200 m Freestyle, Men

Competition 2018 European Aquatics Championships
Venue Glasgow, Edinburgh and Loch Lomond GBR
Held 6 August 2018
Status Medal
Competitors 62
Countries 27
Pos Athlete(s) Country Preliminary Round Swim-Off Semi-Finals Final
🥇 Duncan Scott GBR 1:48.53
(4 h6)
1:46.97
(5 h2)
1:45.34
(1 F)
🥈 Danas Rapšys LTU 1:46.55
(1 h7)
1:45.33
(1 h2)
1:46.07
(2 F)
🥉 Mikhail Dovgalyuk RUS 1:48.24
(2 h6)
1:46.69
(3 h2)
1:46.15
(3 F)
4 James Guy GBR 1:47.67
(1 h5)
1:46.44
(2 h2)
1:46.20
(4 F)
5 Filippo Megli ITA 1:48.15
(2 h5)
1:46.70
(4 h2)
1:46.60
(5 F)
6 Mikhail Vekovishchev RUS 1:46.67
(2 h7)
1:46.70
(1 h1)
1:46.79
(6 F)
7 Velimir Stjepanović SRB 1:48.22
(1 h6)
1:46.84
(3 h1)
1:47.00
(7 F)
8 Jacob Heidtmann GER 1:48.34
(3 h6)
1:46.83
(2 h1)
1:47.26
(8 F)
9 Kacper Majchrzak POL 1:49.23
(5 h5)
1:47.64
(6 h2)
10 Jan Świtkowski POL 1:48.09
(3 h7)
1:47.77
(4 h1)
11 Felix Auböck AUT 1:48.37
(3 h5)
1:47.81
(7 h2)
12 Denis Loktev ISR 1:48.42
(4 h7)
1:48.48
(5 h1)
13 Jonathan Atsu FRA 1:48.62
(5 h6)
1:48.62
(6 h1)
14 Kyle Stolk NED 1:49.34
(6 h7)
1:48.63
(7 h1)
15 Nils Liess SUI 1:49.00
(5 h7)
1:48.76
(8 h1)
16 Maarten Brzoskowski NED 1:48.72
(6 h6)
1:49.33
(8 h2)
17 Nándor Németh HUN 1:49.41
(=7 h7)
1:49.55
(1 F)
18 Robin Hanson SWE 1:49.41
(=7 h7)
1:50.51
(2 F)
19 Calum Jarvis GBR 1:49.19
(7 h6)
*
20 Vyacheslav Andrusenko RUS 1:49.21
(4 h5)
*
21 Alexandre Marcourt BEL 1:49.46
(9 h7)
22 Matteo Ciampi ITA 1:49.47
(6 h5)
23 Alex Ramos Fernández ESP 1:49.50
(1 h3)
24 Jan Hołub POL 1:49.55
(2 h3)
25 Roman Fuchs FRA 1:49.61
(7 h5)
26 Jordan Pothain FRA 1:49.62
(8 h5)
27 César Castro ESP 1:49.63
(8 h6)
28 Thomas Thijs BEL 1:49.69
(1 h4)
29 Mattia Zuin ITA 1:49.72
(2 h4)
30 Erge Gezmiş TUR 1:49.88
(3 h3)
31 Miguel Nascimento POR 1:49.90
(4 h3)
32 Martin Malyutin RUS 1:49.97
(9 h6)
33 Stan Pijnenburg NED 1:50.02
(3 h4)
34 Alexander Trampitsch AUT 1:50.06
(5 h3)
=35 Daniel Namir ISR 1:50.08
(6 h3)
=35 Cam Kurle GBR 1:50.08
(9 h5)
37 Kregor Zirk EST 1:50.21
(7 h3)
38 Marc Sánchez ESP 1:50.22
(8 h3)
39 Miguel Durán ESP 1:50.31
(4 h4)
40 Lorenz Weiremans BEL 1:50.35
(5 h4)
41 Dion Dreesens NED 1:50.47
(6 h4)
42 Sebastien de Meulemeester BEL 1:50.52
(7 h4)
43 Gustaf Dahlman SWE 1:50.53
(8 h4)
44 Adam Paulsson SWE 1:50.74
(9 h4)
45 Jordan Sloan IRL 1:50.76
(10 h6)
46 Stefano Di Cola ITA 1:51.06
(10 h4)
47 Markus Lie NOR 1:51.10
(9 h3)
48 Bence Biczó HUN 1:51.12
(1 h2)
49 Batuhan Hakan TUR 1:51.76
(2 h2)
50 Filip Zelić CRO 1:52.18
(3 h2)
51 Tomas Sungaila LTU 1:53.17
(4 h2)
52 Irak'li Revishvili GEO 1:54.58
(5 h2)
53 Yonatan Batsha ISR 1:54.62
(10 h3)
54 Doğa Çelik TUR 1:54.91
(6 h2)
55 Andri Aedma EST 1:55.10
(7 h2)
56 Nikita Tsernosev EST 1:55.11
(8 h2)
57 Cristian Santi SMR 1:59.05
(9 h2)
58 Franci Aleksi ALB 1:59.23
(1 h1)
59 Gianluca Pasolini SMR 1:59.36
(2 h1)
60 Matt Galea MLT 2:00.65
(10 h2)
61 Dren Ukimeraj KOS 2:03.04
(3 h1)
62 Dion Kadriu KOS 2:05.00
(4 h1)
DNS Dominik KozmaDNS HUN
(DNS h7)

