2022 Asian Games

Host City Hangzhou
Country CHN
Held 23 September – 8 October 2023
Competitors 954
Countries 26

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
3x3 Basketball Men Medal 12 3
3x3 Basketball Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men Medal 3 3
Recurve Team Men Medal 9 3
Compound individual Men Medal 3 2
Compound Team Men Medal 9 3
Recurve individual Women Medal 3 2
Recurve Team Women Medal 9 3
Compound individual Women Medal 3 2
Compound Team Women Medal 9 3
Recurve Team Mixed Medal 6 3
Compound Team Mixed Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Duet Women Medal 6 3
Team Women Medal 29 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 13 3
4 x 400 m Relay Men Medal 16 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 3
Marathon Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3
4 x 400 m Relay Mixed Medal 12 3
35 km Race Walking Relay Mixed Medal 10 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Doubles Men Medal 8 4
Team Men Medal 40 4
Singles Women Medal 4 3
Doubles Women Medal 8 3
Team Women Medal 40 4
Doubles Mixed Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Basketball Men Medal 36 3
Basketball Women Medal 36 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Beach Volleyball Men Medal 6 3
Beach Volleyball Women Medal 6 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men Medal 3 2
3 m Springboard Men Medal 3 2
10 m Platform Men Medal 3 2
3 m Springboard, Synchronized Men Medal 6 3
10 m Platform, Synchronized Men Medal 6 3
1 m Springboard Women Medal 3 2
3 m Springboard Women Medal 3 2
10 m Platform Women Medal 3 2
3 m Springboard, Synchronized Women Medal 6 3
10 m Platform, Synchronized Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Handball Men Medal 47 3
Handball Women Medal 48 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Men Medal 3 2
Team Men Medal 9 3
Individual Women Medal 3 2
Team Women Medal 9 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
10 km Men Medal 3 2
10 km Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Speed Men Medal 3 3
Combined Men Medal 3 3
Speed relay Men Medal 9 3
Speed Women Medal 3 2
Combined Women Medal 3 3
Speed relay Women Medal 9 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 4
Team Men Medal 16 4
Singles Women Medal 4 3
Team Women Medal 16 4
Doubles Mixed Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 3
800 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 19 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 18 3
50 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 3
50 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
50 m Butterfly Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 21 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
1,500 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 16 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 19 3
50 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
50 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
50 m Butterfly Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 19 3
