2015 European Games

Host City Bakı
Country AZE
Held 12 – 28 June 2015
Competitors 898
Countries 36

The diving events have been also part of the 2015 European Junior Diving Championships.

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
3x3 Basketball Men Medal 12 3
3x3 Basketball Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Pair All-Around Women Medal 9 3
Pair Balance Women Medal 9 3
Pair Dynamic Women Medal 9 3
Pair All-Around Mixed Medal 6 3
Pair Balance Mixed Medal 6 3
Pair Dynamic Mixed Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Pair Mixed Medal 6 3
Group Open Medal 15 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men Medal 3 3
Recurve Team Men Medal 9 3
Recurve individual Women Medal 3 3
Recurve Team Women Medal 9 3
Recurve Team Mixed Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual All-Around Men Medal 3 3
Floor Exercise Men Medal 3 3
Vault Men Medal 3 3
Parallel Bars Men Medal 3 3
Horizontal Bar Men Medal 3 3
Rings Men Medal 3 3
Pommelled Horse Men Medal 3 3
Team All-Around Men Medal 9 3
Individual All-Around Women Medal 3 3
Floor Exercise Women Medal 3 3
Vault Women Medal 3 3
Uneven Bars Women Medal 3 3
Balance Beam Women Medal 3 3
Team All-Around Women Medal 9 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Solo Women 13 – 16 June 2015 Medal 145 21
Duet Women 12 – 15 June 2015 Medal 40 20
Team Women 12 – 15 June 2015 Medal 105 13
Team Free Routine Combination Women 13 – 16 June 2015 Medal 132 14
Event Gender Held Status Competitors Countries
Team Mixed 21 – 22 June 2015 Medal 136 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 4
Doubles Men Medal 8 4
Singles Women Medal 4 4
Doubles Women Medal 8 4
Doubles Mixed Medal 8 4
Event Gender Held Status Competitors Countries
Beach Volleyball Men Medal 6 3
Beach Volleyball Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard - Junior A Men 18 June 2015 Medal 30 20
3 m Springboard - Junior A Men 20 June 2015 Medal 32 19
10 m Platform - Junior A Men 21 June 2015 Medal 20 15
3 m Springboard, Synchronized Men 19 June 2015 Medal 22 11
1 m Springboard - Junior A Women 19 June 2015 Medal 29 20
3 m Springboard - Junior A Women 21 June 2015 Medal 28 18
10 m Platform - Junior A Women 18 June 2015 Medal 24 14
3 m Springboard, Synchronized Women 20 June 2015 Medal 20 10
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Women Medal 3 2
Hoop Women Medal 3 3
Ball Women Medal 3 3
Clubs Women Medal 3 3
Ribbon Women Medal 3 3
Group Women Medal 15 3
Group Single Apparatus Ribbon Women Medal 15 3
Group Multiple Apparatus Hoop, Clubs Women Medal 15 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 3
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 3
800 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 16 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 16 3
50 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 3
50 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
50 m Butterfly Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 22 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 3
1,500 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 16 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 15 3
50 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 3
50 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Breaststroke Women Medal 4 3
50 m Butterfly Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 4 3
200 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women Medal 3 3
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 20 3
4 x 100 m Freestyle Relay Mixed Medal 21 3
4 x 100 m Medley Relay Mixed Medal 23 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 3 3
Team Men Medal 9 3
Singles Women Medal 3 2
