yarima García CUB Jasmine Abrams GUY Michelle-Lee Ahye TTO
200 m, Women Marileidy Paulino DOM Yunisleidy García CUB Ana Carolina Azevedo BRA
400 m, Women Martina Weil CHI Nicole Caicedo ECU Evelis Aguilar COL
800 m, Women Sahily Diago CUB Déborah Rodríguez URU Rose Almanza CUB
1,500 m, Women Joselyn Brea VEN Daily Cooper CUB Emily Mackay USA
3,000 m, Women Joselyn Brea VEN Taylor Werner USA Julie-Anne Staehli CAN
5,000 m, Women Luz Rojas PER Laura Galván MEX Ednah Kurgat USA
Marathon, Women Citlali Cristian MEX Florencia Borelli ARG Gladys Tejeda PER
100 m Hurdles, Women Andrea Vargas CRC Greisys Roble CUB Alaysha Johnson USA
400 m Hurdles, Women Marlene dos Santos BRA Daniela Rojas CRC Michelle Smith ISV
3,000 m Steeplechase, Women Belén Casetta ARG Alycia Butterworth CAN Tatiane Silva BRA
4 x 100 m Relay, Women Cuba CUB Chile CHI Dominican Republic DOM
4 x 400 m Relay, Women Cuba CUB Dominican Republic DOM Brazil BRA
20 km Walk, Women Kimberly García PER Glenda Morejón ECU Evelyn Inga PER
High Jump, Women Rachel McCoy USA Jennifer Rodríguez COL Marysabel Senyu DOM
Pole Vault, Women Bridget Guy USA Robeilys Peinado VEN Aslin Quiala CUB
Long Jump, Women Natalia Linares COL Eliane Martins BRA Tiffany Flynn USA
Triple Jump, Women Leyanis Pérez CUB Liadagmis Povea CUB Thea LaFond DMA
Shot Put, Women Sarah Mitton CAN Rosa Ramírez DOM Adelaide Aquilla USA
Discus Throw, Women Izabela da Silva BRA Andressa de Morais BRA Samantha Hall JAM
Hammer Throw, Women DeAnna Price USA Rosa Rodríguez VEN Kaila Butler CAN
Javelin Throw, Women Flor Ruiz COL Rhema Otabor BAH Madelyn Harris USA
Heptathlon, Women Erin Marsh USA Alysbeth Félix PUR Jordan Gray USA
Singles, Men Brian Yang CAN Kevin Cordón NEU Uriel Canjura
Luis Garrido
ESA
MEX
Doubles, Men Adam Dong / Nyl Yakura CAN Fabricio Farias / Davi da Silva BRA Aníbal Marroquín / Luis Montoya NEU
Doubles, Mixed Ty Alexander Lindeman / Josephine Wu CAN Vinson Chiu / Jennie Gai USA Davi da Silva / Inés Castillo BRA
Singles, Women Beiwen Zhang USA Jennie Gai USA Rachel Chan
Taymara Oropesa
CAN
CUB
Doubles, Women Catherine Choi / Josephine Wu CAN Annie Xu / Kerry Xu USA Romina Fregoso / Juliana Vieira MEX
Basketball, Men Argentina ARG Venezuela VEN Brazil BRA
Basketball, Women Brazil BRA Colombia COL Argentina ARG
Beach Volleyball, Men André Stein / George Wanderley BRA Jorge Alayo / Noslen Díaz CUB Esteban Grimalt / Marco Grimalt CHI
Beach Volleyball, Women Ana Patrícia Ramos / Eduarda Lisboa BRA Melissa Humana-Paredes / Brandie Wilkerson CAN Corinne Quiggle / Sarah Murphy USA
1 m Springboard, Men Osmar Olvera MEX Jonathan Ruvalcaba DOM Luis Uribe Bermúdez COL
3 m Springboard, Men Osmar Olvera MEX Luis Uribe Bermúdez COL Jack Ryan USA
10 m Platform, Men Randal Willars MEX Nathan Zsombor-Murray CAN Kenny Zamudio MEX
3 m Springboard, Synchronized, Men Rodrigo Diego / Osmar Olvera MEX Daniel Restrepo / Luis Uribe Bermúdez COL Tyler Downs / Jack Ryan USA
10 m Platform, Synchronized, Men Kevin Berlín / Randal Willars MEX Rylan Wiens / Nathan Zsombor-Murray CAN Alejandro Solarte / Sebastián Villa COL
1 m Springboard, Women Pamela Ware CAN Mia Vallée CAN Hailey Hernandez USA
3 m Springboard, Women Pamela Ware CAN Arantxa Chávez MEX Krysta Palmer USA
10 m Platform, Women Gabriela Agúndez MEX Alejandra Orozco MEX Caeli McKay CAN
3 m Springboard, Synchronized, Women Arantxa Chávez / Paola Pineda MEX Mia Vallée / Pamela Ware CAN Hailey Hernandez / Jordan Skilken USA
10 m Platform, Synchronized, Women Gabriela Agúndez / Alejandra Orozco MEX Caeli McKay / Kate Miller CAN Ingrid de Oliveira / Giovanna Pedroso BRA
Hockey, Men Argentina ARG Chile CHI Canada CAN
Hockey, Women Argentina ARG United States USA Chile CHI