Preliminary Round

Heat 1

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Franci Aleksi ALB 1:59.23
2 Gianluca Pasolini SMR 1:59.36
3 Dren Ukimeraj KOS 2:03.04
4 Dion Kadriu KOS 2:05.00

Heat 2

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Bence Biczó HUN 1:51.12
2 Batuhan Hakan TUR 1:51.76
3 Filip Zelić CRO 1:52.18
4 Tomas Sungaila LTU 1:53.17
5 Irak'li Revishvili GEO 1:54.58
6 Doğa Çelik TUR 1:54.91
7 Andri Aedma EST 1:55.10
8 Nikita Tsernosev EST 1:55.11
9 Cristian Santi SMR 1:59.05
10 Matt Galea MLT 2:00.65

Heat 3

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Alex Ramos Fernández ESP 1:49.50
2 Jan Hołub POL 1:49.55
3 Erge Gezmiş TUR 1:49.88
4 Miguel Nascimento POR 1:49.90
5 Alexander Trampitsch AUT 1:50.06
6 Daniel Namir ISR 1:50.08
7 Kregor Zirk EST 1:50.21
8 Marc Sánchez ESP 1:50.22
9 Markus Lie NOR 1:51.10
10 Yonatan Batsha ISR 1:54.62

Heat 4

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Thomas Thijs BEL 1:49.69
2 Mattia Zuin ITA 1:49.72
3 Stan Pijnenburg NED 1:50.02
4 Miguel Durán ESP 1:50.31
5 Lorenz Weiremans BEL 1:50.35
6 Dion Dreesens NED 1:50.47
7 Sebastien de Meulemeester BEL 1:50.52
8 Gustaf Dahlman SWE 1:50.53
9 Adam Paulsson SWE 1:50.74
10 Stefano Di Cola ITA 1:51.06

Heat 5

Pos Athlete(s) Country Mark
1 James Guy GBR 1:47.67
2 Filippo Megli ITA 1:48.15
3 Felix Auböck AUT 1:48.37
4 Vyacheslav Andrusenko RUS 1:49.21
5 Kacper Majchrzak POL 1:49.23
6 Matteo Ciampi ITA 1:49.47
7 Roman Fuchs FRA 1:49.61
8 Jordan Pothain FRA 1:49.62
9 Cam Kurle GBR 1:50.08

Heat 6

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Velimir Stjepanović SRB 1:48.22
2 Mikhail Dovgalyuk RUS 1:48.24
3 Jacob Heidtmann GER 1:48.34
4 Duncan Scott GBR 1:48.53
5 Jonathan Atsu FRA 1:48.62
6 Maarten Brzoskowski NED 1:48.72
7 Calum Jarvis GBR 1:49.19
8 César Castro ESP 1:49.63
9 Martin Malyutin RUS 1:49.97
10 Jordan Sloan IRL 1:50.76

Heat 7

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Danas Rapšys LTU 1:46.55
2 Mikhail Vekovishchev RUS 1:46.67
3 Jan Świtkowski POL 1:48.09
4 Denis Loktev ISR 1:48.42
5 Nils Liess SUI 1:49.00
6 Kyle Stolk NED 1:49.34
=7 Nándor Németh HUN 1:49.41
=7 Robin Hanson SWE 1:49.41
9 Alexandre Marcourt BEL 1:49.46
DNS Dominik KozmaDNS HUN

Swim-Off

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Nándor Németh HUN 1:49.55
2 Robin Hanson SWE 1:50.51

Semi-Finals

Heat 1

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Mikhail Vekovishchev RUS 1:46.70
2 Jacob Heidtmann GER 1:46.83
3 Velimir Stjepanović SRB 1:46.84
4 Jan Świtkowski POL 1:47.77
5 Denis Loktev ISR 1:48.48
6 Jonathan Atsu FRA 1:48.62
7 Kyle Stolk NED 1:48.63
8 Nils Liess SUI 1:48.76

Heat 2

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Danas Rapšys LTU 1:45.33
2 James Guy GBR 1:46.44
3 Mikhail Dovgalyuk RUS 1:46.69
4 Filippo Megli ITA 1:46.70
5 Duncan Scott GBR 1:46.97
6 Kacper Majchrzak POL 1:47.64
7 Felix Auböck AUT 1:47.81
8 Maarten Brzoskowski NED 1:49.33

Final

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Duncan Scott GBR 1:45.34
2 Danas Rapšys LTU 1:46.07
3 Mikhail Dovgalyuk RUS 1:46.15
4 James Guy GBR 1:46.20
5 Filippo Megli ITA 1:46.60
6 Mikhail Vekovishchev RUS 1:46.79
7 Velimir Stjepanović SRB 1:47.00
8 Jacob Heidtmann GER 1:47.26