Team Women Medal 9 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Trampoline Individual Men Medal 3 3
Trampoline Synchro Men Medal 6 3
Trampoline Individual Women Medal 3 3
Trampoline Synchro Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Short Men 14 June 2015 Medal 3 3
Short Women 13 June 2015 Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Volleyball Men Medal 42 3
Volleyball Women Medal 42 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men 12 – 21 June 2015 Medal 39 3
Water Polo Women 12 – 20 June 2015 Medal 39 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Russia RUS 51 23 18 92
2 Great Britain GBR 12 9 14 35
3 Germany GER 9 8 13 30
4 Spain ESP 4 9 6 19
5 Ukraine UKR 4 5 11 20
6 Switzerland SUI 4 1 1 6
7 Italy ITA 3 11 0 14
8 Netherlands NED 3 10 5 18
9 Belgium BEL 3 4 0 7
10 Denmark DEN 3 2 4 9
11 France FRA 2 4 4 10
12 Austria AUT 2 4 2 8
13 Belarus BLR 1 6 9 16
14 Azerbaijan AZE 1 3 4 8
15 Israel ISR 1 2 4 7
16 Greece GRE 1 2 3 6
17 Lithuania LTU 1 1 2 4
18 Bulgaria BUL 1 1 1 3
= Hungary HUN 1 1 1 3
= Portugal POR 1 1 1 3
21 Serbia SRB 1 0 3 4
= Turkey TUR 1 0 3 4
23 Latvia LAT 1 0 0 1
= Slovakia SVK 1 0 0 1
= Slovenia SLO 1 0 0 1
26 Poland POL 0 2 2 4
= Romania ROU 0 2 2 4
28 Georgia GEO 0 1 1 2
29 Croatia CRO 0 1 0 1
30 Czech Republic CZE 0 0 2 2
= Ireland IRL 0 0 2 2
32 Sweden SWE 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
3x3 Basketball, Men Russia RUS Spain ESP Serbia SRB
3x3 Basketball, Women Russia RUS Ukraine UKR Spain ESP
Pair All-Around, Mixed Marina Chernova / Georgy Pataraya RUS Yana Vastavel / Solano Cassamajor BEL Hannah Baughn / Ryan Bartlett GBR
Pair Balance, Mixed Marina Chernova / Georgy Pataraya RUS Yana Vastavel / Solano Cassamajor BEL Hannah Baughn / Ryan Bartlett GBR
Pair Dynamic, Mixed Marina Chernova / Georgy Pataraya RUS Yana Vastavel / Solano Cassamajor BEL Hannah Baughn / Ryan Bartlett GBR
Pair All-Around, Women Kaat Dumarey / Ineke van Schoor BEL Valeriya Belkina / Zhanna Parkhomets RUS Katsiaryna Barysevich / Karina Sandovich BLR
Pair Balance, Women Kaat Dumarey / Ineke van Schoor BEL Valeriya Belkina / Zhanna Parkhomets RUS Katsiaryna Barysevich / Karina Sandovich BLR
Pair Dynamic, Women Kaat Dumarey / Ineke van Schoor BEL Valeriya Belkina / Zhanna Parkhomets RUS Katsiaryna Barysevich / Karina Sandovich BLR
Pair, Mixed Sara Moreno / Vicente Lli ESP Michela Castoldi / Davide Donati ITA Dukhik Dzhanazian / Denis Solovev RUS
Group, Open Hungary HUN Romania ROU Spain ESP
Recurve individual, Men Miguel Alvariño ESP Sjef van den Berg NED Anton Prylepau BLR
Recurve Team, Men Ukraine UKR Spain ESP Netherlands NED
Recurve Team, Mixed Italy ITA Georgia GEO Ukraine UKR
Recurve individual, Women Kristina Berger-Heigenhauser GER Maja Jager DEN Alicia Marín ESP
Recurve Team, Women Italy ITA Belarus BLR Ukraine UKR
Individual All-Around, Men Oleh Verniaiev UKR Oleq Stepko AZE Nikita Ignatyev RUS
Floor Exercise, Men Ray Zapata ESP Fabian Hambüchen GER David Belyavsky RUS
Vault, Men Oleh Verniaiev UKR Casimir Schmidt NED Oleq Stepko AZE
Parallel Bars, Men Oleq Stepko AZE David Belyavsky RUS Marius Daniel Berbecar ROU
Horizontal Bar, Men Fabian Hambüchen GER Vlasis Maras GRE Nikita Ignatyev RUS
Rings, Men Lefteris Petrounias GRE Nikita Ignatyev RUS İbrahim Çolak TUR
Pommelled Horse, Men Sašo Bertoncelj SLO Oleq Stepko AZE Brinn Bevan GBR
Team All-Around, Men Russia RUS Ukraine UKR Azerbaijan AZE
Individual All-Around, Women Aliya Mustafina RUS Giulia Steingruber SUI Lieke Wevers NED
Floor Exercise, Women Giulia Steingruber SUI Aliya Mustafina RUS Lieke Wevers NED
Vault, Women Giulia Steingruber SUI Seda Tutkhalyan RUS Lisa Top NED
Uneven Bars, Women Aliya Mustafina RUS Sophie Scheder GER Andreea Iridon ROU