Handball, Men Argentina ARG Brazil BRA Chile CHI
Handball, Women Brazil BRA Argentina ARG Paraguay PAR
Individual, Men Emiliano Hernández MEX Duilio Carrillo MEX Andrés Torres ECU
Relay, Men Mexico MEX United States USA Ecuador ECU
Relay, Mixed Mexico MEX Ecuador ECU United States USA
Individual, Women Mayan Oliver MEX Catherine Oliver MEX Sophia Hernández NEU
Relay, Women Mexico MEX Neutral Participant NEU Canada CAN
10 km, Men Brennan Gravley USA Franco Cassini ARG Paulo Strehlke MEX
10 km, Women Ashley Twichell USA Ana Marcela Cunha BRA Viviane Jungblut BRA
Individual, Women Bárbara Domingos BRA Evita Griskenas USA Maria Alexandre BRA
Hoop, Women Maria Alexandre BRA Bárbara Domingos BRA Evita Griskenas USA
Ball, Women Bárbara Domingos BRA Geovanna Santos BRA Evita Griskenas USA
Clubs, Women Maria Alexandre BRA Bárbara Domingos BRA Evita Griskenas USA
Ribbon, Women Bárbara Domingos BRA Maria Alexandre BRA Evita Griskenas USA
Group, Women Brazil BRA Mexico MEX United States USA
Group Single Apparatus Hoop, Women Brazil BRA Mexico MEX United States USA
Group Multiple Apparatus Ball, Ribbon, Women Brazil BRA Mexico MEX United States USA
Speed, Men Samuel Watson USA Noah Bratschi USA Carlos Granja ECU
Combined, Men Jesse Grupper USA Sean Bailey USA Zachary Galla USA
Speed, Women Piper Kelly USA Emma Hunt USA Andrea Rojas ECU
Combined, Women Natalia Grossman USA Brooke Raboutou USA Alannah Yip CAN
Singles, Men Diego Elías PER Miguel Rodríguez COL César Salazar
Leónel Cárdenas
MEX
MEX
Doubles, Men Juan Vargas / Ronald Palomino COL Leónel Cárdenas / César Salazar MEX Diego Elías / Alonso Escudero
Josué Enríquez / Alejandro Enríquez
PER
NEU
Team, Men Colombia COL Argentina ARG Canada
Peru
CAN
PER
Doubles, Mixed Olivia Blatchford-Clyne / Timothy Brownell USA Nicole Bunyan / George Crowne CAN Tabita Gaitán / Luis Quinquinay
Catalina Peláez / Miguel Rodríguez
NEU
COL
Singles, Women Olivia Fiechter USA Amanda Sobhy USA Hollie Naughton
Marina Stefanoni
CAN
USA
Doubles, Women Laura Tovar / Lucía Bautista COL Amanda Sobhy / Olivia Fiechter USA Giselle Delgado / Ana Pinto
Meagan Best / Margot Prow
CHI
BAR
Team, Women United States USA Canada CAN Barbados
Colombia
BAR
COL
50 m Freestyle, Men David Curtiss USA Jonathan Kulow USA Lamar Taylor BAH
100 m Freestyle, Men Guilherme Santos Caribé BRA Brooks Curry
Jonathan Kulow
USA
USA
200 m Freestyle, Men Coby Carrozza USA Jorge Iga MEX Murilo Sartori BRA
400 m Freestyle, Men Guilherme Costa BRA Alfonso Mestre VEN James Plage USA
800 m Freestyle, Men Guilherme Costa BRA Alfonso Mestre VEN William Gallant USA
1,500 m Freestyle, Men Guilherme Costa BRA William Gallant USA Alfonso Mestre VEN
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Brazil BRA United States USA Canada CAN
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Brazil BRA United States USA Canada CAN
100 m Backstroke, Men Adam Chaney USA Ulises Saravia ARG Blake Tierney CAN
200 m Backstroke, Men Jack Aikins USA Ian Grum USA Hugh McNeill CAN
100 m Breaststroke, Men Jacob Foster USA Noah Nichols USA Miguel de Lara MEX
200 m Breaststroke, Men Jacob Foster USA Brayden Taivassalo CAN Andrés Puente MEX
100 m Butterfly, Men Lukas Miller USA Vinícius Lanza BRA Arsenio Bustos USA
200 m Butterfly, Men Mason Laur USA Leonardo de Deus BRA Jack Dahlgren USA
200 m Individual Medley, Men Finlay Knox CAN Arsenio Bustos USA Leonardo Coelho Santos BRA
400 m Individual Medley, Men Jay Litherland USA Collyn Gagne CAN Brandonn Almeida BRA
4 x 100 m Medley Relay, Men United States USA Brazil BRA Canada CAN
4 x 100 m Freestyle Relay, Mixed Brazil BRA United States USA Canada CAN
4 x 100 m Medley Relay, Mixed United States USA Canada CAN Brazil BRA
50 m Freestyle, Women Maggie Mac Neil
