400 m Freestyle, Men

Competition 2003 World Aquatics Championships
Venue Barcelona ESP
Held 20 July 2003
Status Medal
Competitors 60
Countries 44
Pos Athlete(s) Country Preliminary Round Final
🥇 Ian Thorpe AUS 3:47.44
(1 h8)
3:42.58
(1 F)
🥈 Grant Hackett AUS 3:48.35
(2 h7)
3:45.17
(2 F)
🥉 Dragoș Coman ROU 3:50.29
(8 h6)
3:46.87
(3 F)
4 Massi Rosolino ITA 3:49.59
(4 h7)
3:47.44
(4 F)
5 Klete Keller USA 3:49.85
(5 h8)
3:47.70
(5 F)
6 Yury Prilukov RUS 3:48.49
(3 h8)
3:48.50
(6 F)
7 Chad Carvin USA 3:50.28
(7 h6)
3:50.36
(7 F)
8 Graeme Smith GBR 3:49.92
(6 h7)
3:51.83
(8 F)
9 Oussama Mellouli TUN 3:52.04
(9 h6)
10 Serhiy Fesenko UKR 3:52.24
(10 h8)
11 Nikos Xylouris GRE 3:52.34
(11 h7)
12 Nicolas Rostoucher FRA 3:52.53
(12 h8)
13 Aleksey Filipets RUS 3:52.93
(13 h6)
=14 Mark Johnston CAN 3:53.06
(=14 h6)
=14 Rick Say CAN 3:53.06
(=14 h8)
16 Emiliano Brembilla ITA 3:53.43
(16 h6)
17 Thanasis Oikonomou GRE 3:54.17
(17 h7)
18 Przemysław Stańczyk POL 3:54.68
(18 h8)
19 Dave Davies GBR 3:54.70
(19 h7)
20 Dzmitry Koptur BLR 3:54.87
(20 h7)
21 Bojan Zdešar SLO 3:55.07
(21 h4)
22 Shunichi Fujita JPN 3:55.13
(22 h6)
23 Zhang Lin CHN 3:55.41
(23 h5)
24 Ihor Chervynskyi UKR 3:55.81
(24 h8)
25 Shai Livnat ISR 3:56.33
(25 h6)
26 Shilo Ayalon ISR 3:57.79
(26 h5)
27 Giancarlo Zolezzi CHI 3:57.92
(27 h5)
28 Luís Monteiro POR 3:58.57
(28 h5)
29 Felipe Araújo BRA 3:58.74
(29 h5)
30 Bruno Bonfim BRA 3:59.57
(30 h5)
31 Yu Cheng CHN 3:59.93
(31 h7)
32 Erwin Maldonado VEN 4:00.47
(32 h5)
33 Victor Rogut MDA 4:01.46
(33 h4)
34 Cam Gibson NZL 4:02.87
(34 h3)
35 Raouf Benabid ALG 4:02.99
(35 h4)
36 Juan Pablo Valdivieso PER 4:03.83
(36 h4)
37 Anouar Ben Naceur TUN 4:04.32
(37 h3)
38 Dean Kent NZL 4:04.60
(38 h3)
39 Igor Erhartić SCG 4:05.38
(39 h3)
40 Saw Yi Khy MAS 4:05.87
(40 h3)
41 Gerry Strasser SUI 4:06.94
(41 h5)
42 Emanuele Nicolini SMR 4:08.35
(42 h4)
43 Chung Kwok Leung HKG 4:08.49
(43 h3)
44 Timur Irgashev UZB 4:09.83
(44 h2)
45 Jonathan Mauri CRC 4:11.13
(45 h2)
46 Mohamed Masri SYR 4:11.49
(46 h3)
47 Pyotr Vasilyev UZB 4:11.54
(47 h4)
48 Carlos Castro Campos CHI 4:11.68
(48 h3)
49 Youssef Hafdi MAR 4:12.70
(49 h2)
50 Rehan Poncha IND 4:14.22
(50 h2)
51 Ronald Cowen BER 4:14.39
(51 h4)
52 Rony Bakale CGO 4:23.67
(52 h2)
53 Seung Gin Lee NMI 4:25.25
(53 h1)
54 Neil Agius MLT 4:25.44
(54 h1)
55 Anas Abu-Yousuf QAT 4:26.27
(55 h1)
56 Mumtaz Ahmed PAK 4:30.26
(56 h1)
57 Vasily Danilov KGZ 4:30.52
(57 h2)
=58 Serqey Dyaçkov AZE 4:31.41
(=58 h2)
=58 Steven Mangroo SEY 4:31.41
(=58 h1)
60 Barnsley Albert SEY 4:31.51
(60 h2)
DNS Mihail AleksandrovDNS BUL
(DNS h4)
DNS Trevor KakunzeDNS BDI
(DNS h1)