Balance Beam, Women Lieke Wevers NED Andreea Iridon ROU Giulia Steingruber SUI
Team All-Around, Women Russia RUS Germany GER Netherlands NED
Solo, Women Anisiya Neborako RUS Berta Ferreras ESP Anna-Maria Alexandri AUT
Duet, Women Valeriya Filenkova / Daria Kulagina RUS Anna-Maria Alexandri / Eirini-Marina Alexandri AUT Yana Nariezhna / Yelyzaveta Yakhno UKR
Team, Women Russia RUS Spain ESP Ukraine UKR
Team Free Routine Combination, Women Russia RUS Spain ESP Ukraine UKR
Team, Mixed Slovakia SVK Austria AUT Israel ISR
Singles, Men Pablo Abián ESP Emil Holst DEN Dieter Domke
Kęstutis Navickas
GER
LTU
Doubles, Men Carsten Mogensen / Mathias Boe DEN Vladimir Ivanov / Ivan Sozonov RUS Raphael Beck / Andreas Heinz
Samuel Magee / Joshua Magee
GER
IRL
Doubles, Mixed Sara Thygesen / Niclas Nøhr DEN Audrey Fontaine / Gaëtan Mittelheisser FRA Chloe Magee / Samuel Magee
Kira Kattenbeck / Raphael Beck
IRL
GER
Singles, Women Line Kjærsfeldt DEN Lianne Tan BEL Clara Azurmendi
Petya Nedelcheva
ESP
BUL
Doubles, Women Stefani Stoeva / Gabriela Stoeva BUL Yekaterina Bolotova / Yevgeniya Kosetskaya RUS Neslihan Yiğit / Özge Bayrak
Maria Helsbøl / Lena Grebak
TUR
DEN
Beach Volleyball, Men Mārtiņš Pļaviņš / Haralds Regza LAT Yaroslav Koshkaryov / Dmitry Barsuk RUS Přemysl Kubala / Jan Hadrava CZE
Beach Volleyball, Women Nicole Eiholzer / Nina Betschart SUI Lena Maria Plesiutschnig / Katharina Schützenhofer AUT Ieva Dumbauskaitė / Monika Povilaitytė LTU
1 m Springboard - Junior A, Men Nikita Shleykher RUS Ilya Molchanov RUS James Heatly GBR
3 m Springboard - Junior A, Men James Heatly GBR Adriano Cristofori ITA Ilya Molchanov RUS
10 m Platform - Junior A, Men Matty Lee GBR Nikita Shleykher RUS Alexis Jandard FRA
3 m Springboard, Synchronized, Men Ilya Molchanov / Nikita Nikolayev RUS James Heatly / Ross Haslam GBR Frithjof Seidel / Nico Herzog GER
1 m Springboard - Junior A, Women Mariya Polyakova RUS Louisa Stawczynski GER Diana Shelestyuk UKR
3 m Springboard - Junior A, Women Katherine Torrance GBR Yekaterina Nekrasova RUS Saskia Oettinghaus GER
10 m Platform - Junior A, Women Lois Toulson GBR Anna Chuinyshena RUS Elena Wassen GER
3 m Springboard, Synchronized, Women Louisa Stawczynski / Saskia Oettinghaus GER Yelena Chernykh / Mariya Polyakova RUS Diana Shelestyuk / Marharita Dzhusova UKR
Individual, Women Yana Kudryavtseva RUS Margarita Mamun RUS Melitina Staniuta BLR
Hoop, Women Margarita Mamun RUS Melitina Staniuta BLR Neta Rivkin ISR
Ball, Women Yana Kudryavtseva RUS Hanna Rizatdinova UKR Melitina Staniuta BLR
Clubs, Women Yana Kudryavtseva RUS Hanna Rizatdinova UKR Melitina Staniuta BLR
Ribbon, Women Yana Kudryavtseva RUS Marina Durunda AZE Salome Pazhava GEO
Group, Women Russia RUS Israel ISR Belarus BLR
Group Single Apparatus Ribbon, Women Russia RUS Ukraine UKR Israel ISR
Group Multiple Apparatus Hoop, Clubs, Women Belarus BLR Israel ISR Ukraine UKR
50 m Freestyle, Men Ziv Kalontarov ISR Giovanni Izzo ITA Aleksey Bryansky RUS
100 m Freestyle, Men Duncan Scott GBR Alessandro Miressi ITA Vladislav Kozlov RUS
200 m Freestyle, Men Duncan Scott GBR Cam Kurle GBR Yelisey Stepanov RUS
400 m Freestyle, Men Paul Hentschel GER Dimitrios Dimitriou GRE Ernest Maksumov RUS
800 m Freestyle, Men Nicolas d'Oriano FRA Marcos Rodríguez ESP Henning Mühlleitner GER
1,500 m Freestyle, Men Nicolas d'Oriano FRA Ernest Maksumov RUS Marc Hinnawi ISR
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Great Britain GBR Italy ITA Russia RUS
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Russia RUS Great Britain GBR Germany GER
50 m Backstroke, Men Filipp Shopin RUS Marek Ulrich GER Andriy Khloptsov UKR