4 x 100 m Medley Relay Mixed Medal 21 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Doubles Men Medal 8 4
Team Men Medal 18 4
Singles Women Medal 4 3
Doubles Women Medal 8 4
Team Women Medal 20 4
Doubles Mixed Medal 8 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Short Men Medal 3 2
Short Women Medal 3 2
Mixed Relay Mixed Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Volleyball Men Medal 35 3
Volleyball Women Medal 36 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men Medal 39 3
Water Polo Women Medal 37 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 80 54 31 165
2 South Korea KOR 15 22 33 70
3 Japan JPN 14 31 34 79
4 India IND 14 18 15 47
5 Bahrain BRN 10 2 5 17
6 Qatar QAT 5 4 1 10
7 Malaysia MAS 3 2 10 15
8 Iran IRI 3 1 2 6
9 Hong Kong HKG 2 4 10 16
10 Saudi Arabia KSA 2 2 1 5
= Uzbekistan UZB 2 2 1 5
12 Philippines PHI 2 0 0 2
13 Chinese Taipei TPE 1 2 5 8
14 Indonesia INA 1 2 4 7
15 Singapore SGP 1 2 0 3
16 Sri Lanka SRI 1 1 2 4
17 Mongolia MGL 1 1 1 3
18 Kuwait KUW 1 0 1 2
19 Thailand THA 0 2 2 4
20 North Korea PRK 0 2 0 2
21 Jordan JOR 0 1 0 1
= Pakistan PAK 0 1 0 1
23 Kazakhstan KAZ 0 0 12 12
24 Vietnam VIE 0 0 2 2
25 Kyrgyzstan KGZ 0 0 1 1
= Oman OMA 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
3x3 Basketball, Men Chinese Taipei TPE Qatar QAT Mongolia MGL
3x3 Basketball, Women China CHN Mongolia MGL Japan JPN
Recurve individual, Men Baatarkhuyag Otgonbold MGL Qi Xiangshuo CHN Lee U-Seok KOR
Recurve Team, Men South Korea KOR India IND Indonesia INA
Compound individual, Men Ojas Pravin Deotale IND Abhishek Verma IND Yang Jae-Won KOR
Compound Team, Men India IND South Korea KOR Malaysia MAS
Recurve Team, Mixed South Korea KOR Japan JPN Indonesia INA
Compound Team, Mixed India IND South Korea KOR Chinese Taipei TPE
Recurve individual, Women Lim Si-Hyeon KOR An San KOR Li Jiaman CHN
Recurve Team, Women South Korea KOR China CHN India IND
Compound individual, Women Jyothi Surekha Vennam IND So Chae-Won KOR Aditi Gopichand Swami IND
Compound Team, Women India IND Chinese Taipei TPE South Korea KOR
Duet, Women China CHN Japan JPN Kazakhstan KAZ
Team, Women China CHN Japan JPN Kazakhstan KAZ
100 m, Men Xie Zhenye CHN Puripol Boonson THA Muhammad Azeem Fahmi MAS
200 m, Men Koki Ueyama JPN Abdullah Abkar Mohammed KSA Yang Chun-Han TPE
400 m, Men Yousef Masrahi KSA Kentaro Sato JPN Yusuf Ali Abbas BRN
800 m, Men Essa Alis Kzwani KSA Mohammed Afsal IND Hussein Mohsin Al-Farsi OMA
1,500 m, Men Mohamad Al-Garni QAT Ajay Kumar Saroj IND Jinson Johnson IND
5,000 m, Men Birhanu Balew BRN Avinash Mukund Sable IND Dawit Fikadu BRN
10,000 m, Men Birhanu Balew BRN Kartik Kumar IND Gulveer Singh IND
Marathon, Men He Jie CHN Han Il-Ryong PRK Yang Shaohui CHN
110 m Hurdles, Men Yaqoub Al-Youha
Shunya Takayama
KUW
JPN
Xu Zhuoyi CHN
400 m Hurdles, Men Abderrahman Samba QAT Bassem Hemeida QAT Xie Zhiyu CHN
3,000 m Steeplechase, Men Avinash Mukund Sable IND Ryoma Aoki JPN Seiya Sunada JPN
4 x 100 m Relay, Men China CHN Japan JPN South Korea KOR
4 x 400 m Relay, Men India IND Qatar QAT Sri Lanka SRI