Gabi Albiero
CAN
USA
Catie DeLoof USA
100 m Freestyle, Women Maggie Mac Neil CAN Stephanie Balduccini BRA Catie DeLoof USA
200 m Freestyle, Women Mary-Sophie Harvey CAN Maria Fernanda Costa BRA Camille Spink USA
400 m Freestyle, Women Paige Madden USA Maria Fernanda Costa BRA Gabi Roncatto BRA
800 m Freestyle, Women Paige Madden USA Rachel Stege USA Viviane Jungblut BRA
1,500 m Freestyle, Women Rachel Stege USA Kristel Köbrich CHI Viviane Jungblut BRA
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Canada CAN United States USA Brazil BRA
4 x 200 m Freestyle Relay, Women United States USA Brazil BRA Canada CAN
100 m Backstroke, Women Josephine Fuller USA Kennedy Noble USA Danielle Hanus CAN
200 m Backstroke, Women Kennedy Noble USA Reilly Tiltmann USA Alexia Assunção BRA
100 m Breaststroke, Women Rachel Nicol CAN Sophie Angus CAN Macarena Ceballos ARG
200 m Breaststroke, Women Sydney Pickrem CAN Kelsey Wog CAN Gabrielle da Silva BRA
100 m Butterfly, Women Maggie Mac Neil CAN Kelly Pash USA Olivia Bray USA
200 m Butterfly, Women Dakota Luther USA María José Mata MEX Kelly Pash USA
200 m Individual Medley, Women Sydney Pickrem CAN Mary-Sophie Harvey CAN Kennedy Noble USA
400 m Individual Medley, Women Julie Brousseau CAN Lucerne Bell USA Gabi Roncatto BRA
4 x 100 m Medley Relay, Women Canada CAN United States USA Mexico MEX
Singles, Men Hugo Calderano BRA Andy Pereira CUB Eugene Wang
Marcos Madrid
CAN
MEX
Doubles, Men Jorge Campos / Andy Pereira CUB Hugo Calderano / Vitor Ishiy BRA Horacio Cifuentes / Gastón Alto
Gustavo Gómez / Nicolás Burgos
ARG
CHI
Team, Men Brazil BRA Canada CAN Argentina
United States
ARG
USA
Doubles, Mixed Daniela Fonseca / Jorge Campos CUB Bruna Takahashi / Vitor Ishiy BRA María Paulina Vega / Nicolás Burgos
Eugene Wang / Mo Zhang
CHI
CAN
Singles, Women Adriana Díaz PUR Bruna Takahashi BRA Mo Zhang
Lily Zhang
CAN
USA
Doubles, Women Amy Wang / Rachel Sung USA Giulia Takahashi / Bruna Takahashi BRA María Paulina Vega / Daniela Ortega
Adriana Díaz / Melanie Díaz
CHI
PUR
Team, Women United States USA Puerto Rico PUR Brazil
Chile
BRA
CHI
Trampoline Individual, Men Ángel Hernández COL Rayan Dutra BRA Santiago Ferrari ARG
Trampoline Synchro, Men Aliaksei Shostak / Ruben Padilla USA Rémi Aubin / Keegan Soehn CAN Lucas Tobias / Rayan Dutra BRA
Trampoline Individual, Women Jessica Stevens USA Camilla Gomes BRA Dafne Navarro MEX
Trampoline Synchro, Women Jessica Stevens / Nicole Ahsinger USA Alice Gomes / Camilla Gomes BRA Dafne Navarro / Mariola García MEX
Short, Men Miguel Hidalgo BRA Matthew McElroy USA Crisanto Grajales MEX
Relay, Mixed Brazil BRA United States USA Canada CAN
Short, Women Lizeth Rueda MEX María Carolina Velásquez COL Rosa Tapia MEX
Volleyball, Men Brazil BRA Argentina ARG Colombia COL
Volleyball, Women Dominican Republic DOM Brazil BRA Mexico MEX
Water Polo, Men United States USA Brazil BRA Argentina ARG
Water Polo, Women United States USA Canada CAN Brazil BRA
-61 kg Total, Men Arley Calderón CUB Víctor Güemez MEX Luis Bardalez PER
-73 kg Total, Men Julio Mayora VEN Luis Mosquera COL Jorge Cárdenas MEX
-89 kg Total, Men Keydomar Vallenilla VEN Yeison López COL Olfides Sáez CUB
-102 kg Total, Men Jhonatan Rivas COL Juan Zaldívar CUB Jhohan Sanguino VEN
+102 kg Total, Men Rafael Cerro COL Keiser Witte USA Dixon Arroyo ECU
-49 kg Total, Women Dahiana Ortiz DOM Katherin Echandia VEN Beatriz Pirón DOM
-59 kg Total, Women Yenny Álvarez COL Maude Charron CAN Anyelin Venegas VEN
-71 kg Total, Women Angie Palacios ECU Mari Sánchez COL Meredith Alwine USA
-81 kg Total, Women Olivia Reeves USA Yudelina Mejía DOM Laura Amaro BRA
+81 kg Total, Women Mary Theisen-Lappen USA Lisseth Ayoví ECU Crismery Santana DOM