100 m Backstroke, Men Luke Greenbank GBR Filipp Shopin RUS Marek Ulrich GER
200 m Backstroke, Men Luke Greenbank GBR Mikita Tsmyh BLR Roman Larin RUS
50 m Breaststroke, Men Andrius Šidlauskas LTU Nikola Obrovac CRO Tobias Bjerg DEN
100 m Breaststroke, Men Anton Chupkov RUS Andrius Šidlauskas LTU Charlie Attwood GBR
200 m Breaststroke, Men Anton Chupkov RUS Kirill Mordashev RUS Luke Davies GBR
50 m Butterfly, Men Andriy Khloptsov UKR Paweł Sendyk POL Daniil Pakhomov RUS
100 m Butterfly, Men Daniil Pakhomov RUS Alberto Lozano ESP Daniil Antipov RUS
200 m Butterfly, Men Daniil Pakhomov RUS Giacomo Carini ITA Matthias Marsau FRA
200 m Individual Medley, Men Sebastian Steffan AUT Jarvis Parkinson GBR Martyn Walton GBR
400 m Individual Medley, Men Nikolay Sokolov RUS Igor Balyberdin RUS Karol Zbutowicz POL
4 x 100 m Medley Relay, Men Russia RUS Great Britain GBR Poland POL
4 x 100 m Freestyle Relay, Mixed Russia RUS Great Britain GBR Germany GER
4 x 100 m Medley Relay, Mixed Russia RUS Great Britain GBR Germany GER
50 m Freestyle, Women Mariya Kameneva RUS Marrit Steenbergen NED Julie Jensen DEN
100 m Freestyle, Women Marrit Steenbergen NED Arina Opyonysheva RUS Mariya Kameneva RUS
200 m Freestyle, Women Arina Opyonysheva RUS Marrit Steenbergen NED Leonie Kullmann GER
400 m Freestyle, Women Arina Opyonysheva RUS Leonie Kullmann GER Anastasiya Kirpichnikova RUS
800 m Freestyle, Women Holly Hibbott GBR Anastasiya Kirpichnikova RUS Marina Castro ESP
1,500 m Freestyle, Women Sveva Schiazzano ITA Janka Juhász HUN Marina Castro ESP
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Russia RUS Netherlands NED Great Britain GBR
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Russia RUS Netherlands NED Great Britain GBR
50 m Backstroke, Women Caroline Pilhatsch AUT Pauline Mahieu FRA Mariya Kameneva RUS
100 m Backstroke, Women Polina Yegorova RUS Mariya Kameneva RUS Pauline Mahieu FRA
200 m Backstroke, Women Polina Yegorova RUS Maxine Wolters GER Maryna Kolesnykova UKR
50 m Breaststroke, Women Mariya Astashkina RUS Laura Kelsch GER Nolwenn Hervé FRA
100 m Breaststroke, Women Mariya Astashkina
Mariya Astashkina
RUS
RUS
Giulia Verona
Giulia Verona
ITA
ITA
Darya Chikunova
Layla Black
RUS
GBR
50 m Butterfly, Women Polina Yegorova RUS Caroline Pilhatsch AUT Julie Jensen DEN
100 m Butterfly, Women Polina Yegorova RUS Amelia Clynes GBR Ilektra Lebl
Laura Stephens
GRE
GBR
200 m Butterfly, Women Julia Mrozinski GER Elisa Scarpa Vidal ITA Boglárka Bonecz HUN
200 m Individual Medley, Women Maxine Wolters GER Ilaria Cusinato ITA Abbie Wood GBR
400 m Individual Medley, Women Abbie Wood GBR Ilaria Cusinato ITA Anja Crevar SRB
4 x 100 m Medley Relay, Women Russia RUS Netherlands NED Great Britain GBR
Singles, Men Dimitrij Ovtcharov GER Uladzimir Samsonau BLR Kou Lei UKR
Team, Men Portugal POR France FRA Austria AUT
Singles, Women Jiao Li NED Jie Li NED Melek Hu TUR
Team, Women Germany GER Netherlands NED Czech Republic CZE
Trampoline Individual, Men Dmitry Ushakov RUS Uladzislau Hancharou BLR İlya Qrişunin AZE
Trampoline Synchro, Men Mikhail Melnik / Dmitry Ushakov RUS Uladzislau Hancharou / Mikalai Kazak BLR Martin Gromowski / Kyrylo Sonn GER
Trampoline Individual, Women Yana Pavlova RUS Kat Driscoll GBR Hanna Harchonak BLR
Trampoline Synchro, Women Anna Kornetskaya / Yana Pavlova RUS Marine Jurbert / Joëlle Vallez FRA Beatriz Martins / Ana Rente POR
Short, Men Gordon Benson GBR João Silva POR Rostislav Pevtsov AZE
Short, Women Nicola Spirig Hug SUI Rachel Klamer NED Lisa Nordén SWE
Volleyball, Men Germany GER Bulgaria BUL Russia RUS
Volleyball, Women Turkey TUR Poland POL Serbia SRB
Water Polo, Men Serbia SRB Spain ESP Greece GRE
Water Polo, Women Russia RUS Spain ESP Greece GRE