20 km Walk, Men Zhang Jun CHN Wang Zhaozhao CHN Yutaro Murayama JPN
High Jump, Men Mutaz Essa Barshim QAT Wu Sang-Hyeok KOR Tomohiro Shinno JPN
Pole Vault, Men Ernest Obiena PHI Huang Bokai CHN Hussain Al-Hizam KSA
Long Jump, Men Wang Jianan CHN Murali Sreeshankar IND Shi Yuhao CHN
Triple Jump, Men Zhu Yaming CHN Fang Yaoqing CHN Praveen Chithravel IND
Shot Put, Men Tejinder Pal Singh Toor IND Mohammed Tolo KSA Liu Yang CHN
Discus Throw, Men Hossein Rasouli IRI Ehsan Haddadi IRI Abuduaini Tuergong CHN
Hammer Throw, Men Wang Qi CHN Ashraf El-Seify QAT Sukhrob Khodzhayev UZB
Javelin Throw, Men Neeraj Chopra IND Kishore Jena IND Roderick Genki Dean JPN
Decathlon, Men Sun Qihao CHN Tejaswin Shankar IND Yuma Maruyama JPN
4 x 400 m Relay, Mixed Bahrain BRN India IND Kazakhstan KAZ
35 km Race Walking Relay, Mixed China CHN Japan JPN India IND
100 m, Women Ge Manqi CHN Shanti Pereira SGP Hajar Al-Khaldi BRN
200 m, Women Shanti Pereira SGP Li Yuting CHN Edidiong Odiong BRN
400 m, Women Kemi Adekoya BRN Salwa Eid Naser BRN Shereen Vallabouy MAS
800 m, Women Tharushi Dissanayaka SRI Harmilan Bains IND Wang Chunyu CHN
1,500 m, Women Winfred Yavi BRN Harmilan Bains IND Marta Hirpato Yota BRN
5,000 m, Women Parul Chaudhary IND Ririka Hironaka JPN Caroline Kipkirui KAZ
10,000 m, Women Violah Jepchumba BRN Ririka Hironaka JPN Caroline Kipkirui KAZ
Marathon, Women Eunice Chumba BRN Zhang Deshun CHN Sardana Trofimova KGZ
100 m Hurdles, Women Lin Yuwei CHN Jyothi Yarraji IND Yumi Tanaka JPN
400 m Hurdles, Women Kemi Adekoya BRN Mo Jiadie CHN Vithya Ramraj IND
3,000 m Steeplechase, Women Winfred Yavi BRN Parul Chaudhary IND Priti Lamba IND
4 x 100 m Relay, Women China CHN Thailand THA Malaysia MAS
4 x 400 m Relay, Women Bahrain BRN India IND Sri Lanka SRI
20 km Walk, Women Yang Jiayu CHN Ma Zhenxia CHN Nanako Fujii JPN
High Jump, Women Safina Sadullayeva UZB Svetlana Radzivil UZB Nadezhda Dubovitskaya KAZ
Pole Vault, Women Li Ling CHN Misaki Morota JPN Niu Chunge CHN
Long Jump, Women Xiong Shiqi CHN Ancy Sojan Edappilly IND Yue Nga Yan HKG
Triple Jump, Women Sharifa Davronova UZB Zeng Rui CHN Mariko Morimoto JPN
Shot Put, Women Gong Lijiao CHN Song Jiayuan CHN Kiran Baliyan IND
Discus Throw, Women Feng Bin CHN Jiang Zhichao CHN Seema Antil IND
Hammer Throw, Women Wang Zheng CHN Zhao Jie CHN Kim Tae-Hui KOR
Javelin Throw, Women Annu Rani IND Dilhani Lekamge SRI Lu Huihui CHN
Heptathlon, Women Zheng Ninali CHN Yekaterina Voronina UZB Nandini Agasara IND
Singles, Men Li Shifeng CHN Shi Yuqi CHN H. S. Sunil Kumar
Kodai Naraoka
IND
JPN
Doubles, Men India IND South Korea KOR Chinese Taipei
Malaysia
TPE
MAS
Team, Men China CHN India IND South Korea KOR
Doubles, Mixed China CHN Japan JPN China
South Korea
CHN
KOR
Singles, Women An Se-Yeong KOR Chen Yufei CHN He Bingjiao
Aya Ohori
CHN
JPN
Doubles, Women China CHN South Korea KOR Japan
South Korea
JPN
KOR
Team, Women South Korea KOR China CHN Japan JPN
Basketball, Men Philippines PHI Jordan JOR China CHN
Basketball, Women China CHN Japan JPN South Korea KOR