Preliminary Round

Heat 1

Pos Athlete(s) Country Mark
53 Seung Gin Lee NMI 4:25.25
54 Neil Agius MLT 4:25.44
55 Anas Abu-Yousuf QAT 4:26.27
56 Mumtaz Ahmed PAK 4:30.26
=58 Steven Mangroo SEY 4:31.41
DNS Trevor KakunzeDNS BDI

Heat 2

Pos Athlete(s) Country Mark
44 Timur Irgashev UZB 4:09.83
45 Jonathan Mauri CRC 4:11.13
49 Youssef Hafdi MAR 4:12.70
50 Rehan Poncha IND 4:14.22
52 Rony Bakale CGO 4:23.67
57 Vasily Danilov KGZ 4:30.52
=58 Serqey Dyaçkov AZE 4:31.41
60 Barnsley Albert SEY 4:31.51

Heat 3

Pos Athlete(s) Country Mark
34 Cam Gibson NZL 4:02.87
37 Anouar Ben Naceur TUN 4:04.32
38 Dean Kent NZL 4:04.60
39 Igor Erhartić SCG 4:05.38
40 Saw Yi Khy MAS 4:05.87
43 Chung Kwok Leung HKG 4:08.49
46 Mohamed Masri SYR 4:11.49
48 Carlos Castro Campos CHI 4:11.68

Heat 4

Pos Athlete(s) Country Mark
21 Bojan Zdešar SLO 3:55.07
33 Victor Rogut MDA 4:01.46
35 Raouf Benabid ALG 4:02.99
36 Juan Pablo Valdivieso PER 4:03.83
42 Emanuele Nicolini SMR 4:08.35
47 Pyotr Vasilyev UZB 4:11.54
51 Ronald Cowen BER 4:14.39
DNS Mihail AleksandrovDNS BUL

Heat 5

Pos Athlete(s) Country Mark
23 Zhang Lin CHN 3:55.41
26 Shilo Ayalon ISR 3:57.79
27 Giancarlo Zolezzi CHI 3:57.92
28 Luís Monteiro POR 3:58.57
29 Felipe Araújo BRA 3:58.74
30 Bruno Bonfim BRA 3:59.57
32 Erwin Maldonado VEN 4:00.47
41 Gerry Strasser SUI 4:06.94

Heat 6

Pos Athlete(s) Country Mark
7 Chad Carvin USA 3:50.28
8 Dragoș Coman ROU 3:50.29
9 Oussama Mellouli TUN 3:52.04
13 Aleksey Filipets RUS 3:52.93
=14 Mark Johnston CAN 3:53.06
16 Emiliano Brembilla ITA 3:53.43
22 Shunichi Fujita JPN 3:55.13
25 Shai Livnat ISR 3:56.33

Heat 7

Pos Athlete(s) Country Mark
2 Grant Hackett AUS 3:48.35
4 Massi Rosolino ITA 3:49.59
6 Graeme Smith GBR 3:49.92
11 Nikos Xylouris GRE 3:52.34
17 Thanasis Oikonomou GRE 3:54.17
19 Dave Davies GBR 3:54.70
20 Dzmitry Koptur BLR 3:54.87
31 Yu Cheng CHN 3:59.93

Heat 8

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Ian Thorpe AUS 3:47.44
3 Yury Prilukov RUS 3:48.49
5 Klete Keller USA 3:49.85
10 Serhiy Fesenko UKR 3:52.24
12 Nicolas Rostoucher FRA 3:52.53
=14 Rick Say CAN 3:53.06
18 Przemysław Stańczyk POL 3:54.68
24 Ihor Chervynskyi UKR 3:55.81

Final

Pos Athlete(s) Country Mark
1 Ian Thorpe AUS 3:42.58
2 Grant Hackett AUS 3:45.17
3 Dragoș Coman ROU 3:46.87
4 Massi Rosolino ITA 3:47.44
5 Klete Keller USA 3:47.70
6 Yury Prilukov RUS 3:48.50
7 Chad Carvin USA 3:50.36
8 Graeme Smith GBR 3:51.83