Beach Volleyball, Men Cherif Younousse / Ahmed Tijan QAT Ha Likejiang / Wu Jiaxin CHN Sergey Bogatu / Dmitry Yakovlev KAZ
Beach Volleyball, Women Xue Chen / Xia Xinyi CHN Miki Ishii / Sayaka Mizoe JPN Wang Fan / Dong Jie CHN
1 m Springboard, Men Wang Zongyuan CHN Peng Jianfeng CHN Wu Ha-Ram KOR
3 m Springboard, Men Wang Zongyuan CHN Zheng Jiuyuan CHN Yi Jae-Gyeong KOR
10 m Platform, Men Yang Hao CHN Bai Yuming CHN Rikuto Tamai JPN
3 m Springboard, Synchronized, Men China CHN South Korea KOR Malaysia MAS
10 m Platform, Synchronized, Men China CHN South Korea KOR Malaysia MAS
1 m Springboard, Women Li Yajie CHN Lin Shan CHN Kim Su-Ji KOR
3 m Springboard, Women Chen Yiwen CHN Chang Yani CHN Sayaka Mikami JPN
10 m Platform, Women Quan Hongchan CHN Chen Yuxi CHN Pandelela Rinong MAS
3 m Springboard, Synchronized, Women China CHN Malaysia MAS South Korea KOR
10 m Platform, Synchronized, Women China CHN Japan JPN Malaysia MAS
Handball, Men Qatar QAT Bahrain BRN Kuwait KUW
Handball, Women Japan JPN South Korea KOR China CHN
Individual, Men Jeon Ung-Tae KOR Ji-Hun Lee KOR Li Shuhuan CHN
Team, Men South Korea KOR China CHN Japan JPN
Individual, Women Zhang Mingyu CHN Kim Seon-Wu KOR Yufei Bian CHN
Team, Women China CHN Japan JPN South Korea KOR
10 km, Men Zhang Ziyang CHN Lan Tianchen CHN Park Jae-Hun KOR
10 km, Women Wu Shutong CHN Airi Ebina JPN Sun Jiake CHN
Speed, Men Reza Alipour IRI Long Jinbao CHN Veddriq Leonardo INA
Combined, Men Sorato Anraku JPN Lee Do-Hyun KOR Pan Yufei CHN
Speed relay, Men China CHN Indonesia INA South Korea KOR
Speed, Women Desak Made Rita Kusuma Dewi INA Deng Lijuan CHN Rajiah Sallsabillah INA
Combined, Women Ai Mori JPN Seo Chae-Hyun KOR Zhang Yuetong CHN
Speed relay, Women China CHN Indonesia INA South Korea KOR
Singles, Men Ng Eain Yow MAS Saurav Ghosal IND Abdulla Al-Tamimi
Henry Leung
QAT
HKG
Team, Men India IND Pakistan PAK Malaysia
Hong Kong
MAS
HKG
Doubles, Mixed India IND Malaysia MAS Hong Kong
India
HKG
IND
Singles, Women Sivasangari Subramaniam MAS Chan Sin Yuk HKG Satomi Watanabe
Ho Tze Lok
JPN
HKG
Team, Women Malaysia MAS Hong Kong HKG India
South Korea
IND
KOR
50 m Freestyle, Men Ji Yu-Chan KOR Ian Ho HKG Pan Zhanle CHN
100 m Freestyle, Men Pan Zhanle CHN Wang Haoyu CHN Hwang Seon-Wu KOR
200 m Freestyle, Men Hwang Seon-Wu KOR Pan Zhanle CHN Lee Ho-Jun KOR
400 m Freestyle, Men Kim Wu-Min KOR Pan Zhanle CHN Nguyễn Huy Hoàng VIE
800 m Freestyle, Men Kim Wu-Min KOR Fei Liwei CHN Nguyễn Huy Hoàng VIE
1,500 m Freestyle, Men Fei Liwei CHN Kim Wu-Min KOR Shogo Takeda JPN
4 x 100 m Freestyle Relay, Men China CHN South Korea KOR Japan JPN
4 x 200 m Freestyle Relay, Men South Korea KOR China CHN Japan JPN
50 m Backstroke, Men Xu Jiayu CHN Wang Gukailai CHN Ryosuke Irie JPN
100 m Backstroke, Men Xu Jiayu CHN Ryosuke Irie JPN Lee Ju-Ho KOR
200 m Backstroke, Men Xu Jiayu CHN Lee Ju-Ho KOR Hidekazu Takehara JPN
50 m Breaststroke, Men Qin Haiyang CHN Sun Jiajun CHN Choi Dong-Yeol KOR
100 m Breaststroke, Men Qin Haiyang CHN Yan Zibei CHN Choi Dong-Yeol KOR
200 m Breaststroke, Men Qin Haiyang CHN Dong Zhihao CHN Ippei Watanabe JPN
50 m Butterfly, Men Baek In-Chul KOR Teong Tzen Wei SGP Adilbek Musin KAZ
100 m Butterfly, Men Katsuhiro Matsumoto JPN Wang Changhao CHN Adilbek Musin KAZ
200 m Butterfly, Men Tomoru Honda JPN Wang Kuan-Hung TPE Chen Juner CHN
200 m Individual Medley, Men Wang Shun CHN Qin Haiyang CHN Daiya Seto JPN
400 m Individual Medley, Men Tomoru Honda JPN Daiya Seto JPN Wang Shun CHN
4 x 100 m Medley Relay, Men China CHN South Korea KOR Japan JPN
4 x 100 m Medley Relay, Mixed China CHN Japan JPN South Korea KOR
50 m Freestyle, Women Zhang Yufei CHN Siobhán Haughey HKG Cheng Yujie CHN
100 m Freestyle, Women Siobhán Haughey HKG Yang Junxuan CHN Cheng Yujie CHN
200 m Freestyle, Women Siobhán Haughey HKG Li Bingjie CHN Liu Yaxin CHN
400 m Freestyle, Women Li Bingjie CHN Ma Yonghui CHN Waka Kobori JPN
800 m Freestyle, Women Li Bingjie CHN Waka Kobori JPN Yang Peiqi CHN
1,500 m Freestyle, Women Li Bingjie CHN Gao Weizhong CHN Yukimi Moriyama JPN
4 x 100 m Freestyle Relay, Women China CHN Japan JPN Hong Kong HKG
4 x 200 m Freestyle Relay, Women China CHN Japan JPN South Korea KOR
50 m Backstroke, Women Wang Xueer CHN Wan Letian CHN Miki Takahashi JPN
100 m Backstroke, Women Wan Letian CHN Wang Xueer CHN Lee Eun-Ji KOR
200 m Backstroke, Women Peng Xuwei CHN Liu Yaxin CHN Lee Eun-Ji KOR
50 m Breaststroke, Women Tang Qianting CHN Satomi Suzuki JPN Siobhán Haughey HKG
100 m Breaststroke, Women Reona Aoki JPN Satomi Suzuki JPN Yang Chang CHN
200 m Breaststroke, Women Ye Shiwen CHN Gwon Se-Hyun KOR Runa Imai JPN
50 m Butterfly, Women Zhang Yufei CHN Yu Yiting CHN Rikako Ikee JPN
100 m Butterfly, Women Zhang Yufei CHN Ai Soma JPN Wang Yichun CHN
200 m Butterfly, Women Zhang Yufei CHN Yu Liyan CHN Hiroko Makino JPN
200 m Individual Medley, Women Yu Yiting CHN Ye Shiwen CHN Kim Seo-Yeong KOR
400 m Individual Medley, Women Yu Yiting CHN Ageha Tanigawa JPN Mio Narita JPN
4 x 100 m Medley Relay, Women Japan JPN South Korea KOR Hong Kong HKG
Singles, Men Wang Chuqin CHN Fan Zhendong CHN Jang Wu-Jin
Wong Chun Ting
KOR
HKG
Doubles, Men Fan Zhendong / Wang Chuqin CHN Jang Wu-Jin / Im Jong-Hun KOR Chuang Chih-Yuan / Lin Yun-Ju
Nima Alamian / Noshad Alamian
TPE
IRI
Team, Men China CHN South Korea KOR Chinese Taipei
Iran
TPE
IRI
Doubles, Mixed Wang Chuqin / Sun Yingsha CHN Lin Gaoyuan / Wang Yidi CHN Im Jong-Hun / Sin Yu-Bin
Jang Wu-Jin / Jeon Ji-Hui
KOR
KOR
Singles, Women Sun Yingsha CHN Hina Hayata JPN Sin Yu-Bin
Wang Yidi
KOR
CHN
Doubles, Women Jeon Ji-Hui / Sin Yu-Bin KOR Cha Su-Yong / Pak Su-Gyong PRK Miwa Harimoto / Miyuu Kihara
Sutirtha Mukherjee / Ayhika Mukherjee
JPN
IND
Team, Women China CHN Japan JPN South Korea
Thailand
KOR
THA
Short, Men Kenji Nener JPN Makoto Odakura JPN Ayan Beisenbayev KAZ
Mixed Relay, Mixed Japan JPN China CHN Hong Kong HKG
Short, Women Yuko Takahashi JPN Lin Xinyu CHN Yang Yifan CHN
Volleyball, Men Iran IRI China CHN Japan JPN
Volleyball, Women China CHN Japan JPN Thailand THA
Water Polo, Men Japan JPN China CHN Kazakhstan KAZ
Water Polo, Women China CHN Japan JPN Kazakhstan KAZ